Сортувати не можна викидати, – у Черкасах вирішують, що робити із сміттям

16 березня 2018, 16:27

Черкаський сміттєвий полігон зможе приймати сміття ще один рік, а питання побудови сміттєсортувального чи сміттєпереробного заводу зависло в повітрі. Саме тому ГО "Центр.UA" розпочала публічні консультації щодо проблем та перспектив переробки та утилізації сміття в Черкасах.

Перша публічна консультація відбулася 15 березня. Ініціював її представник ГО "Центр.UA« Сергій Пасічник.

— Щомісяця в Черкасах збирається близько близько 36 тисяч кубометрів твердих побутових відходів – це до 430 000 кубометрів на рік, а наявний сміттєзвалищний ресурс вичерпається за найближчі півтора-два роки. Україна в плані відходів та утилізації значно відстає від інших країн, — сказав Сергій Пасічник.

На сьогодні Черкаси мають три шляхи вирішення цієї проблеми — побудова нового сміттєзвалища, пропозицію ТОВ “Еко-Че” про побудову сміттєсортувального заводу, та пропозицію ТОВ “Еко-Баік” про побудову сміттєспалювального заводу.

Про перспективи і проблеми побудови сміттєсортувального заводу розповів представник ТОВ “Еко-Че”

— Наш сортувальний завод передбачає 100% утилізацію сміття. Його буде сортовано на 8 фракцій, які можна переробляти, а рештки, які не підлягають повторному використанню, будуть перетворюватися в RDF-паливо. Немає потреби боятися, що вони будуть накопичуватися, адже ми маємо вже попередні домовленості про постачання цього палива на різні заводи України, — розповів директор “ЕКО-Че” Анатолій Прокопов.

Побудувати цей завод вже намагаються три роки. Було навіть отримано земельну ділянку під цей проект, але через різні бюрократичні процедури розпочати будівництво поки що не вдалося. В той же самий час ситуація ускладнюється тим, що для залучення інвестора гарантії повинен надати державний банк, але через складнощі в банківській системі ця процедура зайняла також багато часу.

Іншою проблемою є те, що в Україні облік сміття провадиться в кубічних метрах, а не в тонах. Це призводить до того, що доволі важко вести реальний облік того, скільки саме сміття продукує місто.

— На сьогодні Департамент архітектури вже займається цим питанням. Вже розроблено проект нового сміттєзвалища. Французька компанія провела для міста експертизу та розробила напрямок поводження зі сміттям в Черкасах. Планується встановити на сміттєзвалищі сортувальної лінії. На все це держава виділяє співфінансування — повідомив начальник відділу екології Володимр Гусаченко

На сьогодні на існуючому полігоні вже встановлюються ваги, щоб бачити реальну кількість сміття, яке вивозиться з Черкас. Це дасть можливість вести реальний облік сміття, яке потім можна буде реалізовувати приватним компаніям.

В Європі вже давно існує система роздільного сортування відходів. Там вона досягає 75% від всього сміття. В Україні державна програма передбачає досягти сортування сміття в 50% лише за 12 років.

— Навіть в Німеччині незадоволені системою сортування, яка працює в них. Тут існує велика проблема з сортуванням пластику. Більша частина сміття після сортування утилізується шляхом спалювання, але приділяється дуже багато уваги питанню екологічності цього процесу, — поділився досвідом аспірант кафедри хімічних технологій та водоочищення ЧДТУ Сергій Шмиголь

В Черкасах над екологічною програмою працюють вже давно. Так ще в 2002 році її було запропоновано міській владі, але за 15 років її так і не було впроваджено.

— Ми розробили в 2002 році 14 проектів, які запропонували владі. На сьогодні жоден з них так і не був реалізованим. З 1 січня 2018 року всі мають сортувати сміття. Але в місті не реалізовано можливість його роздільно утилізовувати. Відсутні сміттєві баки, для паперу, металу, скла та іншого,  — зауважила голова ЧОО “Всеукраїнської екологічної ліги” Наталія Фоміна

В результаті консультацій було досягнуто домовленостей про початок підготовки програми міської програми з сортування та утилізації сміття.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору