У “Правкомі” роз’яснюють неоднозначний закон про скасування печаток

06 травня 2014, 12:05

 

Прийнятий 15 квітня 2014 року Верховною Радою України законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку відкриття бізнесу» викликає неоднозначну оцінку.

Новелою прийнятого Закону є відміна обов’язковості печаток. Відтепер, а точніше з жовтня цього року, суб’єкт господарювання не зобов’язаний, а може мати печатку. Прийнятим Законом внесені зміни також до таких нормативно-правових актів, як Господарський і Цивільний кодекси, Закони України «Про нотаріат», «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в України». Як наслідок, печатка, як обов’язковий атрибут, виключена з таких документів, як договори, реєстраційні документи, зокрема, протоколи загальних зборів, довіреності від імені юридичних осіб, звіти про оцінку майна. Норми законів, які містили фрази «засвідчені підписом уповноваженої особи» тепер не містять слів «та скріплені печаткою». Фактично така відміна надає офіційного статусу документам за наявності лише підпису уповноваженої особи.

Відміна обов’язковості печаток обґрунтовується необхідністю усунути зловживання, що мають місце в рейдерстві. Захоплення печатки підприємства, як обов’язкового атрибуту усіх розпорядчих і фінансових документів, на переконання авторів законопроекту, дає повноту можливостей рейдерам. Крім того, на сьогоднішній день, підробка печатки є справою не надто складною і коштовною. Проте, в результаті прийнятого Закону, у підприємств залишається взагалі один ступінь захисту документів – підпис. Виникає питання, чи відміна такого недосконалого механізму захисту, як печатка, не призведе до ще більших зловживань?

Звісно, думки фахівців розходяться. Дехто переконаний, що такі нововведення мають на меті спрощення господарської діяльності, її дерегуляцію. Інші справедливо стверджують, що наше суспільство і бізнес не готові до настільки чесних і прозорих відносин. Навіть у свідомості переважної більшості людей документ, скріплений печаткою, матиме перевагу перед просто підписаним.

Залишається також відкритим питання, яким чином перевірятиметься справжність підписів на документах в судах, в реєстраційній службі та інших органах.

Тож, час покаже. Будемо сподіватися, що відміна печаток не призведе до масових зловживань, порушень, та судових спорів.

У будь якому разі, фахівці агенції «ПРАВ.КОМ» зроблять все можливе, або запобігти цьому.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору