У Черкасах дискутували, як переназвати вулиці з комуністичними назвами (перелік)

27 січня 2016, 08:38

1

Кілька підходів до того, як здійснювати декомунізацію назв черкаських вулиць і провулків, окреслилися під час вчорашньої громадської дискусії в приміщенні міської ради, інформує Прочерк

Частина учасників обговорення, як завжди, закликала залишити все як є або, принаймні, не перейменовувати вулиці, названі іменами радянських полководців часів Другої світової війни. Але цим людям відразу пояснили, що перейменувати вулиці з комуністичними назвами вимагає закон про декомунізацію.

Деяким черкаським вулицям, що мають радянські назви, було запропоновано повернути старі найменування. Так, депутат міськради Станіслав Лукирич розповів, що жителі вулиці Чекістів зібрали підписи про перейменування її на Привокзальну.

2

Представники Всеукраїнського об’єднання ветеранів запропонували дати вулицям імена славетних українських історичних діячів – Сагайдачного, Мазепи та ін.

Проте значна кількість промовців – бойові побратими загиблих атовців, їхні батьки, активісти громадських організацій – дотримуються іншої думки. Вони переконані, що називати вулиці потрібно іменами героїв сучасності – учасників війни на Сході.

Наприклад, представники цивільного корпусу «Азов» наполягають на перейменуванні вулиці Орджонікідзе на вулицю Сергія Амброса, а вулиці Котовського – на вулицю В’ячеслава Галви; представники «Пласту» – на перейменування вулиці Маршала Конєва на вулицю Євгенія Подолянчука.

– Вулиці гетьмана Павла Полуботка тепер є в кожному місті. А вулиця нашого земляка прикордонника Павла Лазоренка, який героїчно загинув, захищаючи східні рубежі України, може бути тільки в Черкасах, – наголосив підполковник Олександр Панкратов із навчального центру Держприкордонслужби, що в Оршанці.

– Ми програли інформаційну війну. Не даючи вулицям імена героїв АТО, ми граємо на руку ворогу! – переконаний ветеран АТО, член міської топонімічної комісії Олександр Бойко. – В інших містах вулиці вже мають імена сучасних героїв. У нас теж є свої герої. Скільки нам чекати?

3

Натомість, частина промовців закликала до виваженості в найменуванні черкаських вулиць. Вони звертали увагу учасників обговорення на те, що часто одну вулицю пропонується назвати іменами кількох атовців. Хоча б через це не можна зараз, коли АТО ще не закінчена, давати вулицям назви конкретних героїв – є небезпека когось «забути».

Професор Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького, член топонімічної комісії Володимир Поліщук наголосив на пропозиції топонімічної комісії – поки що назвати на честь атовців дві вулиці: Героїв Східного фронту (нинішня Ватутіна) і Добровольчих батальйонів (нинішня Червоноармійська). Він також закликав опонентів не сприймати цю пропозицію агресивно, в контексті «хто не сприймає ідею дати перейменованим вулицям імена героїв АТО – ворог України».

4

– Нас штовхають до того, що сам факт загибелі є підставою для найменування вулиці. І не просто вулиці, а саме певної вулиці. Натомість, для вшанування героїв є й інші способи – найменування шкіл, меморіальні дошки тощо, – сказав професор Поліщук.

Черкащанка Наталя Вернидуб – відома в місті громадська активістка – також закликала учасників обговорення до виваженості.

– Перейменування вулиць повинно здійснюватися не з огляду на наше з вами нинішнє горе чи славу, а з огляду на те, щоб назви наших вулиць набули краси й історичності, – вважає пані Вернидуб. – Поки подія не завершилася – називати вулиці іменами її учасників не треба поспішати. Потрібна концепція того, як це робити. А крім того, називати вулиці іменами сучасних героїв і при цьому залишати їхніх батьків і дітей у злиднях – це шахрайство! Забезпечити батькам гідну старість, а дітям – навчання у престижних вишах – оце було б справжнє вшанування пам’яті загиблих.

5Наталя Вернидуб наголосила, що вшанування пам’яті – це питання десятиліть. Вона навела добрий приклад того, як її саму в дитинстві виховували на іменах та подвигах загиблих солдатів Другої світової війни. Тому просто перейменувати вулиці – цього не достатньо.

– Подивімося на місто з державницьких позицій! – закликала черкащанка.

6

Заступник міського голови Олександр Ільченко, який курирує роботу з перейменування вулиць, наголосив, що сьогоднішнє обговорення не передбачає голосувань і директивних рішень. Воно покликане донести до керівництва міста й депутатів позиції представників громадськості. Остаточне ж рішення – за сесією міської ради і міським головою.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору