Як втілюють проекти-переможці першого громадського бюджету в Черкасах

25 серпня 2016, 09:34

Минулого року Черкаси вперше затвердили програму «Громадського бюджету». Вона дає можливість черкащанам реалізувати власні пропозиції, як розвивати місто за рахунок міських коштів. У 2015 році перемогли 6 проектів, які зараз міська влада втілює у життя. «Громадське ТБ: Черкаси» поспілкувалися з деякими авторами цих проектів.

скрін_1

Проект із благоустрою алеї парку «Перша черкаська міська лікарня»

Автор проекту Сергій Кіріченко неодноразово був пацієнтом лікарні №1. Спочатку зі своєю ідеєю звернувся до керівництва установи, і коли його підтримали, то подав проект на конкурс:

– Тут ходити вже було доволі складно, чесно кажучи, асфальтове покриття не мінялося із 60-х років – відколи побудували і відкрили цю лікарню, – говорить Сергій Павлович. – А ще тут треба лавочки, тому що приходять до хворих родичі, самі пацієнти гуляють ввечері, десь треба посидіти. Освітлення хороше повинно бути ввечері та зранку, коли лікарі йдуть на роботу і з роботи.

скрін_2

За мільйон гривень перед головним корпусом облаштують головну клумбу, зону відпочинку з лавочками та урнами для сміття. Також асфальтове покриття головної алеї повністю замінять на тротуарну плитку, встановлять бордюри та вуличне освітлення. На думку автора проекту, він став одним із переможців тому, що потребу в таких змінах відчувала велика кількість черкащан:

– Треба розуміти, що ця алея – не просто алея, а запасний вихід із лікарні. Тому вкрай важливо, щоб вона була у хорошому стані, – каже Сергій Кіріченко. – Після того, як відбулося обговорення проектів, були образи з боку інших авторів, часткове нерозуміння того, що перемагає не просто якийсь проект, а такий проект, результатами реалізації якого буде користуватися все місто, а не жителі окремо взятого району чи двору, наприклад. А на території лікарні завжди буває велика кількість людей.

скрін_3

Вартість реалізації проекту – 1 мільйон гривень. Реальні роботи тут розпочалися наприкінці літа. Причина: довго тривав процес узгодження та експертиз кошторисної документації. Однак інженер лікарні Ірина Удала через це не переймається, каже – всі роботи будуть виконані:

– У нас зараз близько 43% запланованих робіт вже виконано, плануємо завершити у третій декаді вересня, – говорить Ірина Михайлівна. – Ми встигли все зробити до подорожчання цін на будівельні матеріали, тож усі роботи по проекту будуть виконані в повному обсязі.

Спортивний зал імені Сергія Амброса

скрін_6

За кошти громадського бюджету профінансовано ремонт спортивного залу: тут зроблять стіни, стелю, підлогу, встановлять покриття, облаштують тренерську кімнату та душові кабіни:

– Буде стиль лофт, будуть патріотичні малюнки на стінах та зображення Сергія Амброса, бо це зал на його честь, – розповідає Дмитро Кухарчук. – На закупівлю тренажерів ми шукатимемо спонсорів. Заняття будуть безкоштовними, ми зараз думаємо над системою відвідувань.

zal_ambrosa6

Бюджет реалізації проекту – 1 мільйон гривень. Проект могли втілити одним із перших, адже щоб почати ремонт, не потрібно чекати закінчення навчального року. Ще 10 червня директор департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради Лілія Маліщук запевняла, що ремонт розпочнеться за два-три дні, однак традиційно все затрималося. Голова черкаського осередку ЦК «Азов» Дмитро Кухарчук говорить, що затягування відбувалося свідомо:

– Я ще на початку року казав: давайте зараз робити ремонт, тому що є такі показники, як інфляція, – каже «азовець». – Зараз уже все коштує дорожче, тому хоч обсяг робіт і залишається, проте їхня якість знизиться, тому що коштів через інфляцію не на все вистачить.

zal_ambrosa7

Дмитро говорить, що одним із недоліків «Громадського бюджету» у 2015 році стало те, що в конкурсі брали участь комунальні заклади, які і без того фінансуються з міських коштів:

– Я бачу громадський бюджет як можливість для звичайних громадян міста через міський бюджет реалізувати свої власні ідеї в якійсь соціально корисній сфері. Тобто це мають бути проекти, якими зможуть користуватися всі люди.

DNZ_83-2

Відтак у 2016 році навчальні заклади вже не брали участь у відборі. Зараз завдяки громадському бюджету-2015 в одній школі та трьох дитячих садках відбуваються ремонти. ДНЗ №83 «Лісова казка» – один із таких щасливчиків, тут за 860 тис. грн. запланували замінити основу підлоги та лінолеум в музичній залі, замінити асфальтне покриття, встановити вуличне освітлення, відремонтувати павільйони та утеплити фасад.

Авторка проекту Тетяна Завідня каже, що їм пощастило виграти конкурс та обурюється тим, що в майбутньому навчальні заклади позбавили такої можливості:

– Наші садочки – в жахливому стані, і це не тільки конкретно одного закладу стосується, – говорить Тетяна Степанівна. – Нехай би усі подавалися, а громада голосуванням вже обирала б найкращих.

скрін_13

Жінка також зазначає, що реалізацію проекту можна було б розпочати раніше – зараз лише музична зала буде готова до нового навчального року. Через тривалу паперову тяганину ремонт розпочався наприкінці літа, тож організатори проекту побоюються, що зовнішні роботи виконуватимуть в осінню негоду, а це може погіршити їхню якість.

скрін_12

Для довідки. Громадський бюджет – це частина коштів з міського бюджету, що йде на фінансування проектів та пропозицій жителів міста. Автором проекту може бути громадянин віком від 16 років. Він повинен детально розписати проект: від ідеї – до витрат на його реалізацію. Один автор може подати тільки один проект, зібравши необхідну кількість підписів на підтримку своєї ініціативи. Бюджет однієї заявки не повинен перевищувати 1 млн грн. 30 липня в Черкасах закінчилася реєстрація проектів громадського бюджету-2016. Цьогоріч заявок стало ледь не втричі більше – 108 проти 39 проектів у 2015 році. Голосування за проекти громадського бюджету-2016 відбудеться з 1 по 14 листопада.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору