Результати переконливі, а плани – амбітні, – Олександр Черевко

30 грудня 2015, 13:56

DSC01314Рік, що минає, став для Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького знаковим. Ювілейні богданівські заходи, підготовка до 95-річчя навчального закладу, робота за новим Законом України «Про вищу освіту», а ще — вибори ректора, п’яти директорів інститутів та факультету, одинадцяти завідувачів кафедр. Про те, як прожила університетська родина цей непростий, але такий насичений період — розповідає ректор Олександр Черевко:

— Ми підтримували добрий імідж нашого університету. Наш тисячний колектив трудився над створенням умов для навчання та наукових досліджень. Про результати свідчать цифри. Сьогодні Черкаський національний здійснює підготовку майже 6 тисяч фахівців за 52 спеціальностями.

Пишаємося досягненнями науково-педагогічних працівників. На цей час в університеті працює 481 викладач, з них один академік, два член-кореспонденти Національної академії педагогічних наук, 65  професорів та 312 кандидатів наук, доцентів.

За цей рік колектив університету поповнився тридцятьма кандидатами та п’ятьма докторами наук. Двадцять три викладачі отримали звання доцента, семеро стали професорами.

Упродовж року наші викладачі видали 192 монографії, підручники, навчальні та навчально-методичні посібники, публікували 298 статтей у наукових виданнях України та зарубіжжя.

В університеті проведено 55 конференцій, симпозіумів, з яких 10 – міжнародних.

— Зараз модно підтверджувати свої досягнення місцем у престижному рейтингу. Цьогоріч університету є чим хвалитися? 

— Так, у рейтингу вищих навчальних закладів за версією Scopus Черкаський національний — двадцять другий, за версією Webometrics в Україні  — 59-ий з 286.

Додатний індекс цитування Гірша (h) мають 26 викладачів і 2 аспіранти нашого університету. Особливою гордістю університету є здобутки професора Бориса Пилиповича Мінаєва, який посідає 37 місце серед ста найбільш цитованих науковців України та 26 місце серед ста науковців у рейтингу «Фізичні та технічні науки».

— Перемоги студентів — це також успіх науково-педагогічного колективу. Які здобутки маєте?

— Студенти гідно представляють рідний університет на всіх рівнях. Здобувають перемоги у Всеукраїнському конкурсі наукових студентських робіт, на студентській науковій олімпіаді, у різноманітних конкурсах, форумах, олімпіадах. За досягнення в навчанні 13 студентів отримують академічні стипендії Президента України, Кабміну, Верховної Ради.

Черкаський національний славиться й своїми спортивними досягненнями. Які з них відзначите?

— Досягнення спортсменів Черкаського національного не менш вагомі для нашого іміджу. Напередодні Нового року проректор Тетяна Запорожець та директор інституту фізичної культури, споту та здоров’я Леонід Нечипоренко привезли з Міністерства освіти і науки кубок за друге місце серед національних університетів у 13 Всеукраїнській універсіаді.

А загалом 77 студентів університету в 2015 році взяли участь у Всесвітніх спортивних іграх, чемпіонатах світу і Європи, кубках і першостях, 27 із них привезли перемоги.

 — Себто, студенти Черкаського національного, поряд із отриманням обраної спеціальності, мають безліч додаткових можливостей?

— Безсумнівно. Студенти можуть знайти для себе заняття до душі, розкрити власні таланти. Скажімо, наш народний хореографічний ансамбль «Черкащанка» привіз цьогоріч гран-прі міжнародного мистецького фестивалю у Білостоці (Польща). Наші студенти і викладачі мають та реалізують безліч ідей — пишуть успішні проекти, проводять курси і тренінги, займаються в самодіяльних студіях та театрах, створюють клуби за інтересами, благодійні фонди, ініціюють громадські рухи, знімають кіно та проводять мистецькі й просвітницькі акції.

Ви багато разів наголошували на необхідності національно-патріотичного виховання, а цьогоріч його актуальність підтвердив Президент, затвердивши своїм Указом відповідну Стратегію. Поділіться позитивним досвідом у цій сфері.

— Здобутків чимало. Ми зібрали в університеті учасників двох демократичних революцій в Україні. Із болем в душі, і з вірою в Україну згадали минуле і мріяли про майбутнє. Проводили тематичні виставки, просвітницьку роботу.

Виховуючи справжніх патріотів України, не забували і про формування корпоративного духу нашої Alma Mater. Знакові заходи, організовані цьогоріч, говорять самі за себе: Чигирин, Говерла, свято Покрови, посвята в студенти і багато інших. Усі вони покликані довести, що Черкаський національний – університет у серці України і з Україною в серці.

2015 рік увійде в історію університету ще й тим, що саме цього року створено військову кафедру і отримано дозвіл на підготовку 150 офіцерів запасу за трьома військово-обліковими спеціальностями. До речі, у цьому році ми також отримали ліцензію і розпочали підготовку іноземних студентів.

 — 2015-ий був насичений різноманітними подіями. Які Вам хотілося особливо виділити? 

— Звісно, рік був непростий. Він був багатий на події, людей, роздуми, сльози. Це рік переосмислення та зміни пріоритетів. Рік дорослішання. Він пройшов, залишивши зміни в наших серцях, розумі, свідомості. Майже три десятки наших студентів, випускників зважилися взяти зброю в руки і стати на захист Батьківщини. Із них близько десяти отримали ордени, медалі, відзнаки та подяки.

Навічно занесені до списків студентів університету учасники бойових дій у зоні АТО – Гага В’ячеслав Олегович, нагороджений медаллю «За мужність» ІІІ ступеня та Єпіфамов Сергій Петрович. Обоє загинули в боях за свободу і незалежність України.

Хтось захищає  Україну від агресора, а хтось воює тут, на  благодійному фронті. За цей рік кожен із нас спробував себе в ролі благодійника, готового морально і матеріально підтримувати наших бійців на Сході, хворих діток, викладачів і студентів, які занедужали чи  потрапили в аварію.

Це також був рік, коли Черкаський університет утвердився на позиції флагмана освіти Черкащини. І коли ректора університету обрали головою ради ректорів, і коли на останньому засіданні цієї ради серед керівників вищих навчальних закладів області визріла думка об'єднуватися навколо Черкаського національного!

— Напередодні новорічних і різдвяних свят що хочете побажати колегам, з ким стільки зроблено за рік, своїм землякам?

— Насамперед, висловлюю щиру подяку всім, хто отримав перемоги в навчанні, науці і спорті, організовував різноманітні виховні, доброчинні, іміджеві заходи, які утверджували статус нашого університету в освітньому середовищі і громадянському суспільстві. Тим, хто кожного дня створює умови для роботи і навчання: від бухгалтера чи вахтера в гуртожитку до лаборанта на кафедрі.

Дякую і своїй команді, проректорам, директорам інститутів, факультетів. Вони підтримують мене як керівника закладу в усіх новаціях і змінах. І разом ми вже досягли  вагомих результатів. Ще більш амбітні завдання ставимо перед собою в році прийдешньому. Флагман завжди має бути попереду! Особливо у рік його 95-річчя!

У переддень Нового року бажаю всім нам миру. Миру в  країні, в родині,  у душі. І нехай 2016 рік принесе нам переконливу перемогу над ворогами!

Нехай життєвий путівець кожного з нас буде рівним і освяченим тією Божої благодаттю, до якої ми прилучаємося у різдвяні  дні.

Давайте від усієї душі привітаємо один одного, обопільно пробачимо минулорічні образи, адже саме в цьому суть нашої християнської моралі.

Усіх можливих сьогодні благ і Божої благодаті побажаємо і нашій спільній українській хаті, усім, хто живе на цій святій, багатостраждальній, але такій прекрасній землі.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору