Це можуть бути останки захисників Чигиринської фортеці, – науковець про археологічну знахідку

19 вересня 2017, 19:09

Невипадкова випадковість: будівництво каналізації у Чигирині, що на Черкащині, посприяло значному археологічному відкриттю – на Замковій горі у одній грунтовій ямі, розмірами метр на два, виявили дві сотні людських черепів, пише "Інфоміст".

Кілька тижнів на місці працює наукова експедиція у складі працівників Інституту археології НАН України та національного історико-культурного заповідника "Чигирин".

"До заповідника звернувся місцевий житель та повідомив, що під час будівництва водопроводу на території його домоволодіння ковш екскаватора зачепив людські останки. Як виявилося згодом – це черепи, а не цілісні людські останки. Вони знаходилися на глибині 30-35 см, це глибина орного шару. Тому верхній – дуже пошкоджений, черепи практично роздавлені. Зараз сказати точно, кому вони належать – не можна. Але, звичайно, є припущення. Як відомо з історичних джерел, це можуть бути останки захисників Чигиринської фортеці 1677-78 років. Знаємо, що турецькі воєначальники платили за кожну ворожу голову", – розповів завідувач сектору археологічних досліджень Науково-дослідного відділу охорони пам’яток, історії, культури та природи НІКЗ "Чигирин" Сергій Руденко.

За словами відомого археолога, керівника Черкаського археологічного музею Середньої Наддніпрянщини Михайла Сиволапа, це ще одне свідчення недооціненості державою історії України.

"Фактично вся центральна частина Чигирина – це пам’ятка, яку треба безперервно досліджувати, а не орати і копати траншеї. Там лопату не можна всунуть в землю без археолога. Але, на жаль, це роблять багато років. І не важливо, що це вже приватна власність. За кордоном власник замка не має права двері пофарбувати без дозволу відповідних органів охорони пам’яток. У нас, як бачимо, інакше. Ми так часто чуємо про вихваляння козаків у промовах. А зараз бачимо реальний стан речей – спаскудження останків наших героїв. Там кожного року має працювати не одна експедиція", – коментує Сиволап.

Науковці чекають остаточних результатів антропологічних досліджень. Лише після цього можна буде констатувати достеменно вік, стать останків та час поховання.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору