У Черкасах говорили про перспективи вступу України в НАТО

26 квітня 2018, 16:04

Посольство Литви в Україні, яке виконує функції контактного посольства НАТО в Україні, та Черкаський Національний університет ім. Богдана Хмельницького проводять в Черкасах триденний Молодіжний євроатлантичний безпековий форум. У ньому беруть участь науковці та студенство Черкаської, Чернігівської, Кіровоградської, Київської областей.

Під час форуму молоді люди матимуть можливість взяти участь у цікавих дискусіях, зануритись у міжнародну політику та ознайомитись з реаліями сучасної політики безпеки, обмінятись думками з українськими та іноземними експертами про безпекову ситуацію і перспективи її у регіоні. На всі їхні питання дадуть вичерпні відповіді фахівці міжнародного права та дипломатії. Так, участь у форумі, зокрема, беруть посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс, екс-міністр ЗСУ Володимир Огризко, голова представництва НАТО в Україні Александер Вінніков.

Відкриваючи форум ректор Черкаського Національного університету ім. Богдана Хмельницького Олександр Черевко зазначив, що для нашого вишу вкрай важливий цей просвітницький захід, адже українці мають знати більше про перспективи геоінтеграції нашої країни в світ, який постійно змінюється.

Олександр Володимирович наголосив, що ми також добре розуміємо, що маємо гарно попрацювати над «домашнім завданням», аби гідно встати до ланки рівноправних держав в європейській родині. Ми маємо правильно сформувати світогляд молоді, аби вона розділяла погляди та ідеї європейських цінностей. Хоча молодь й сама нині добре розбирається в реаліях геополітичної ситуації та навіть дещо випереджає старше покоління.

— Молодь сьогодні розмовляє різними мовами, активно мандрує світом, розширює кордони власного світосприйняття. У молоді відсутній той залишок радянського мислення, яким часто грішать їхні батьки, —наголосив Олександр Черевко. — Однак, на 27 році Незалежності ми й досі, на жаль, можемо зустріти непримиренну боротьбу світоглядів. Але наші безпекові виклики та втягнення країни в гібридну війну з Росією, збільшують євроінтеграційні прагнення українців.

— Дуже важливим є те, що саме на теренах Черкащини відбувається цей форум, — зазначив заступник голови Черкаської ОДА Віталій Коваль. — Так склалось історично, що Україна віками стоїть форпостом між двома світоглядами, традиціями та власне цивілізаціями, які за різних обставин розвиваються у світі по-різному. Так сталось, що в 2014 році Росія вщент зруйнувала баланс безпеки на європейському континенті, анексувавши Крим. Піддала сумніву всі безпекові гарантії не лише для України, а й інших держав.

Спікери зійшлись на думці, що по суті Росія не лише є агресором та реальною загрозою для мирної Європи, але й переконана у своїй виключній місії, позиціонуючи себе у світі в якості відокремленої цивілізації. Це такий собі політичний феномен, який європейці розцінюють, як чистої води імперську фантазію. Адже Росія має усвідомлювати, що має рахуватись із світом. Принаймні, з країнами, з якими межує.

– На жаль, після 2014 року маємо багато нових викликів, загроз, набагато агресивнішу політику Росії, яка порушує усталені норми міжнародного права, — вважає посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс. — Виникає багато питань, на які ми не маємо відповіді. Ми хочемо почути від учасників форуму думки та ідеї щодо того, як боротися із гібридною загрозою, яка сьогодні походить від Росії у військовій, кібернетичній, інформаційній сферах. Не секрет, що в Україні є багато стереотипів про НАТО. І хоча підтримка населенням вступу до НАТО зростає, ми хотіли б, щоб українці краще дізналися, як працює альянс і чому він є корисним для України.

Екс-міністр закордонних справ України Володимир Огризко, який свого часу виступав популяризатором вступу України до НАТО ще за часів президенства Ющенка, підтвердив, що нині кількість прихильників такого союзу збільшилась в рази (з 3о% до 70% в порівнянні з 2007-2009 роками).

— Якби системна робота велася й далі, то до сьогоднішніх 70% можна було б прийти й без тих великих випробувань, які сьогодні переживає Україна. Нині люди дедалі краще розуміють, хто є реальним ворогом нашої держави. Без участі України в НАТО Путін постійно намагатиметься дестабілізувати ситуацію в Україні. Тож потрібно максимально швидко провести референдум про вступ у НАТО. І якщо 65-70% проголосують „за“, то це дасть країнам Заходу зрозуміти, що тему „вступати Україні до НАТО чи ні“ вже закрито.

Тетяна Балякіна.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору