У Черкасах набирає обертів програма з протидії поборам за безкоштовну медицину

23 вересня 2016, 07:35

Питання якісної медицини безпосередньо стосується кожного жителя Черкас і загалом України. Медична галузь значно недофінансована. Немає налагодженої державної політики у напрямку розвитку охорони здоров’я. Нормативна база недосконала, а благодійні фонди найчастіше не звітують про кількість внесків.

Проте на цьому проблеми розвитку медичної сфери не закінчуються. Перелічені вище явища перетворили благодійні внески на інструмент корупції, тиску та поборів. Здебільшого, розуміючи сучасне недофінансування, пацієнти готові сплачувати за медичну допомогу. Та їх бажання часто зупиняють підозри й недовіра через непрозорість руху коштів. Зрозуміло, що кожен черкасець буде ставитися до благодійних внесків із більшою довірою й відповідальністю, якщо розумітиме, куди та за що він платить, як ці кошти витрачають потім, а головне — як це вплине на його лікування. На жаль, про долю внесених коштів і про їх цільове використання не знає більшість пацієнтів.

У 2013–2014 роках ГО «Інститут аналітики та адвокації» провела ґрунтовне дослідження проблеми явища неформальних платежів у закладах охорони здоров’я України. Вони з’ясували, що модель діяльності благодійних організацій на території закладів охорони здоров’я трансформувалась у корупційну технологію непрозорих схем у медичній галузі, яка працює на користь приватних інтересів «корупціонерів» та позбавлена реальної можливості виконувати поставлену мету — фінансування охорони здоров’я.

Так, законодавством передбачено, що 20 % благодійних коштів можуть йти на адміністративні витрати, а 80 % — обов’язково на відповідну допомогу. Проте Інститут аналітики та адвокації з’ясував, що на медичні заклади йде лише невелика частина коштів. Наприклад, у 2013 році 2,82 % внесків надходили закладам охорони здоров’я, а 77,18 % «безслідно» зникали.

Саме тому нагальним  стало зменшення та унеможливлення існування корупції та поборів з користувачів безоплатної медичної допомоги шляхом започаткування розвитку прозорої, відкритої та підзвітної медицини, зорієнтованого на збільшення об’єму додаткового фінансування галузі охорони здоров’я. Із цією метою у межах програми «Протидія поборам за безкоштовні медичні послуги» черкаські пацієнти та громадськість перевірять, чи звітуються лікувальні заклади та благодійні фонди про зібрані благодійні пожертви.

Здебільшого черкасці не знають, що благодійні організації один раз у місяць повинні публічно звітувати про обсяги благодійних пожертв не лише перед закладами охорони здоров’я, а й перед громадою. У свою чергу медичний заклад щотри місяці також повинен звітувати перед третіми особами про внески. Окрім цього, договір між закладом і благодійною організацією, його умови та звіти — не конфіденційна інформація. До речі, відповідальність за порушення законодавства про забезпечення прозорості щодо цього несе керівник благодійної організації.

Серед черкаських лікувальних закладів договір співпраці з благодійними фондами уклали лише Перша черкаська міська поліклініка, Черкаський міський пологовий будинок  «Центр матері та дитини», Черкаська міська інфекційна лікарня та Черкаська міська стоматологічна поліклініка (станом на 16 листопада 2015 року).

Спільними зусиллями інститутів громадянського суспільства й органів влади можна зменшити прояви корупції та поборів з користувачів безоплатної медичної допомоги. Потрібно  започаткувати прозорість та підзвітність медицини, яка зорієнтована на збільшення об’єму додаткового фінансування галузі охорони здоров’я за рахунок виведення «з тіні» тих мільйонних оборотів «добровільно-примусових» платежів, що сьогодні йдуть в кишені «корупціонерів». Така медицина виступить реальним додатковим джерелом фінансування і реформування галузі охорони здоров’я.

За інформацією ГО «Інституту аналітики та адвокації»

Черкащанка сказав:

Не нужно “сотрясать воздух” такими громкими заявлениями, имитируя бурную деятельность, направленную на борьбу с коррупцией! Пусть они разберутся с теми взяточниками, что берут сотнями тысяч долларов! А, как известно, ни один из этих пойманных коррупционеров не сидит в тюрьме! А что в медицине? Я лично ДОБРОВОЛЬНО благодарю врачей за: спасённый зуб, за удивительное в наше время внимание, доброту и профессионализм, за успешно проведённую операцию, когда думала, что не выживу…Я просто БЛАГОДАРЮ! Я не даю “взятку”! Меня не просят о благодарности! Да, есть отдельные “Особи”, но их меньшинство. Медицина у нас давнооо не бесплатная, потому что на неё (посмотрите её бюджет,за который проголосовали наши доблестные “слуги народа”) выделяют такой мизер, такие “смешные” деньги,что поневоле люди вынуждены платить за лекарства в больницах, за плёнку в поликлиниках, за прочный материал для пломб и.т.д. и т.п…А зарплаты? Ю.Ткаченко аргументировал повышение з/п чинушам на 83%, чтобы “избежать коррупции”! А если мы так часто обжёвываем вопрос о медицине, так ДАЙТЕ СПАСИТЕЛЯМ НАШЕГО ЗДОРОВЬЯ достойную зарплату! А то государство учит студента 6 лет, потом 2 года (или 3) он проходит интернатуру, а в итоге з/п получает ниже, чем наш дворник! Это – НОРМАЛЬНО?? Даже в России медик после интернатуры получает 7 тысяч. Да и в Европе врачи – очень состоятельные люди, а у нас вчерашняя школьница, работая секретаршей, получает в 2 раза больше! У нас ценят труд копов и депутатов и деньги им на з/п всегда находят. Я очень уважаю труд педагогов и врачей, преклоняюсь перед ними и считаю, что такое отношение к их профессии не делает чести нашей стране. А “миллионные обороты” – это явно не про медиков!

Вгору