Вибори по-новому: яких неприємних сюрпризів слід очікувати черкащанам

23 жовтня 2015, 10:00

117957

Попри очікування громадян, що цьогорічні вибори будуть не такими брудними, як зазвичай, кандидати продовжують зневажати закони заради перемоги. Утім, експерти прогнозують, що масові порушення у цій виборчій гонці слід чекати не лише від претендентів на мандат чи владне крісло, а й від тих, хто задіяний у цьому процесі. 

Про основні порушення, які цьогоріч можуть виникнути у зв'язку з ухваленням нового виборчого законодавства та про те, як виборцям розібратися з новою системою, "Про все" розповіли експерти.

Експерти Українського центру суспільних даних називають нову систему найскладнішою з усіх, що існували в Україні,  адже вона є дуже непростою для розуміння. Її складно зрозуміти державним службовцям, громадським активістам, які навіть мають попередній досвід спостереження за виборами, представникам осередків та штабів партій. Та найскладніше зрозуміти усі тонкощі цієї виборчої гонки – звичайним громадянам.

Водночас, за словами голови правління Черкаського КВУ Максима Михлика, стара виборча система була ще гіршою і абсолютно не відповідала сучасним реаліям. Нова ж – хоч і невеликий, але все ж таки крок уперед.

- Робота членів виборчих комісій цьогоріч суттєво відрізняється від попередніх років. Потрібно по-іншому реєструвати кандидатів, по-іншому рахувати відсотки тощо. Абсолютно інша система виборчих комісій. Люди, які раніше працювали на виборах, сьогодні змушені заново вчитися і, на жаль, роблять багато помилок, оскільки багато виборчих систем у їхніх головах вже перемішалось. Та, стара виборча система була ще гіршою, вона була немов з минулого сторіччя і абсолютно не відповідала новим реаліям. До того ж вона сприяла фальсифікаціям. Тому нова система – це невеличкий, але крок вперед, крок до відкритих списків, про які так багато говорилося і які вимагали виборці. Звичайно, це ще не відкриті списки, це лише рух у тому напрямку. Це система, яка скріпила вужа і їжа: і стару мажоритарну систему, і пропорційну, і трошки відкритих списків, - розповів Михлик.

Новий закон – нові правила

Право заповнити депутатські крісла тепер отримають лише ті партії, які подолають 5%-ий бар’єр. Самовисуванців у місцевих радах більше не буде. На кожному окрузі політичні сили можуть висувати лише одного кандидата, а деякі округи і взагалі можуть залишити без «своїх» претендентів. Навіть якщо кандидат обійде конкурентів від інших партій на окрузі, це ще не означає, що він потрапить до міськради. Для того, щоб сісти у крісло депутата кандидату потрібно обійти однопартійців у внутрішньому рейтингу. Тому може статися так, що від одного мажоритарного округу до ради пройдуть кілька депутатів, а інші залишаться без представництва.

За прогнозами експертів, не розуміння «нових правил», механіки виборчої системи, може спровокувати появу багатьох неприємних сюрпризів. Так, може різко зрости час встановлення результатів, підвищитися ймовірність помилок (на кажучи про маніпуляції та фальсифікації), і найголовніше – виборці можуть не визнати результати виборів, або ж ради не матимуть належної легітимності, виборці будуть вкотре відчувати себе одуреними.

- Недоліків у новій системі багато. Після підбиття підсумків виборці з подивом можуть дізнатися, що від їхнього округу до ради не пройшов жоден кандидат. Тому що округи будуть носити технічний характер, за ними не буде закріплення кандидата. Другим великим мінусом є те, що є можливість відкликати вже обраного депутата з ради. Це дуже складно зробити виборцям, але дуже легко зробити партіям, які висувають кандидатів. Таким чином, кандидат, який, можливо, має свою позицію, своє бачення практично потрапляє на гачок голови партії чи фракції. Як голова вирішує голосувати, так усі і повинні це робити. Якщо ні, то за один-два ходи депутат втрачає свій мандат і на його місце підіймається той, хто був вищий по рейтингу. Тобто практично всю владу передають в руки партійних лідерів, - зазначив голова правління Черкаського КВУ.

Він стверджує, що масове порушення нового закону відбувається вже зараз. А проблем не вдасться уникнути ні під час видачі бюлетенів, ні під час підрахунку голосів, ні під час підведення підсумків голосування.

- Проблеми виникають вже зараз. Ми об’їздили усі області України, так от виборчі комісії реєструють кандидатів і за списками, і на сільського голову, і в одномандатних округах , як вони звикли раніше. Новий же закон забороняє таку реєстрацію. Балотуватися можна лише в одне місце, але члени комісій цього не знають і пореєстрували багатьох за старими правилами. А оскільки час реєстрації вже закінчився, то зараз ми маємо масове пряме порушення закону. Як з цього будуть викручуватись - невідомо. Також, я думаю, проблеми виникнуть під час підведення підсумків голосування у виборчих комісіях, зокрема, під час підрахунку бюлетенів. Там дуже заплутана система. Буде плутанина і під час видачі бюлетенів, оскільки вибори проводяться на різних рівнях: і до селищної, і до міської, і до обласної рад, міського, сільського, селищного голови, - наголосив Максим Михлик.

Попри купу складнощів, які підготувала черкащанам нова виборча система, сама процедуру голосування для виборців спроститься.

- Якщо раніше громадянам потрібно було брати два бюлетені і голосувати один раз за партію, а другий – за конкретного кандидата, то цьогоріч такого не буде, буде один бюлетень, де відразу буде вказано і партію, і кандидата, якого партія делегує по певному округу. Тому виборець повинен буде голосувати одразу і за партію, і, якщо він їй довіряє, за кандидата, якого вона поставила. Якщо ж виборець знає кандидата, то відповідно одночасно підтримає і партію, від якої він іде, - розтлумачив голова правління Черкаського КВУ.

"Брудні" кандидати - "брудні" виборці

Попри очікування черкащан, що після усіх революційних подій Гідність у цій країні нарешті прокинулась, і цьогорічні вибори будуть менш брудними, Громадянська мережа «ОПОРА» фіксує у Черкасах порушення виборчого законодавства по кілька разів на тиждень.

- Виборчі кампанії кандидатів та партій цього року абсолютно нічим не відрізняються від попередніх, - коментує координатор ГМ «ОПОРА» в Черкаській області Захар Колісніченко. - Невтішно це визнавати, але кількість порушень не змінилась. Особливо, зважаючи на те, що люди очікували змін. Це та ж організація дитячих свят, будівництво майданчиків, ремонти доріг, приготуванням каш, розповсюдженням агітаційних матеріалів без вихідних даних. Говорити про зменшення кількості порушень порівняно з минулими виборами не можна. Можливо, наприкінці кампанії, коли ми будемо мати точні цифри, якісь зміни і будуть, але суттєвої різниці точно немає. Єдине, на сьогодні «ОПОРою» не зафіксовано фактів прямого підкупу людей, але, здається, і в минулому році таких випадків не було.

Захар Колісніченко зазначає, що було б умовно «цікавіше», якби і виборці не реагували на намагання кандидатів порушити закон: не приходили на організовані ними свята, не їли їхню кашу. А так, є попит - є пропозиція і навпаки. Часто черкащани самі звертаються до представників політичних партій з проханням встановити парканчик, залатати яму, вставити вікна тощо.

Нагадаэмо, 5 вересня 2015 року офіційно стартували місцеві вибори, які відбудуться вже цієї неділі, 25 жовтня. Заповнювати 42 депутатські крісла в міськраді і 84 – в облраді, а також крісла сільських, селищних, міських голів черкащани будуть вже за новою схемою.

Ольга КОМПАНІЄЦЬ

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору