Як черкащанам не потрапити на гачок до шахраїв: поради правоохоронців

10 серпня 2016, 18:27

увага шахраї

Шахрайство, на жаль, сьогодні досить поширене явище в усіх сферах нашого повсякдення. Навряд, чи знайдеться людина, яка не була б хоч раз ошукана. Інколи жертвами обману ми стаємо, навіть не помічаючи цього, і лише, коли стикаємося з відвертим нахабним шахрайством, починаємо обурюватися.

Шахраї, зазвичай, беруть на озброєння людські слабкості, хиби характеру, природні страхи за себе та близьких, почуття жалості, як негативні, так і позитивні властивості людської натури.

На даний час дуже поширені шахрайства під приводом звільнення дітей чи родичів, які нібито за вчинення кримінального правопорушення потрапили до поліції. Переважно вночі лунає телефонний дзвінок. Ви спите, і зміркувати, що Вас обманюють вдається не одразу. В слухавці Ви почуєте, що телефонує співробітник поліції і, що Ваш родич знаходиться у відділі поліції за вчинення кримінального правопорушення. Щоб його не притягли до кримінальної відповідальності, необхідно сплатити певну суму грошових коштів. Зазвичай, система спрацьовує. При цьому шахраї навмання кажуть, не знаючи чи син у Вас, чи донька, щодо, нібито вчинення кримінального правопорушення – описують якомога страшніше: чи то аварія, і пішохід помер під колесами автомобіля під керуванням Вашого родича; чи то бійка, і чоловік або в реанімації, або помер. Звичайно, почувши таку новину, потерпілі без уточнень хто саме їм телефонує згодні заплатити будь-яку зазначену суму. Шахрай розповідає, як йому необхідно перерахувати кошти. В більшості випадків диктують номер розрахункового рахунку якого небудь банку, після чого потерпілий перераховує власні кошти на рахунок зловмисника чи посередника. І тільки через декілька годин жертви шахраїв телефонують своїм близьким і розуміють, що ті знаходяться вдома, а про поліцію нічого не чули.

Щоб не стати жертвою таких шахраїв, потрібно дотримуватись певних правил:

- перш за все, не впадайте в паніку і не поспішайте виконувати умови шахраїв;

- ніколи не називайте своїх близьких на ім'я;

- попросіть людину, яка представилася працівником поліції, назвати прізвище, ім'я, по-батькові і дату народження затриманого родича (практично в 100 відсотках випадків такою інформацією злочинці не володіють і Ваш номер набрали шляхом випадкового набору);

- уточніть в якому саме відділі поліції знаходиться Ваш родич, після чого передзвоніть в поліцію і перевірте інформацію, що є у Вас;

- спробуйте якнайскоріше передзвонити тому, хто «потребує негайної допомоги», або людям, які можуть в даний момент бути поруч і підтвердити або спростувати те, що трапилося.

Найбільше від шахраїв страждають люди похилого віку. Правоохоронці застерігають громадян бути обачними з незнайомцями, що потрапляють до їх оселі. Частіше за все злодії називаються працівниками соціальних служб, волонтерами і під будь-яким приводом просить пожертвувати кулька гривень. Також шахрайські дії часто вчиняються під приводом збору коштів на лікування хворого, якихось акцій. Більшість людей, які приходять додому просити гроші, в більшості випадків є шахраями. Вони завжди дуже чемні, уміють викликати почуття жалю або миттєво ввійти в довіру. Якщо Ви самі вдома, за жодних обставин не починайте розмови з незнайомцями, які просять у Вас гроші, й обов'язково відразу подзвоніть до родичів чи сусідів. Найкращим варіантом у такій ситуації буде зателефонувати до поліції.

Також великого поширення набули шахрайства через мережу Інтернет. Кількість користувачів Інтернету щороку збільшується. Як наслідок, все більше людей надають перевагу товарам та послугам, які можна придбати через всесвітню мережу. А разом з тим кількість бажаючих нажитись на довірі співгромадян також зростає. Шахраї зазвичай телефонують до особи, яка продає певний товар та говорить, що його влаштовує вартість «предмету», що продається, і він хоче його придбати. Пропонує перерахувати гроші на банківську картку особі, що продає. Продавець звичайно погоджується і називає реквізити власної банківської картки незнайомцю. Потім до продавця телефонує інший незнайомець та представляється співробітником одного із банку, який повідомляє, що на його ім’я надійшли грошові кошти, але через збій в системі неможливо провести банківську операцію. І тому «представник банку» змушує продавця піти до найближчого банкомату та слідувати рекомендаціям щодо перерахування коштів на його картку. Таким чином наявні гроші з картки потерпілого знімаються зловмисником, про що особа навіть не здогадується.

Щоб не стати жертвою шахрайства в мережі Інтернет, скористайтеся наступними порадами:

— використовуйте тільки відомі Інтернет-магазини та Інтернет-аукціони, які мають певну репутацію, та ті, якими користувалися ваші знайомі, родичі;

— користуйтесь тільки тими Інтернет-ресурсами, які використовують платіжні картки, а не електронні гаманці. Особу набагато важче ідентифікувати за розрахунковим рахунком платіжної картки, ніж за номером електронного гаманця;

— користуйтеся антивірусними засобами, фаєрволами (мережевими сканерами);

— не реагуйте на сумнівні поштові повідомлення;

— перевіряйте носії інформації на наявність шкідливого програмного забезпечення;

- не повідомляйте інформацію про платіжну картку або картковий рахунок через мережу інтернет, наприклад ПІН, паролі доступу до рахунків, термін дії платіжної картки, кредитні ліміти, персональні данні.

Шановні громадяни! Якщо Ви все-таки потрапили на «гачок» шахрая або відносно Вас намагалися застосувати шахрайські дії, якнайшвидше телефонуйте до поліції. Це дасть змогу правоохоронцям вирахувати та затримати зловмисників «по гарячих слідах».

За інформацією прес-служби ГУНП в Черкаській області

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору