З травня в Україні збільшать прожитковий мінімум: як зміняться виплати

21 квітня 2017, 20:00

З травня в Україні піднімуть прожитковий мінімум. Так, згідно із законом, мінімальна пенсія, зарплата і прожитковий мінімум мають зростати як мінімум на рівень інфляції. Мінімальну зарплату в 2017-му піднімати більше не будуть, водночас пенсії і прив’язані до прожиткового мінімуму виплати перерахують 1 травня. Соціальні стандарти збільшаться всього на 5,2%, інформує "ВІККА" із посиланням на "Сегодня".

З січня по травень цього року прожитковий мінімум в Україні встановлено на рівні 1544 гривень, в наступному місяці його збільшать до 1624 гривень. Проте, як визнають в Мінсоцполітики, реальний прожитковий мінімум для українця майже у два рази вищий.

Тобто встановленої прожитковим мінімум суми не вистачить навіть на мінімальний набір товарів і послуг.

У разі смерті одного з батьків одинока мати або батько мають право на щомісячну пенсію на дитину до 18 років (для студентів до 23 років). Обсяг цієї пенсії залежить від прожиткового мінімуму і доходу сім’ї. Так, від прожиткового мінімуму на дитину віднімають середньомісячний дохід сім’ї на одну людину. Різницю самотньому батьку виплачують щомісяця.

Наприклад, сім’я з трьох осіб має сукупний дохід у чотири тисячі гривень. На одну людину – 1333 гривень. При цьому, до першого травня прожитковий мінімум для дитини до 18 років – 1689 гривень. Відповідно, обсяг пенсії становить всього 355 гривні. Після першого травня прожитковий мінімум для дитини до 18 років збільшать до 1777 гривень, якщо дохід родини не зміниться, пенсія зросте до 444 гривень.

Українські пенсіонери отримують не менше як 1247 гривень, у травні пенсії піднімуть до 1312 гривень. Крім того, в жовтні українцям обіцяють "осучаснити" виплати. Пенсія українців залежить від трьох показників: середньої зарплати по країні на момент, коли виходив на пенсію, стажу та співвідношення власної зарплати до середньої. Враховуючи, що середня зарплата зростає з кожним роком, пенсії українців необхідно "осучаснювати". Останній раз таке "осучаснення" відбувалося в 2012-му році. За цей час середня зарплата в Україні зросла в два рази, в результаті мільйони українців на "заслуженому відпочинку" мають розрахунковий обсяг пенсії нижче прожиткового мінімуму.

При розрахунку субсидії в соціальній службі розраховують обов’язковий платіж для сім’ї. Незалежно від того, скільки використовували ресурсів (в межах соціальної норми), доведеться платити фіксовану суму щомісяця. Дохід на одного члена сім’ї ділять на базовий коефіцієнт 2 і прожитковий мінімум, одержану суму множать на 15%.

Наприклад, загальний дохід сім’ї з чотирьох осіб – 3200 гривень. За 800 гривень на кожного. Згідно з вказаною вище формулою, можна розрахувати суму обов’язкового платежу: 800 / 1544 / 2 * 15% = 3,8% від загального доходу, тобто за комуналку сім’я віддасть 121,6 гривні. У травні, після зростання мінімалки, ця ж сім’я з мінімальною зарплатою на чотирьох заплатить за комуналку 115,2 гривні, тобто на шість гривень менше.

Від співвідношення доходу сім’ї до прожиткового мінімуму залежить і обсяг субсидії. Якщо дохід не змінюється, а прожитковий мінімум зростає – обсяг субсидії для українців збільшується.

При цьому обсяг субсидії для сімей з безробітними скоротиться. З середини минулого року, якщо працездатний член сім’ї офіційно не працює, при розрахунку субсидії, як заявив заступник міністра соціальної політики Віталій Мущинін, будуть враховувати його дохід у сумі двох прожиткових мінімумів (на сьогодні — 3200 гривень). Раніше для непрацюючого члена сім’ї вважали дохід в обсязі одного прожиткового мінімуму.

Так, якщо сім’я з 4 працездатних осіб має сукупний дохід 10 тисяч гривень, але при цьому один із членів родини офіційно не працює, при нарахуванні субсидії буде вважати, що сім’я заробляє 13,2 тисяч гривень. Тобто субсидія безробітному буде надаватися на тому ж рівні, що і субсидія для українця з мінімальною зарплатою.

За перші три місяці 2017 рівень інфляції в Україні становила 3,9%, при цьому в березні традиційно очікується сезонне зростання цін – запаси продуктів на складах скорочуються і до першого врожаю овочів і фруктів відбувається подорожчання. Якщо за підсумками березня ціни зростуть більше, ніж на 1,3%, нові соціальні стандарти не покриють навіть інфляцію.

Щоб добробут українців повернулося на рівень 2014-го року, пояснюють економісти, при сучасних цінах пенсія повинна бути не менш як 1800 гривень. Так, з 2014-го року ціни зросли як мінімум на 80%, а соціальні стандарти – всього на 31%.

- Кумулятивна інфляція була досить високою. Вона становила за кілька років 70%. Для того, щоб реальні доходи зросли – соцстандарти мали збільшитися на 70%. Що стосується більш усередненого показника, це рівень інфляції станом трьох років: 2014, 2015 і 2016. Кумулятивний рівень інфляції перевищить 90%. Для того, щоб українці як мінімум не втратили свої доходи, мають отримувати доходи в 1,9 рази більші, – пояснює виконавчий директор фонду Блайзера Олег Устенко.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору