Віце-прем’єр-міністр Грищенко відкрив у Мошнах музей Шевченка

09 січня 2014, 13:38

У рамках святкування 60-ти річного ювілею області та підготовки до відзначення 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка сьогодні, 9 січня, у селі Мошни відбулося довгоочікуване відкриття реконструйованого музею українського Кобзаря. 

Для відкриття музею Шевченка на Черкащину завітав віце-прем'єр-міністр України Костянтин Грищенко, який разом з губернатором області Сергієм Тулубом та головою обласної ради Валерієм Черняком урочисто перерізали стрічку і, таким чином, відчинили двері до музею.

Музей Шевченка розташований в колишньому помешканні міщанина Нагановського, де під час своєї останньої подорожі в Україну в липні 1859 року Тарас провів кілька ночей після арешту в Прохорівці. Тому експозицію сформовано так, щоб максимально відтворити той нелегкий період у житті Шевченка, коли він востаннє перебував в Україні.

За словами директора Черкаського обласного краєзнавчого музею Алли Кушнір, помешкання Нагановського лише відреставрували, тому сьогодні воно має такий же вигляд, яким було і в середині 19 століття.

- У хаті практично нічого не змінилося, оскільки перебудови не було. Навіть стіни є трохи кривуваті, оскільки спеціально їх ніхто не вирівнював. У хаті усе було очищено до дерев'яної основи. Дерево старе, ми змогли побачити, що це будинок середини, а то й навіть першої половини 19 століття. Усе зберіглося і всередині помешкання, навіть пороги і дверні пройоми залишилися ті ж, хіба що їх трохи порівняли, - зазначила Алла Кушнір.

Також вона розповіла, що в експозиції музею збережено унікальні меблі, тексти спогадів, фото та предмети побуту жителів Мошен у 19 столітті.

- Всередині хати стоїть автентична піч, яка зберіглася. Під час реконструкції її зовсім не порушили. Досить цікаве розміщення у будинку кімнат. Наприклад, із кухні у спальню кімнату виходять віконечка, які у той час робили, щоб батьки могли чути своїх дітей, - повідомила директор краєзнавчого музею.

Загалом,  у хаті шість кімнат, у п'яти з них створено різноманітні експозиції, є кімната для співробітників музею. На стінах хати-музею розвішано чимало фотографій, офіційних документів та листів. Також відвідувачі можуть побачити колекцію старовинного посуду й меблів: буфет для кухні, стільці, столи з лавами, ліжко та інші дрібні предмети побуту. Кожен із експонатів відтворює ту епоху та атмосферу, в якій жив Тарас Шевченко.

Відреставрований музейний комплекс складається не лише з хати, але й зі стайні, яка розміщена поряд, криниці з погребом та садка.

Вражений після оглядин музейного комплексу залишився і сам віце-прем'єр-міністр України. За його словами, після реставрації вдалося зберігти дух славетного генія, який перебував у Мошнах у ті часи.

- Я вдячний усім, хто долучився до створення цього хоч і невеликого, але просякнутого духом і любов'ю до Шевченка та його спадищини музейного комплексу. Сьогодні нам як ніколи потрібно пам'ятати про його заповіт. Про те, що нам необхідно любити Україну, бути разом і спільними зусиллями будувати наше майбутнє. Шевченко - це та об'єднуюча постать, той духовний лідер, який заклав підвалини української державності і свідомості, - зазначив Костянтин Грищенко.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору