В гідрометеоцентрі повідомили, чим забруднене Кременчуцьке водосховище

08 квітня 2016, 17:49

Cherkasy_bridge3

Поверхнева вода Кременчуцького водосховища забруднена сполуками важких металів, фенолів та азоту вище допустимих норм, про це повідомляють в Черкаському гідрометеоцентрі.

- Сучасна гідрологічна мережа України налічує 201 пост (створ). На території Черкаської області кількість таких постів дорівнює 11, - повідомляє начальник Черкаського обласного центру з гідрометеорології Віталій Постригань. - В пункті м. Черкаси відбір проб води проводиться по трьох створах. Перший створ - фоновий - розташований вище міста. Перший контрольний знаходиться в межах міста. Другий контрольний створ- на 6 км. нижче міста та на відстані 0,5 км. нижче скидів стічних вод ПАТ «Азот».

У гідрометеоцентрі зазначають, що відбір проб води проводиться по двох горизонтах: поверхня та дно. В цілому за рік відбирається 108 проб води.

- Причиною забруднення поверхневої води річок є стічні води підприємств різних галузей промисловості, поверхневий стік із забруднених територій, а також явища вторинного забруднення, що спостерігаються через донні відклади, - додає Віталій Постригань.

За даними спостережень у першому кварталі 2016 року, в гідрометеоцентрі називають такі результати якості води у Кременчуцькому водосховищі в акваторії Черкас:

- у фоновому створі газовий склад води задовільний, середній вміст кисню дорівнював 10,3 мгО/дм3 . Насиченість води киснем зменшилась в порівнянні з даними за четвертий квартал 2015 року в 1,3 рази. Середньоквартальні концентрації вище ГДК відмічені з хрому шестивалентного – 1,5 ГДК, фенолів - 2,0 ГДК, заліза загального – 2,2 ГДК; міді – 3,4 ГДК, марганцю – 2,5 ГДК, цинку 3,8 ГДК.

У порівнянні з четвертим кварталом 2015 року, суттєво збільшились концентрації заліза загального – в 4,4 рази. Концентрації АСПАР і цинку зросли в 1,5 і 1,6 рази відповідно. Концентрації хрому шестивалентного зменшились в 1,7 рази. Концентрації фенолу не зазнали змін. По решті забруднюючих воду речовинам зміни в концентраціях не суттєві.

- на першому контрольному створі газовий склад води задовільний. Середній склад кисню дорівнював 8,92 мгО/дм3 . Насиченість води киснем зменшилась в порівнянні з даними за четвертий квартал 2015 року в 1,5 рази. Середньоквартальні концентрації вище ГДК відмічені з азоту нітритного – 1,3 ГДК, з хрому шестивалентного – 3,5 ГДК, фенолу - 5,0 ГДК.

У порівнянні з фоновим створом поверхнева вода в межах міста Черкаси більше насичена сполуками азоту, в 1,1 – 1,3 рази. Концентрації хрому шестивалентного та фенолів зросли в 2,3 і 2,5 рази відповідно. Решта - без суттєвих змін.

- на другому контрольному створі, що розташований 6 км нижче міста, газовий склад води задовільний. Середня концентрація кисню дорівнювала 9,67 мгО/дм3 . Насиченість води киснем зменшилась в порівнянні з даними за четвертий квартал 2015 року в 1,3 рази. Середньоквартальні концентрації вище ГДК відмічені з азоту нітритного – 1,3 ГДК, з хрому шестивалентного – 4,6 ГДК, фенолів - 4,0 ГДК, заліза загального – 1,8 ГДК, міді – 4,1 ГДК, марганцю – 2,7 ГДК, цинку – 3,5 ГДК. По іншим показникам перевищень ГДК не виявлено.

- Результати спостережень свідчать, що стічні води у водосховище в акваторії м. Черкаси посилили забруднення води АСПАР, азотом нітратним та нітратним, фенолом в 1,1 - 2,5 рази, - підсумовує Віталій Постригань.

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору