Як пацієнти черкаських лікарень мимоволі стають благодійниками (розслідування)

15 січня 2016, 23:46

Кілька днів журналісти ГромадськогоТБ.Полтава мандрували Україною, аби дослідити, чи дійсно медицина в країні є безкоштовною. Чернігів, Черкаси, Чернівці, Івано-Франківськ, Тернопіль і Рівне — у кожному з цих міст журналісти проходили ті чи інші обстеження, спілкувалися з медперсоналом і керівництвом лікарень. Мета такого експерименту — дізнатися, чи беруть з людей кошти за медичні послуги, та дослідити, як збираються благодійні внески на потреби лікарень, інформує Громадське ТБ: Полтава.

Черкаський блогер Захар Колісніченко, який мимоволі став «благодійником» після проходження медогляду при відборі в поліцію, розповів журналістам свою історію. Ми вирішили перевірити, наскільки розповсюдженими є неформальні платежі в черкаських лікарнях.

Спочатку ми побували у міській поліклініці №3. Там журналістка завітала до кабінету флюорографії, де пройшла обстеження за 16 грн. Як пояснила лікар, гроші за процедуру флюорографії слід платити всім пацієнтам, які не відносяться до даної поліклініки за місцем проживання. Щоправда, спершу медпрацівниця запропонувала журналістці сплатити лише 10 грн — стільки б обійшлося обстеження, якщо платити «на місці», тобто прямо в руки лікарки.

Узагалі ж, за правилами медзакладу, оплата має здійснюватися виключно через банківський термінал, розміщений на першому поверсі біля входу до поліклініки. Ми вирішили скористатися цим методом і побачили, що платіж оформлюється як благодійний внесок, який йде прямо на рахунок поліклініки.

Як пояснив ГромадськомуТБ.Полтава директор Третьої черкаської міської поліклініки Анатолій Шевченко, з жодними благодійними фондами їхній заклад не співпрацює — усі добровільно сплачені кошти надходять виключно на рахунок медичного закладу. Рух коштів відбувається доволі прозоро, адже всі платежі проходять через термінал.

Директор Третьої черкаської міської поліклініки Анатолій Шевченко

Здавалося б, доволі позитивний приклад для наслідування, якби не пара «але». По-перше, медпрацівниця не попередила журналістку про добровільність платежу, поставивши перед фактом необхідності здійснити оплату. По-друге, вона була не проти взяти гроші просто в руки. Про оплату лікарям прямо в кабінетах розповіли й деякі пацієнти, з якими ми поспілкувалися в коридорах поліклініки.

Схожа ситуація спостерігається в Черкаському обласному кардіологічному центрі.

Тут медична працівниця взяла з журналіста кошти за кардіографію — 15 гривень, не видавши пацієнту жодної квитанції та не пояснивши призначення платежу. І лише через півгодини, після того як ми дістали відеокамеру та почали записувати стенд-ап у холі медзакладу, медсестра, що брала гроші, «наздогнала» нас в коридорі та попросила пройти з нею, щоб «оформити благодійний внесок».

Анатолій Мележик

Виявилося, що на території цього закладу діє благодійний фонд «Від серця до серця 2014». Працівниця цього фонду в окремому кабінеті веде журнал звітності, куди вносяться дані по кожному платежу.

Серед засновників фонду — працівники цього ж медичного закладу: завідувач відділення артеріальної гіпертензії Володимир Казмірук, завідувач клініко-діагностичної лабораторії Тетяна Пархоменко, завідувач діагностичного відділення Наталія Терещенко, завідувач відділення хронічної ішемічної хвороби серця Валентина Семеняка (яка, до того ж, є головою правління фонду). З останньою нам вдалося поспілкуватися.

Валентина Семеняка розповіла, що фонд молодий, тому поки що не звітується перед пацієнтами за зібрані та витрачені кошти, проте планує робити це в майбутньому. Що ж до дій медсестри, яка взяла з журналіста 15 грн просто в руки, це, на думку голови правління, поодинокий випадок.

Не секрет, що чиненайбільші суми грошей обертаються в пологових будинках, адже нерідко чоловіки чи інші родичі жінки намагаються будь-якими способами посприяти тому, щоб процес народження пройшов успішно. Ми вирішили завітати до місцевого полового будинку, аби дізнатися, чи збирають там «благодійність».

Головний лікар Черкаського міського пологового будинку «Центр матері та дитини» Володимир Зеленько

Головний лікар Черкаського міського пологового будинку «Центр матері та дитини» Володимир Зеленько підтвердив нам дану інформацію. Він розповів, що заклад не може самостійно забезпечити породіль усіми необхідними медикаментами та витратними матеріалами, адже деякі пологи проходять з ускладненнями та вимагають додаткових витрат.

Тому кожній породіллі пропонують зробити внесок у благодійний фонд (Міжнародний фонд допомоги хворим з наслідками травм та захворювань), який компенсує всі можливі витрати. Суми внесків, за словами головного лікаря, не перевищують 1000 грн (хоча слова директора фонду змусили нас згодом засумніватися в цій цифрі, але про це пізніше).

Гроші з пацієнток збирають менеджери фонду, які працюють на території пологового будинку. На наше запитання, чому б у закладі не встановити банківський термінал для усіх неформальних платежів, Володимир Зеленько розповів, що вже неодноразово звертався до представників банку з такою пропозицією. Проте, чомусь цього й досі не відбулося. Лікар вбачає причину в можливому тиску з боку благодійного фонду:

«Сказати вам, що сьогодні фонд не застосовує такий варіант як трошки тиску, це неправда, тому що ніхто не хоче розлучатися зі своїми грошима».

Щоб прояснити ситуацію, ми вирішили завітати до головного офісу фонду в м. Черкасах. Приїхавши за вказаною адресою, ми не побачили жодної вивіски, яка б свідчила про те, що тут знаходиться відділення міжнародного благодійного фонду. Проте охоронець допоміг нам відшукати офіс, на дверях якого є лише вивіска «Приймальня».

Тут і відбулася наша зустріч із директором Черкаського обласного відділення Міжнародного фонду допомоги хворим з наслідками травм та захворювань Олександром Чернишем.

Він розповів про специфіку співпраці фонду з пологовим будинком:

«Вони просять якусь благодійну допомогу (медикаменти, ще що-небудь), ми їм оплачуємо рахунки. Заходить пацієнт, його наші менеджери просять здати якийсь благодійний внесок, і за цей внесок ми забезпечимо відділення. <…> Ми просимо за нормальні пологи 1000 грн і за кесарів розтин 1500 грн. Просимо. Скільки здають… Хтось здасть 500, хтось здасть 700, хтось здасть 1000, хтось здасть 1200. Але орієнтуємось ми на ці суми».

Про співпрацю з іншими медичними закладами директор фонду розповідав неохоче. На запитання про звітність Олександр Черниш запевнив нас, що вона є відкритою та регулярно публікується в інтернеті.

Що ж стосується звітування перед пацієнтами медичних закладів шляхом вивішування відповідної інформації прямо на стендах в лікарнях, очільник фонду сказав, що це є в планах фонду, адже з вересня 2015 року є відповідний наказ про це з боку черкаського департаменту охорони здоров’я. Ось і текст самого наказу.

Слід зазначити, що даний наказ був проадвокатований полтавським Інститутом аналітики та адвокації (http://iaaukraine.org/), співробітники якого розробили форму договору про співпрацю між благодійними організаціями та медичними закладами і запропонували її до впровадження Департаменту охорони здоров’я та медичних послуг ЧМР.

Варто підкреслити, що зустріч з очільником фонду проходила в кабінеті, одна стіна якого увішана подяками та грамотами на ім’я Володимира Вікторовича Гудзенка. Як повідомив директор фонду, цими грамотами нагороджений його бізнес-партнер. Нам стало цікаво, що це за людина, нагороди якої нам заборонили знімати.

Cтіна, увішана подяками та грамотами на ім’я Володимира Вікторовича Гудзенка (1)

Гудзенко Володимир Вікторович — колишній член Партії Регіонів та депутат Черкаської міської ради двох скликань. Восени 2015 року балотувався у депутати від «Опозиційного блоку», але програв. З 2007 по 2013 роки займався підприємницькою діяльністю у сфері консультування з питань комерційної діяльності й керування, колишній комерційний директор ТОВ «АПТЕКА 2000» та директор ТОВ «ХЕЛСІ — ПЛЮС». Співзасновниками цих фірм є його дружина та Олександр Черниш.

Також ми дізнались, що Олександр Черниш є співзасновником багатьох фірм разом із дружиною депутата-регіонала Гудзенко Наталією Вікторівною.

  1. ТОВ «АПТЕКА 2000» — внески до статутного капіталу:

— Черниш Олександр Вікторович — 680 тисяч гривень;

— Гудзенко Наталія Вікторівна — 700 тисяч гривень.

  1. ТОВ «ПОЛІТРЕЙД I» — внески до статутного капіталу:

— Черниш Олександр Вікторович — 98 тисяч 800 гривень;

— Гудзенко Наталія Вікторівна — 98 тисяч 800 гривень.

  1. ТОВ «ХЕЛСІ — ПЛЮС» — внески до статутного капіталу:

— Черниш Олександр Вікторович — 7 тисяч 440 гривень;

— Гудзенко Наталія Вікторівна — 7 тисяч 440 гривень.

  1. ТОВ «МЕДІТ» — внески до статутного капіталу:

— Черниш Олександр Вікторович — 2 тисячі 875 гривень.

Довідка. Згідно з дослідженням (http://iaaukraine.org/sites/default/files/cherkasi.pdf), проведеним Інститутом Аналітики та Адвокації, у 2013 році консолідований обсяг благодійних пожертв, отриманих закладами охорони здоров’я м. Черкаси, становив 4,5 млн грн.

З них Черкаський міський пологовий будинок «Центр матері та дитини» зібрав 2,2 млн грн, що є найбільшим показником серед закладів охорони здоров'я області.

ВИСНОВКИ

Як бачимо, ситуація в Черкасах не така вже й погана — принаймні в одному медичному закладі ми побачили встановлений банківський термінал, через який кошти йдуть прямо на рахунок поліклініки.

Діють в черкаських лікарнях і благодійні фонди, проте їм, схоже, зручніше працювати з готівкою. Інформація про внески здебільшого фіксується в облікових журналах і далеко не завжди є публічною.

Пацієнтів частіше за все не попереджають про добровільність внесків, які вони здійснюють. До того ж, деякі медпрацівники явно не проти взяти гроші з пацієнта прямо в руки, без жодних квитанцій і чеків.

Прозорість діяльності благодійних фондів, які оперують мільйонами гривень, проте не мають навіть вивіски на дверях, також викликає великі сумніви.

Автори: Людмила Гудзь і Анатолій Мележик. Розслідування проведене спільно з Інститутом аналітики та адвокації. При підготовці матеріалу були використані можливості ресурсу «YouControl». Оригінальний матеріал розміщено на сайті Полтаського Громадського Телебачення (http://poltavske.tv/nocomments/598.html)

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору