В області об’єднують зусилля задля порятунку Інституту банківської справи

25 лютого 2016, 07:35

db6d8759d923145272110190aa661283_L

Викладацький склад Інституту банківської справи, студентська громада, обласна влада – єдині в прагненні зберегти навчальний заклад. Адже в ньому готують справжніх спеціалістів та висококласних фахівців не лише для області, а й країни в цілому. Нині ж вирішується його подальша доля.

Про це повідомляє прес-служба Черкаської ОДА.

Річ у тім, що цей навчальний заклад є філіалом Університету банківської справи в Києві. До вересня 2015 року Інститут був підпорядкований Національному банку України: і кошторис, і штатні розписи, і посадові інструкції затверджувалися НБУ. Відповідно фінансування було прямим і таким чином заклад зберігав певну самостійність: як у вирішенні питань надання освітніх послуг, так і свого фінансово-господарського забезпечення. З вересня минулого року Розпорядженням КМУ навчальний заклад передано в підпорядкування Міністерства освіти і науки України. Це спровокувало виникнення певних питань – повідомив під час ефіру на ОДТРК «Рось» професор Інституту Михайло Ґедзь. За його словами, відтоді з’явилося дві проблеми: внутрішня, що призвела до нівелювання навчального закладу до рівня «навчального пункту», і зовнішня, пов’язана з розпорядчими документами щодо реформуванням освіти, що існують в профільному Міністерстві.

«Це породжує роль жорсткої централізації, – сказав Михайло Йосипович, – яку здійснює Університет. Більше того, наразі до закладу телефонують занепокоєні батьки та студенти, які стурбовані подальшою долею закладу. Також виникають питання щодо системи проведення вступної кампанії, яка невдовзі має розпочатися».

За словами професора, нині здійснюється штучне перетягування повноважень, відповідно й у частині фінансування, саме до київського закладу. Варто зауважити, що тамтешній університет не має власних приміщень – знаходиться в орендованому, і містить лише 6 аудиторій. Також він не має гуртожитків, а орендує місця проживання під Києвом, в результаті чого студенти мають діставатися на навчання по дві години. У той же час на Черкащині матеріально-технічна база інституту є однією з найкращих не тільки серед навчальних закладів області, а й України. За словами пана Михайла, процес оптимізації закладу проходить без погодження з обласною державною адміністрацією та обласною радою і без інформування керівництва та трудового колективу Інституту. Врешті це призвело до виключення зі структури закладу бібліотеки, наукового та навчального відділів, бухгалтерії, сектору роботи з персоналом, їдальні.

Вихід вбачають: або ж в утворенні самостійного закладу, або ж його об’єднання з іншим університетом у Черкасах – обов’язково четвертого рівня акредитації, приміром, із ЧНУ.

Водночас депутати обласної ради переконані, що передача Черкаського інституту до спільної власності територіальних громад області з віднесенням його до сфери управління обласної ради матиме ряд позитивних наслідків. Зокрема, це вплине на врахування Інститутом регіональних особливостей у наданні освітніх послуг, надання послуг з підвищення кваліфікації службових осіб органів місцевого самоврядування, проведення на базі інституту спільних заходів із розвитку бізнес-інфраструктури та інвестиційної привабливості Черкащини, оптимізація використання матеріально-технічної бази.

За словами голови обласної ради Олександра Вельбівця, відповідне звернення депутатів обласної ради спрямовано до КМУ, Міністерства освіти та НБУ. Олександр Іванович під час ефіру пояснив, що перехід навчального закладу в комунальну власність не призведе до його подальшої приватизації, чого дехто побоюється. «Насправді про це взагалі не йдеться, – запевнив він. – А надто про позбавлення ліцензії чи неможливість завершення випускниками навчання. Ті, хто розповсюджує такі чутки, не володіє повноцінно законодавчими аспектами в цьому напрямку. Обласна влада навпаки зацікавлена в тому, аби допомогти в цій ситуації викладачам та студентам».

– Інститут є самодостатнім закладом із досить потужним професорсько-викладацьким складом, достатнім для надання якісних освітніх послуг та матеріально-технічною базою, – зазначив перший заступник голови ОДА Віталій Коваль. – На це має зважати вище керівництво Університету. Неприємним є також той факт, що керівника Інституту Миколу Дмитренка позбавили будь-яких повноважень стосовно впливу на ситуацію. Але ж маємо враховувати, що нині в країні відбувається процес передачі повноважень на місця.

Віталій Володимирович звернувся до батьків, студентів та абітурієнтів  зазначивши, що наразі спільно з обласною владою, профспілками відповідна позиція донесена до Міністра освіти. Також є звернення трудового колективу закладу, копія рішення обласної ради, лист, підписаний головою ОДА Юрієм Ткаченком. «У них ми пропонуємо декілька варіантів на розгляд Міністерства, але однозначно з метою збереження Інституту, як автономної одиниці в процесі вищих освітніх послуг», – наголосив Віталій Володимирович.

Зауважимо, сьогодні в закладі відбудуться загальні збори трудових колективів інститутів (київського, харківського, львівського та черкаського), де вирішуватимуть подальшу долю закладу.

Довідково:

Інститут має 46-річну історію та утворювався за безпосередньої організаційної і фінансової участі підприємств м. Черкаси та банківських установ області. У результаті багаторічної діяльності Інститут став лідером Черкаського краю серед вищих навчальних закладів IV рівня акредитації з підготовки фахівців обліково-фінансового спрямування, що готує бакалаврів, спеціалістів, магістрів.

Із 1998 року функціонує навчально-тренувальний банк «Славутич». Створений за кошти уряду Федеративної республіки Німеччини для практичного навчання студентів. На сьогодні це єдиний  збережений навчально-тренувальний банк в Україні, що моделює діяльність банківської установи і водночас обслуговує клієнтів – навчально-тренувальні фірми інших навчальних закладів України. За час свого існування в «Славутичі» пройшли практичну підготовку близько 1000 студентів. Наразі ж його діяльність – під загрозою припинення.

Окрім цього, високий рівень навчальної, методичної та науково-дослідної діяльності забезпечується висококваліфікованими кадрами Інституту в складі 82 науково-педагогічних працівників, зокрема: 15 докторів наук, професорів; 54 кандидатів наук, доцентів. Студенти ж щорічно здобувають дипломи I-III ступенів на всеукраїнських та міжнародних олімпіадах, конкурсах студентських наукових робіт. Нині тут навчається понад 700 молодих людей.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору