У Золотоноші відкрили пам’ятник Чорним Запорожцям (фото)

03 травня 2017, 10:04

Золотоноша увіковічнила учасників легендарного останнього бою Першого зимового походу Армії УНР, пише "Золотоноша".

15 лютого 1920 року біля Свято-Успенського собору, а також на кризі річки Золотоношки відбулася битва Кінного полку Чорних Запорожців з московсько-більшовицькими військами. Увійшовши до міста вранці, вони визволили залізничну станцію і дійшли до головної місцевої релігійної споруди , де й розпочався бій. Золотоноша тоді стала найсхіднішим містом, куди дісталася Армія УНР під час першого Походу.

Відкриття пам’ятника на місці бою приурочили до традиційного щорічного Холодноярського тижня, а сам захід відвідали чимало військовослужбовців та добровольців вже сучасних, посадовці та двоє депутатів Верховної ради – Андрій Іллєнко і Юрій Левченко. На думку голови Черкаської ОДА Юрія Ткаченка, котрий підтримав ідею встановлення монумента ще восени, дуже важливо для майбутнього покоління, що в Золотоноші також увіковічнили ще одну сторінку історії України, адже минуле свого народу забувати не можна.

- Цей переможний бій Чорних Запорожців над московсько-більшовицькими окупантами має велике значення для нашої історії. Звільняючи міста та села вже теперішньої Черкащини, вони все робили задля становлення держави. А чи не це ж зараз відбувається на сході України? Коли наші бійці звільняють кожен сантиметр української землі, коли борються за наші традиції, культуру та віру, – звернувся посадовець до присутніх золотонісців та гостей міста.

Цими днями, за словами Ткаченка, під час відзначення 100-ї річниці Української революції, Черкащина зустрічає усіх патріотів, бійців добровольчих батальйонів, військовослужбовців та патріотичну молодь для того, щоб показати всьому світові – ми пам’ятаємо наше минуле і все робимо для того, щоб відкрити нові сторінки справжньої історії України. Він зазначив, що в скрутні часи в українців завжди прокидається міцний дух та сила волі в боротьбі за національну ідею.

Після відкриття пам’ятника відбулося і вручення очільником ОДА серії нагород для воїнів війни на Сході, а також волонтерів. Орден “За мужність” III ступеня вручили учасниці Революції Гідності Лідії Жгир. Ювілейну відзнаку “Холодний Яр” отримали члени громадської організації Націоналістична Самоборона Олександр Багрій, Олег Хоменко та Олександр Петренко, бійці Добровольчого Українського Корпусу “Правий Сектор” Євгеній Захарченко, Руслан Токарчук, Володмири Кімлик і Сергій Тараненко, учасники АТО Андрій Кириленко, Геннадій Костюк, Володимир Лазоренко, Володимир Лисенко, Олександр Маковецький, Олександр Озьорнов, Сергій Шабалкін, Олег Швидюк, Максим Шкурко та Руслан Яковенко, а також волонтери Володимир Швець і Олександр Яровий.

Історія легендарного Кінного полку Чорних Запорожців Армії УНР та його незмінного командира Петра Дяченка, як виявилося після досліджень, тісно пов’язана з нашим містом. З моменту створення у лютому 1918 року кінної сотні у складі Другого Запорозького куреня Окремого Запорозького загону, чорношличники пройшли довгий і тернистий шлях до визволення Української держави. Після окупації Золотоноші (і більшої частини українських земель) більшовиками, постало нагальне питання звільнення території від братських “визволителів”. Важка битва за наше місто, незважаючи на її недовершеність, мала неабиякі військові наслідки. Полковник УНР та історик Олександр Доценко писав згодом: «Після нападу Чорних Запорожців большевики почали панічно втікати з Хорола, Гребінки й Лубен, руйнуючи комунікаційні засоби та мости, спалюючи за собою свої склади. У Кременчуці стояв штаб 14 совітської армії, але через наступ і з огляду на вороже ставлення населення змушений він був евакуюватися аж до Полтави».

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору