«Споживач має право»: чи повинен покупець залишати речі в камері схову? (відео)

18 жовтня 2015, 16:12

У другому випуску програми "Мої права" ми розкажемо про права покупця в магазині. Чи обов'язково залишати речі в камері схову магазину?  Хто несе за них відповідальність? Що робити, коли ви придбали товар, а він мав не сподобався? 

Про це інформує "Громадське Черкаси".

Як обміняти товар або повернути за нього гроші? На що ви маєте право, якщо здали свій товар на ремонт?

Часто ви заходите в супермаркет. І вас вже при вході чекає дилема – здебільшого метра 2 зростом, яка каже вам, щоб ви залишили свою сумку, пакет, рюкзак в камері для зберігання.

Насправді магазин не має права вимагати від вас залишати ваші речі в камері схову.

Максим Полішкевич, юрист: «Магазин має право вимагати залишити речі в камері схову тільки в тому випадку, якщо мова йде про речі, які продаються в цьому магазині. Але якщо ви заходите в супермаркет, і у вас просто з собою сумка чи портфель, в якому немає продуктів, які реалізуються в цьому магазині, тоді ніхто не може змусити залишити свої речі в камері схову. Ви можете вільно рухатися територією магазину».

Зазвичай власники магазинів вішають біля камер схову таблички з написом «Адміністрація не несе відповідальності за речі, залишені в камері схову». Але це неправда. За ваші речі відповідає магазин. Однак тут треба знати нюанси:

Максим Полішкевич, юрист: «За загальним правилом вважається, що відповідальність несе особа, яка прийняла на зберігання речі. І відповідно до вимог Цивільного кодексу України підтвердженням укладання договору відповідального зберігання може бути навіть жетон, який видає зберігач. Фактично, отримуючи ключ із номером комірки, ви з формального боку укладаєте договір зберігання з магазином. І магазин бере на себе повноту відповідальності за збереження ваших речей. Але ви повинні усвідомлювати, що в будь-якій конфліктній ситуації у вас не буде жодних доказів того, які саме речі і в якому стані ви залишили в цій камері схову.

Тому якщо ви були не сам, і хтось може підтвердити вашу правову позицію, то шанси довести свою правоту досить високі. Якщо ж ви були сам і немає відеозапису відповідного, то ваші шанси довести свою правоту прямують до нуля».

Як діяти, коли ціна на ціннику і на касі не збігаються?

Є кілька способів, як діяти в цій ситуації. Звернутися до керівництва з вимогою продати ваш товар за тією ціною, що зазначена на ціннику. Тому що по суті в цій ситуації магазин вас обманює. Радимо відстоювати ваші права відразу на місці.

Ви, звичайно, можете написати звернення в інспекцію захисту прав споживачів. І почекати декілька тижнів або місяців. Тому що інспекція реагуватиме так: спочатку попросить дозволу в міністерства на перевірку, потім почекає цю відповідь. Це може зайняти невідомо скільки часу. Потім інспектори вийдуть на перевірку, зроблять контрольну закупку. І якщо цінники на цінниках і на касі збігаються, то… магазину за обман нічого не буде.
Тому юристи радять робити так:

Максим Полішкевич, юрист: «Теоретично виставивши ціну, яка висіла під товаром, магазин зробив вам публічну пропозицію. Він не має права відмовитися від неї. Тому прийшовши до каси, ви маєте право вимагати отримання цього товару за ціною, яка була вказана на ціннику».

Отож, ви нарешті купили товар. І доказом того, що ви це зробили, є чек. Він доводить, що ви уклали з магазином договір. Якщо у вас не буде цього папірця, це, м’яко кажучи, ускладнить ваші стосунки з продавцем. Тому завжди беріть і зберігайте після купівлі чек.

А якщо купуєте на ринку, обов’язково вимагайте у продавця товарний чек. І жоден продавець не має права вам його не дати.

Запам’ятайте: щоб мати менше проблем, перевіряти товар потрібно до того, як ви його придбали. Не полініться: перевірте на місці, чи справний товар, який ви хочете купити, чи всі документи вам видали, чи є на них печатки магазину, адреса, телефони.

Повірте, ліпше витрати 3 хвилини на до купівлі, ніж потім купу нервів і часу після.

Ви підійшли на касу, розплатились, взяли чек. Виходите з магазину. Але до вас підходить постать в чорному костюмі й вимагає показати вашу сумку, пакет, рюкзак, торбинку. Ви видалися йому підозрілим. Можете, спокійно йти, куди йшли. Тому що обшукувати вас має право лише міліція.

Максим Полішкевич, юрист: «Обшуковувати має право лише міліція. Охоронці не мають права цього робити. Якщо вас зупинили і пропонують пройти в таємну кімнату для обшуку, то ви можете сміливо відмовлятися й вимагати викликати міліцію у крайньому разі. Є прості психологічні методи: дістаньте мобільні телефони і почніть знімати охоронців, вимагати, щоб вони представились, показали документи. Це зазвичай спрацьовує. Вони не мають права ні торкатися вас, ні ваших особистих речей. Вони можуть лише вас затримати до прибуття міліції».

скачанные файлы (1)

Розділ 1. Якщо Ви придбали товар належної якості

Ви прийшли додому, дістали придбану річ. І розумієте, що вона вам не сподобалася. Неважливо чому. У вас є 2 варіанти: обміняти придбаний товар на аналогічний або повернути гроші. На це у вас є 2 тижні, не рахуючи дня купівлі.

Олена Бортник, головний спеціаліст юридичного сектора інспекції з питань захисту прав споживачів у Черкаській області: «Така процедура обміну або повернення може бути задоволена, якщо користувач не користувався товаром і якщо збережені товарні ярлики, споживчі властивості товару».

Наприклад, якщо ви придбали телефон, то коли ви потелефонували з нього, це означатиме, що ви вже ним користувалися.
Але існують такі види товарів належної якості, які за законом неможливо обміняти:

ПЕРЕЛІК

товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню)

Продовольчі товари, лікарські препарати та засоби,
предмети сангігієни

Непродовольчі товари:
фотоплівки, фотопластинки, фотографічний папір
корсетні товари
парфюмерно-косметичні вироби
пір'яно-пухові вироби
дитячі іграшки м'які
дитячі іграшки гумові надувні
зубні щітки
мундштуки
апарати для гоління
помазки для гоління
розчіски, гребенці та щітки масажні
сурдини (для духових музичних інструментів)
скрипічні підборіддя
рукавички
тканини
тюлегардинні і мереживні полотна
килимові вироби метражні
білизна натільна
білизна постільна
панчішно-шкарпеткові вироби
товари в аерозольній упаковці
друковані видання
лінійний та листковий металопрокат, трубна продукція,
пиломатеріали, погонажні (плінтус, наличник), плитні
матеріали (деревноволокнисті та деревностружкові плити,
фанера) і скло, нарізані або розкроєні під розмір,
визначений покупцем (замовником)
аудіо-, відеокасети, диски для лазерних систем зчитування із
записом
вироби з натурального та штучного волосся (перуки)
товари для немовлят (пелюшки, соски, пляшечки для годування
тощо)
інструменти для манікюру, педикюру (ножиці, пилочки тощо)
ювелірні вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного
каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та
напівдорогоцінного каміння.

Це не означає, що не варто пробувати міняти куплене або забрати гроші. Мова лише про те, що якщо, припустимо, ви захочете поміняти шкарпетки, то продавець матиме повне право вам відмовити.

Розділ 2. Якщо ви придбали товар НЕналежної якості

Якщо ви придбали харчовий продукт неналежної якості, то тут все просто. Продавець має або ж замінити його на інший, належної якості, або повернути вам гроші за товар.

Питаннями якості харчових продуктів в Україні віднедавна мала б займатися Державна служба з питань безпеки харчових продуктів і захисту прав споживачів України. Створена вона минулого року. Але запрацювала лише кілька місяців тому. І представництв на місцях у неї наразі нема. Тому якщо ви купите неякісні продукти харчування, звертатися наразі потрібно в Державну ветеринарну і фітосанітарну службу у вашій області.

Якщо ви придбали товар, і це не харчовий продукт, ви маєте право на його ремонт. Але в тому разі, якщо ваш товар зламався не з вашої вини, у вас є гарантійний талон і гарантія ще не закінчилася.

Якщо за гарантією ви здали товар на ремонт, то гарантійний строк збільшується на час перебування продукції в ремонті. Припустімо, вам 2 тижні ремонтували телефон в сервісному центрі, то вони мають продовжити гарантію ще на 2 тижні.

Якщо під час дії гарантії у вас зламався який-небудь великогабаритний товар (більший, ніж 5 кг), припустімо холодильник, то за законом доставка його на ремонт і повернення вам додому здійснюється за рахунок продавця.
Також якщо ви здали товар на гарантійний ремонт, то ви маєте право на час ремонту вимагати у продавця в користування товар аналогічної марки. Для цього, за законом, продавець повинен створити обмінний фонд.

pr_zahist

ПЕРЕЛІК
товарів, з яких згідно з Постановою Кабміну №172 від 19 березня 1994 року утворюється обмінний фонд:

Телевізори Мікрохвильові печі
Магнітоли Кухонні машини
Магнітофони В'язальні машини
Радіоприймачі Пилососи
Холодильники Електропраски
Морозильники Електроміксери
Пральні машини Електросоковижималки

Апарати телефонні, у тому числі мобільного зв'язку
Персональні комп'ютери та комплектуючі частини до них
Апаратура для відеозапису та відтворення зображення і звуку
Електрочайники
Електрофени
Електрокавоварки.

Якщо за вашою вимогою, вам не дають у користування аналогічний товар або ремонтують його понад 14 днів, то за кожний день затримки усунення недоліків вам повинні оплачувати неустойку – один відсоток вартості товару.
І ще. Якщо виконавець якоїсь послуги не може виконати роботу згідно з договором (наприклад, ви замовили встановлення вікон, і продавець згідно з договором не поставив їх вчасно), вам виплачується пеня у розмірі трьох відсотків від вартості роботи або послуги.

Розділ 3. Купівля комісійних товарів

Щодо купівлі товарів, які вже використовувалися, то тут закон повністю на боці продавця. Повернути комісійний товар можна лише за згодою продавця.
Якщо ж ви купуєте якісь електронні ґаджети – планшети, мобільні телефони, які вже були у використанні, обов’язково перевірте серійний номер ґаджета, так званий IMEI. Він зазвичай знаходиться під задньою кришкою пристрою. Або можете набрати на телефоні «*#06#». Потім заходите на сайті Українського державного центру радіочастот http://www.ucrf.gov.ua. Вводите ваш код. І якщо він не в чорному списку, можете його купувати.

Розділ 4. Звернення

У кожному магазині, за законом, повинен бути куточок покупця, де вказане правильне юридичне ім’я продавця, його адреси, телефони. І обов’язково повинна бути книга скарг.

Ви маєте право написати туди ваше зауваження чи скаргу. А продавець протягом 30 днів повинен письмово відповісти на ваше звернення. Магазини не люблять, коли їм пишуть погані речі в книзі скарг, тому не соромтеся вимагати книгу скарг і писати звернення.

Куди звертатися у разі порушення ваших прав як споживача:

Інспекція з питань захисту прав споживачів у Черкаській області: м. Черкаси, бульв. Шевченка, 287 тел. 45-62-05, 45-26-79 (нехарчові продукти)

Держветфітослужба України в Черкаській області 18000, м. Черкаси, вул. Шевченка, 135 тел. 32 89 92 (харчові продукти).

 

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору