Спілка журналістів застерігає від поспішного звільнення головних редакторів районних газет

27 лютого 2014, 16:54

Запровадити мораторій на поспішне звільнення керівництва ЗМІ – таке звернення до всіх органів влади схвалив секретаріат Черкаської обласної організації Національної спілки журналістів України 27 лютого.

На розширене засідання секретаріату обласної організації Національної спілки журналістів України приїхали головні редактори районних газет.

Вів засідання відповідальний секретар обласної організації НСЖУ Василь Трохименко, оскільки голова організації, перший секретар НСЖУ Сергій Томіленко цього дня брав участь у зустрічах керівництва Спілки з представниками нової влади у Києві.

Головні редактори районок розповіли про те, що останнім часом агресивно налаштовані люди, які називають себе представниками революційних політичних партій, втручаються у роботу редакцій.

У Корсуні-Шевченківському група осіб вигнала із приміщення редакції всіх працівників, крім двох, а тим, хто залишився, надиктували свої матеріали замість редакційних. Головному редактору Людмилі Моренко наказали написати заяву про звільнення, погрожуючи «винести її вперед ногами».

Є факти тиску на редакторів комунальних ЗМІ у Жашкові, Чигирині, інших районних центрах області.

У своїх виступах редактори наголошували, що при старій владі зазнавали постійного тиску й сподівалися, що революційні зміни в країні принесуть пресі свободу слова й законність. Натомість на практиці редакції стикаються із справжнім цензуруванням, тиском та залякуванням з боку деяких представників учорашньої опозиції.

Не обійшлося без проблем і в редакції «Черкаського краю».

- Сьогодні ситуація, в яку потрапили комунальні видання, найгірша за всі часи їх існування в незалежній Україні, - наголосила головний редактор цього видання Тетяна Калиновська. – Вчора «Черкаський край» ледве не став жертвою зухвалого пограбування. Весь день редакційними коридорами ходили невідомі особи, які на запитання, хто вони такі, відповідали грубо й агресивно. А потім хтось зайшов у приміщення рекламного відділу й намагався серед білого дня винести звідти комп’ютер. На щастя, працівникам редакції вдалося нагнати грабіжників. Сьогодні ми мусили виставити на вході в редакцію охорону.

Журналіст видання Володимир Лимаренко закликав усіх постраждалих від свавілля редакторів та журналістів звертатися із заявами в правоохоронні органи. Також, на його думку, виходом із ситуації може стати закон про незалежність засобів масової інформації.

Деякі редактори заявили про те, що змогли знайти спільну мову з усіма політичними силами у своїх районах. Вони закликали колег наслідувати свій приклад.

Також прозвучала ідея залучити для захисту й посередництва Українську спілку ветеранів Афганістану.

Присутній на засіданні голова обласної організації УСВУ Олександр Рибченко сказав, що афганці готові надати редакціям комунальних видань необхідну підтримку. Разом з тим, він наголосив, що в колишніх опозиційних сил претензії до головних редакторів районок не як до журналістів, а як до «одного з підрозділів колишньої влади – інформаційного». Під час революційних процесів протестувальникам довелося зіткнутися з сотнями озброєних кийками й навіть «коктейлями Молотова» тітушок. Редакціям слід враховувати всі обставини того, що відбувається, і зі свого боку докладати зусиль, щоб навчитися розмовляти з усіма політичними силами.

Водночас, за словами Рибченка, після таких потрясінь, які відбулися в Україні, обов’язково з’являються різні кримінальні й напівкримінальні угруповання, які видають себе за «бійців революції» й, бравуючи цим, чинять беззаконня. Тому афганці «як завжди, стануть стіною» між протиборчими силами.

Секретаріат обласної організації НСЖУ вирішив звернутися до керівних органів держави, області, районів, депутатів і громадських активістів із зверненням, у якому вимагає зробити все необхідне для припинення проявів насильства та неорганізованості. Журналістська організація пропонує:

1. Терміново і повсюдно запровадити мораторій на поспішне і непродумане прийняття кадрових рішень щодо керівництва ЗМІ.

2. Утворити при обласній, районних та міських радах області компетентні комісії за участю депутатів, представників громадських організацій, трудових колективів ЗМІ, членів правління обласної організації НСЖУ для об’єктивного розгляду ситуації, прийняття виважених справедливих рішень, щоб не допускати зривів у роботі ЗМІ.

3. Закликати всіх депутатів, громадські організації, громадян сприяти діяльності редакційних колективів, друкарень, телерадіокомпаній, всіх журналістів області, кореспондентів українських і зарубіжних видань, телеканалів, інтернет-сайтів.

4. Застерегти порушників правопорядку та законності від рейдерських захоплень редакційних приміщень, майна, погроз на адресу журналістів, безпідставних звинувачень, навмисного перешкоджання діяльності журналістів, що загрожує інформаційній безпеці.

Коментуючи рішення секретаріату, голова облорганізації НСЖУ, перший секретар Спілки Сергій Томіленко наголосив, що журналістська організація зовсім не вважає, що редактори комунальних ЗМІ є недоторканними, і владі та політичним силам не можна до них пред’являти претензій.

- Право реалізовувати кадрові зміни в комунальних газетах у місцевих органів влади було й залишається, - наголосив Сергій Антонович. – Але ми – проти поспішних рішень, особливо у нинішній нестабільний час. Кадровим змінам, якщо в них є потреба, повинні передувати детальне вивчення газетних публікацій на предмет наявності в них надмірної однобічності, образливих матеріалів, брехні. Треба вивчати, якою насправді була позиція редакторів і колективів.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору