За неочищені стоки у Золотоноші штрафуватимуть незалежно від форми власності

18 серпня 2016, 19:27

45062da4fa1076c8e5957bec9f159b67

У Центральній районній лікарні нещодавно відбулися термінові збори трудового колективу, під час яких керівник установи оголосив – заробітної плати у наступному місяці не буде. Причина - штрафні санкції, накладені на установу через перевищення норм скидання відходів до мережі водовідведення. І звинуватив у всьому міську владу і комунальників. Проте очільники міста проблеми в медичній установі пов’язують «з бездарністю керівника», пише Золотоноша.

Після введення в експлуатацію нових очисних споруд у Золотоноші головне завдання, яке стоїть перед комунальниками – запустити об’єкт на повну потужність. Один з факторів успішного функціонування - рівень забруднення рідини на вході до очисних. Регулюється робота золотоніських очисних споруд Правилами прийому стічних вод до центральної мережі водовідведення, які були затвердженні усіма необхідними інстанціями, включно з Державною екологічною інспекцією. На підставі цих правил й було розраховано проектну потужність очисних ще на стадії будівництва. Тобто детально розписано те, що система повинна приймати із міських труб, і що віддавати у навколишнє середовище.

На «Міський водоканал» покладено обов’язки контролювати підприємства та установи, що постачають свої відходи до очисних споруд. Екологічна ж інспекція, згідно законодавства, має право перевіряти тільки ті об’єкти, що мають дозвіл на спецводокористування, тобто займаються видобутком води, реалізацією та обігом стічних вод. І у випадку екологічних порушень штрафує державний орган саме комунальників, тобто водоканал. Все інше – головний біль відповідача.

Тож питання суворого дотримання норм постачання відходів ставилося перед посадовцями і керівниками промислових підприємств. І хоча запас міцності за об’ємом та хімічними складовими місцева система має солідний, проте й її логічно не вистачає під час неконтрольованого скидання відходів деякими підприємствами. Серед порушників відзначалися - «СільверФуд», «АгросПтиця» та Центральна лікарня (ЦРЛ).

Вимоги були чіткі – довести рівень своїх викидів до гранично допустимих, завершивши обладнання своїх локальних очисних споруд. Ставлення до всіх порушників буде однаковим.

Деякі підприємства до правил поставились відповідально, звівши власні очисні споруди. І якщо «Маслоробний комбінат» працює вже над другою чергою (на черзі ще одна), то «РоялФрут» збудував аналогічний об’єкт взагалі на майбутнє, лише плануючи відповідне виробництво. Ті, хто системи очищення не має, або налаштувати її роботу не може, нині справно платять штрафи за судовими позовами. Зокрема, «СільверФуд» та «АгросПтиця». Хоча свою вину усвідомлюють і недоліки мають намір виправляти.

Єдині, з ким діалог не складається вже протягом декількох місяців, - ЦРЛ. За словами міського голови Віталія Войцехівського, замість того, щоб розпочати перемовини задля спільного вирішення проблеми, після першого позову до лікарні її керівництво подало на апеляцію. Потім –касаційну скаргу. Але, крім штрафу розміром у півмільйона, медичний заклад витратив ще й десятки тисяч бюджетних коштів на суд.

- На зборах колективу головний лікар Примак чомусь забув сказати, що відразу після введення в експлуатацію локальних очисних споруд в лікарні, йому було запропоновано послуги досвідчених міських фахівців з обслуговування. Тема все-таки серйозна: вартість будівництва сягнула 4,5 мільйона гривень ще за старими цінами. Хтось повинен якісно забезпечувати роботу очисних, - коментує ситуацію Войцехівський.

На той момент КП «Міський водоканал» за власні кошти навіть придбало гіпохлорид, налаштувало систему, організувало лабораторні аналізи у Черкасах, здійснило пробний пуск. Проте раптово в медустанові прийняли рішення за роботу споруд відповідати самотужки.

- Результат сумний – ні фахівців інших не взяли, ні необхідними компонентами не забезпечили. І це ще ми не згадуємо купу недоліків у проектуванні об’єкту. Тепер, коли виставлена претензія, замість пошуку компромісу (до чого ми завжди й прагнемо), медичне керівництво витрачає купу грошей на суди всіх рівнів. Крім того, зауважу, на розгляді касаційної скарги у столиці до залу засідань з’явились ще й невідомі люди із гаслами про політичне замовлення та тиск з боку міської влади, – обурюється міський голова.

«Водоканал» не має права закривати очі на порушення і не зважати на форму власності порушника, пояснює директор комунального підприємства Сергій Кузнєцов.

Аналізи стоків, за його словами, робляться постійно - і на вході до очисних споруд, і в трьох місцях на виході (місце стоку, 500 метрів до нього, 500 після). Коли виникають спірні питання, комунальники мають право звертатися до незалежних контролюючих установ, що мають акредитовані лабораторії. Таким чином, задля об’єктивності, користуються послугами Департаменту екології, «Черкасиводоканалу» і ПАТ «Азот». Паралельно свої дослідження проводить і обласний Лабораторний центр.

- А ось тут раніше взагалі виникали абсурдні ситуації. Наприклад, звертається до цього Лабораторного центру народний депутат - аналізи показують ідеальну якість стічних вод лікарні і вкрай неякісну воду на виході з очисних споруд. Досліджуємо ми – зовсім протилежна картина. В результаті вже зараз готується позов на цю установу, адже, як виявилось, їхня лабораторія не акредитована на стічні води (лише на питну і поверхневу воду), вона аналізу робити просто не могла. Так, зараз Лабораторний центр у точці скидання заміри вже не бере (тільки нижче й вище), - пояснює Кузнєцов.

Трохи вдається в деталі головний комунальник міста і розповідаючи про сенсаційні новини місячної давнини щодо екологічної катастрофи навколо очисних споруд. Тоді результати аналізів швидко розлетілися по ЗМІ. Але чомусь автори забули вказати так званий фоновий показник забруднення. Тобто рівень шкідливих речовин у річці до точки стікання відходів і після. Як виявляється, той самий колі-індекс є однаковим як за 500 метрів до труби, так і на півкілометра нижче. В районі ж впадання води в Дніпро експерти взагалі фіксують цей показник із позначкою «норма».

- В цілому маємо парадокс. З однієї сторони той самий народний депутат на всіх кутках вимагає від нас сурового дотримання законодавства і контролю, а тепер виявляється, що робити це треба вибірково. На сьогодні ж колектив Центральної районної лікарні може залишитись без зарплати через одну причину – бездарність їхнього керівника, який ще й свідомо маніпулює інформацією, - відверто говорить Віталій Войцехівський. - Очисні споруди – це лише один з епізодів. Скільки разів ми пропонували конкретні кроки для економії коштів, навіть рахувати складно. Натомість без жодних пояснень щоразу лікарня вимагала додаткову субвенцію.

Нагадаємо, двічі на місяць заступники голови ОДА безпосередньо на території Золотоніських очисних споруд проводять технічні наради й щотижня три незалежні сертифіковані лабораторії роблять аналіз проб води. Такий лабораторний контроль триватиме впродовж двох місяців. В свою чергу пусконалагоджувальні роботи на очисних спорудах, які є своєрідним живим організмом і потребують постійного догляду, також тривають. І міська рада, і водоканал експлуатацію місцевих очисних контролюють постійно. Посилено контроль і за всіма підприємствами, які скидають свої стоки в річку.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору