У Черкасах можуть зникнути назви 100 вулиць і провулків (перелік)

17 квітня 2015, 15:45

25901-1u

Черкаський історик та археолог, член Народного руху України Михайло Сиволап ділиться своїми думками про декомунізацію, революцію, Росію, серп і молот, сталінізм та нацизм, інформує Громадське ТБ: Черкаси.

 Як ви ставитесь до закону про декомунізацію?

 Я до нього ставлюсь, звичайно, позитивно. Хоча вважаю, що він запізнився років так на 20, якби свого часу була проведена декомунізація – ми б зараз не стояли перед всіма тими проблемами, перед якими зараз стоїмо: і війна, і криза, і злидні. Подивіться на країни, які вчасно це зробили. Та ж сама Польща, яка у 80-ті роки жила гірше від нас. Тепер, як мінімум, рівень життя удвічі-втричі вищий. Не кажучи про те, що жодних питань з якими-небудь так званими прорадянськими “ватниками” мова не стоїть. Тому що навіть їхні «ліві» все одно пропольські.
У нас наша влада, сама будучи посткомуністичною, весь час намагалася «різати хвоста», так би мовити, по-шматочках, замість того, щоб зробити одночасну хірургічну операцію. Слава Богу, хоч зараз вже до цього дійшли, хоча й запізніло. Ми повинні повністю позбавитися від всіх ознак того режиму, якому ми зараз протистоїмо, тому що це комуністична ідеологія казала, що базисом є матеріальна річ. Виявилось, що все-таки Біблія права, що спочатку було Слово. Слово – тобто ідея. Яка ідея заронена у голови людей – таку реальність вони і створять. Ми не творили майже ніякої, борсаючись 20-ть з гаком років в посткомуністичному суспільстві. А на Сході, там навіть не борсались, там просто жили у Радянському Союзі, за який вони зараз по суті і воюють.

 Чи реально зараз цей закон втілити в життя?

Зараз будь-які закони важко втілити через те, що іде війна, через те, що криза і через те, що часу на реформи немає. Але якщо ми їх не проведемо, в тому числі і цей закон, то уже в нас нічого не буде. Ще одна революції, ще одна спроба навряд чи буде, бо навряд чи буде де. Наша країна просто перестане існувати. Немає у нас вже часу на експерименти, треба робити те, що треба було робити зразу, і в 91-ому, і в 92-ому роках. І незважаючи на витрати. Хоча я не думаю, що тут витрати суттєві, швидше всього держава вкладеться у вартість 1-2-ох днів війни. Але це, якраз, одна з причин, яка призвела до цієї війни.

 Стосовно цього закону, з чого потрібно починати і що він передбачає?

 Я не юрист, а лише історик-археолог, також я член Народного руху України, який протягом 20-ти років бореться за все це. У нас були всі шанси стати багатою країною, ми просто всі їх профукали. Потрібно просто відкинути ось цю утопічну, комуністичну ідею, яка була злочинним способом втілена в життя – це була одна з найбільших помилок людства. І потрібно уміти виправляти свої помилки, боротися з ними, а не викохувати, як ми це робили попередні 20 років, і безжалісно вирвати. Звичайно, кожна ідеологія має право на існування, але якщо ця ідеологія породжує загибель мільйонів і масовий геноцид – значить, така ідеологія є злочинною і має бути заборонена, як в Європі заборонена нацистська ідеологія.

– Із чого потрібно починати?

– Звичайно, потрібно починати, як з внутрішніх, так і з зовнішніх ознак. Зовнішніми є пам’ятники, вулиці, книжки і все, що героїзує ту епоху. Та й зараз у Росії, по суті, знову відроджується сталінізм. У нас досі є вулиця Постишева, Петровського – це одні з творців голодомору. У мене особисто дід помер, у батька дружини вся сім’я померла та й практично у кожного українця хто-небудь помер. Через те, з такою ідеологією треба просто боротися.
Як людину запрограмували – так вона і житиме. Ми ось бачимо, що багатьох, хто воює на Донбасі, вже неможливо перепрограмувати.

- Які вулиці в Черкасах потрібно перейменувати?

– Не менше 100 вулиць носять назви тоталітарних діячів. У 2007-ому році ми з колегою склали наукову концепцію на основі загальноприйнятих традицій. У своїй програмі ми лише передбачили тематики, з яких можна обирати, наприклад: Видатні діячі історії та культури України, що можуть бути увіковічнені у назвах вулиць, Стародавні племена та народи і т.д. На жаль, усіх героїв, яких мала і має Україна, нереально увіковічнити. Тому комісії доведеться обирати у довгих баталіях, хто достойніший, а це дуже важко оцінити, бо достойні всі.

- Яку символіку можна використовувати і яка заборонена?

 Наскільки я знаю, зірка не заборонена. На даний момент заборонені серп і молот, також радянський прапор. При цьому ніхто не забороняє носити радянські ордени, хоча ці елементи туди входять, але ж ми не будемо їх звідти виколупувати – це історичне явище. В Німеччині заборонено іти на вулицю зі свастикою, там одразу ж за це арештують. Нашій країні потрібно вдосконалити ці закони так, щоб юристи змогли зрозуміло їх пояснити, може, потрібні ще якісь підзаконні акти.

Михайло Сиволап разом із колегою Віталієм Масненком склали перелік назв черкаських вулиць, які потребують перейменування у зв'язку з законом про декомунізацію.

Список комуністично-тоталітарних топонімів м. Черкаси, котрі доцільно усунути

Сучасна назва

Пропонована назва

1. Артема, пров. Оліфера Голуба, пров.
2. Боженка, пров. Митрополита Нелюбовича-Тукальського, пров.
3. Будьонного, вул. Пластунівська, вул.
4. Володарського, вул. Полуботка, вул.
5. Воровського, пров. Гулака-Артемовського, пров.
6. Гайдара, вул. Де-Мойн стріт
7. Галана Ярослава, вул. Петра Дорошенка, вул.
8. Дзержинського, пров. Чорноклобуцький, пров.
9. Енгельса, вул. В᾿ячеслава Чорновола, вул.
10. Жовтневий, пров. Самійла Кішки, пров.
11. Зої Космодем᾿янської, вул. Анатолія Лупиноса, вул.
12. Кірова, вул. Святотроїцька, вул.
13. Комсомольський 1-й, пров. Андрія Яковліва, пров.
14. Комсомольський 2-й, пров. Гната Голого, пров.
15. Комсомольський3-й, пров. Михайла Ханенка, пров.
16. Комсомольський 4-й, пров. Якова Острянина, пров.
17. Котовського, пров. Пилипа Орлика, пров.
18. Красіна, вул. Івана Мазепи, вул.
19. Короленка, вул. Юрія Ільєнка, вул.
20. Крупської, пров. Юрія тютюнника, пров.
21. Леніна, вул. Свято-Макарівська, вул.
22. Ліхачова, пров. Івана Сірка, пров.
23. Маяковського, пров. Нестора Морозенка, пров.
24. Можайського, вул. Авіаторів Касьяненків, вул.
25. Морозова, пров. Івана Їжакевича, пров.
26. Орджонікідзе, пров. Академіка Підоплічка,
27. Паризської Комуни, пров. Сердюцький, пров.
28. Пархоменка, пров. Компанійський, пров.
29. Першотравнева, вул. Петра Сагайдачного, вул.
30. Першотравневий парк Свято-Михайлівський парк
31. Першотравневий, пров. Якова Шаха, пров.
32. Петровського, вул. Генерала Дерев᾿янка, вул.
33. Плеханова, пров. Филона Джалалія, пров.
34. Постишева, вул. Слов᾿янська, вул.
35. Пролетарська, вул. Андрія Химка, вул. (він тут жив)
36. Пролетарський, пров. Кіммерійський, пров.
37. Радгоспний, пров. Івана Підкови, пров.
38. Радянська, вул. Генерала Куліченка, вул.
39. Радянський, пров. Полковника Марка Топиги, пров.
40. Рози Люксембург, пров. Максима Залізняка, пров.
41. Рябоконя, вул. Михайла Грушевського, вул.
42. Сакко і Ванццетті, пров. Миколи Левитського, пров.
43. Семашка, пров. Семена Полозовича, пров.
44. Серафимовича, пров. Макара Кушніра, пров.
45. Тельмана, пров. Івана Гонти, пров.
46. Фадєєва, пров. Йосипа Гладкого, пров.
47. Фурманова, пров. Василя Доманицького, пров.
48. Халтуріна, пров. Полковника Яцька Воронченка, пров.
49. Чапаєва, пров. Академіка Біляшівського, пров.
50. Червоноармійська, вул. Михайла Старицького, вул.
51. Чичеріна, вул. Дейнецька, вул.
52. Щорса, вул. Чумацька, вул.

Виділені жирним шрифтом – вже проголосовані 8.09.2010 р.

Виділені жирним курсивом – вже проголосовані 23.10.2010 р.

123 сказав:

особенного классно звучит новое название ул. Гайдара. Простому человеку тяжело выговорить (какая-то абра-кадабра получается), а если есть деффекты речи, то полный бред получится

Вгору