У Черкасах без торгів хочуть покласти плитку, відремонтувати футбольне поле і поліклініку

15 грудня 2016, 10:43

prozorro

«Громадське ТБ: Черкаси» продовжує рубрику «Чи все у нас PROZORRO?» У цьому випуску ми розкажемо вам про те, як черкаські чиновники використовували наші з вами гроші з 5 по 12 грудня.

Із 1 по 12 грудня 2016 року в Черкаській області оголошено:
– за допороговою процедурою закупівель на загальну суму більш, ніж 5,6 млн грн;
– надпорогових закупівель на загальну суму майже 103 млн грн.

ЗРАДА 1

1 грудня 2016 року Жашківське виробниче управління житлово-комунального господарства розмістило в системі «PROZORRO» звіт про укладений договір на виконання робіт із технічного переоснащення із заміною частини водопроводу 10 вулиць у м. Жашків Черкаської області. Протяжність вулиць – майже 5 км, загальна сума договору – майже 5 млн грн, підрядник – ТОВ «Метрополіс Груп».

Жашківське виробниче управління – підприємство-монополіст, воно має право укладати «прямі» договори на суму до 5 млн грн без проведення відкритих торгів. Тому в цьому випадку чиновники не порушили закону. Але є одне «але».

6 грудня 2016 року, щоб зменшити вартість робіт на майже 2 млн грн, чиновники підписали додаткову угоду до цього договору. Причина – недофінансування з державного бюджету цього виду робіт. При цьому обсяг самих робіт не зменшився. Тобто через брак державних коштів, підрядник погодився виконати роботи дешевше майже на 40%. Логічно, що підприємство не може працювати собі у збиток. Тому в наших експертів Людмили Бордунос та Артура Чемириса виникають питання:

– Чому в першій редакції договору підвищено вартість робіт майже на 2 млн грн?

– Як так Жашківське виробниче управління планує закупівлі, що передбачає  настільки завищену вартість робіт?

Зазначимо, що роботи за цим договором виконали за 6 днів. Про повне виконання договору в системі «PROZORRO» опубліковано відповідний звіт.

Крім цього, є запитання й до виконавця робіт – ТОВ «Метрополіс Груп». За допомогою бази даних «Youcontrol» наші експерти встановили, що ТОВ «Метрополіс груп» станом на 2 грудня 2016 року мало податковий борг. Це, зазвичай, не дає можливості брати участь у відкритих торгах. Бо в Законі України «Про публічні закупівлі» написано, що «замовник може прийняти рішення про відмову в участі у процедурі закупівлі у разі, якщо учасник має заборгованість із сплати податків та зборів». Однак, жашківським чиновникам це не завадило укласти «прямий» неконкурентний договір із цим підрядником.

Це вже 4 договір, який Жашківське виробниче управління  підписало з вищеназваним підприємством. Загальну сума всіх угод – 7,5 млн грн.

Дослідивши всі договори, наші експерти припускають: ціни робіт ТОВ «Метрополіс Груп» можуть бути завищеними. Яскравий приклад – закупівля  капітального ремонту 600 м тротуару у м. Жашків на суму 1,1 млн грн. 1 кв. м цього ремонту вартував  1,8 тис. грн. Для порівняння – вартість 1 кв.м. аналогічних робіт у м. Іллінці Вінницької області становила всього 412 грн.

ГО «Молода Черкащина» звернулася до правоохоронців з проханням перевірити, наскільки виконані вищезазначені договори та чи відповідають ціни зазначеним обсягам та видам робіт.

ЗРАДА 2

Комунальна установа «Обласний центр екcтреної медичної допомоги та медицини катастроф Черкаської обласної ради» з двох спроб так і не змогла придбати санітарні автомобілі. Заклад майже втратив шанси зробити це найближчим часом.

Хронологія подій

Перші торги відбулися 13 жовтня. Участь у них взяли ТОВ «Трейд Інвест Лімітед» та ФОП Таран Андрій Васильович. Їхні пропозиції відхилили, бо вони неналежно оформили свої документи.

В одному з попередніх матеріалів ми писали про те, що один із торгів у Золотоноші не відбувся, бо «Трейд Інвест Лімітед» хотіло “розіграти” тендер із іншим учасником – ТОВ «Грінер». Торги тоді скасували, бо в них виявили змову учасників.

Повернемося до санітарних автомобілів. Повторний аукціон на закупівлю цих авто призначили на 6 грудня 2016 року. Участь у ньому взяло підприємство з попереднього аукціону – ФОП Таран Андрій Васильович, а також ТОВ «Грінер» (фірма, яку підозрюють у змові з ТОВ «Трейд  Інвест Лімітед»).

prozorro-15

Однак і цього разу торги визнали недійсними. Бо учасники знову неналежним чином оформили документи. У ситуації, коли торги 2 рази не відбуваються, через відсутність учасників, замовник має право застосувати переговорну процедуру закупівлі. Тобто придбати необхідний йому товар в одного з учасників.

Проте у цьому випадку усіх учасників торгів дискваліфікували. Вони прийняли участь, але не надали необхідний пакет документів. Тому до них не можна застосувати переговорну процедуру закупівлі. Недобросовісні учасники позбавили обласний центр медичної допомоги змоги придбати необхідні санітарні автомобілі, вважає експерт Артур Чемирис. Варто зауважити, що це була субвенція, яка має бути повернути до бюджету.

А тепер про спорт

Існує велика ймовірність, що й іншу субвенцію з Державного бюджету на придбання гімнастичного спорядження Черкаською міською радою не встигнуть використати.

11 листопада Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради оголосив відкриті торги на закупівлю інвентарю для гімнастичних вправ. Підприємства, що взяли участь в цих торгах, пов’язані між собою.

prozorro-vypusk-15-2

Директор ТОВ «Атлетика Віва» Гафтюк Людмила Миколаївна є засновником та бенефіціаром іншого підприємства, що брало участь в аукціоні, – ТОВ «Торговий дім «Ярунь». Подібні зв’язки заборонені законом. По суті, зірвавши торги, ТОВ «Атлетика Віва» позбавила міську раду можливості використати державну субвенцію до кінця бюджетного року. Часу провести повторний аукціон в організаторів немає, а вкінці бюджетного року невикористані державні гроші мають повернути назад до бюджету.

ЗРАДА 3

Протягом минулого тижня Департамент Економіки та Розвитку Черкаської міської ради повідомив, що має намір укласти одразу 4 договори на 12 млн грн. Без публічних торгів, за переговорною процедурою. Мова – про роботи з реконструкції вулиць Героїв Дніпра та Чорновола, запасного футбольного поля на Центральному стадіоні міста, а також Стоматологічної поліклініки.

prozorro-vypusk-15-3

Причина всіх цих додаткових закупівель – нібито непередбачувані обставини, що виникли внаслідок непереборної сили. Експерт Артур Чемирис дослідив ці непердбачувані обставини. Він з’ясував наступне. "Кардинальна зміна системи поливу" по вулиці героїв Дніпра чи "влаштування додаткових майданчиків для паркування автомобілів" по вулиці Чорновола – не ті види робіт, які можна назвати "непередбачуваними", а їхня сила мало тягне на "непереборну". Він вважає, що в цьому випадку чиновники оперативно освоюють бюджетні залишки, а не долають перешкоди, що виникли у підрядника в процесі виконання договору.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору