Ольга Косенко музейний працівник, фрілансер

Сімейні цінності, духовні скрєпи, совєцький домострой – і це все в одному підручнику

04 листопада 2016, 13:12

З нашою освітою не перестають робить всякі-разні експерименти. Приходить новий міністр і починає перекроювати кількість років навчання, систему, оцінювання, предмети, програми. Воно-то наче й треба потроху цивілізуватися, але частенько всі ці експерименти ведуть не до добра.

Один з останніх фейсбучних скандалів – підручник «Сімейні цінності», розроблений спеціально для однойменного факультативу. От наче й проблем ніяких не повинно буть: гарно звучащий факультатив, підручник для нього, щоб вчителька не напрягалась і не шукала матеріалів, та й не обов’язковий це предмет: хочеш – вивчай, хочеш – ні, але скандал случився. І случився, насамперед, через підручник.

territorija-semji-2

Узагалі цей факультатив сам по собі дивний. Ну, які такі сімейні цінності бувають, про які діти не знають і яким треба спеціально вчити? Одна доросла унікальна людина зустрічає другу дорослу унікальну людину і вони методом проб і помилок вчаться строїть свою сім’ю. Хтось більш удачно, хтось – менш, але я точно знаю, що кожна сім’я, із мені відомих, живе по своїм правилам і законам, і звідкіля ті автори підручника знають унікальний рецепт, який повинні визубрить всі, хто хоче мати щасливу сім’ю?

Та і вобще, ті автори підручника в курсі, яке століття надворі? Для чого підлітків вчити будувати сім’ю? Прийде час самі навчаться. Чого б їх не учить чомусь полєзнішому? Англійській мові, наприклад. Або психологічній стійкості. Або – як видержувать походи в наші державні служби, створенні скритими врагами, щоб нищить українців. А ще було б непогано навчить їх виживати в цьому не надто гостинному світі, щоб не жебрать за мінімальну зарплату і нить тоді у фейсбуці «як все плохо, які депутати сволочі». Депутати, конєшно, сволочі, тільки це ниття грошей в гаманці і щастя в житті чогось не добавля.

Підручник однозначно дурацький з купою українізованих совєцьких штампів, типу «Щаслива родина – багата Україна», «Сім’я – це основний осередок суспільства», «Радість – це основний показник та критерій щастя», цитатами Ушинського, Сухомлинського, вправами, моделюваннями ситуацій, обговоренням проблем нещасливих сімей. Тут навіть словосполучення «Щаслива Родина» пишеться з великої букви – наче назва якоїсь партії.

Але найбільший треш – це другий розділ, де розбирається, якими мають бути чоловіки і жінки, щоб створити Щасливу Родину. Боже-Боже, ХХІ століття надворі, у цивілізованих країнах є жінки президенти, політики, науковці, судді, спортсмени, космонавти, воїни, а наших школярок вчать, що дівчинка повинна бути лагідною (кроткою, пояснюють автори посібника для непонятлівих), підкреслено жіночною, делікатною, м’якою, терпимою, непрацюючою (або працюючою на якісь творчій роботі «для душі») і жити в особливому Жіночому Світі (да-да, теж з великої букви, мабуть, країна якась), який для неї створить чоловік. А якщо не створить приємної для тебе реальності, то створюй собі ілюзію і притворяйсь, що щаслива. Така твоя бабська доля, щитають автори цієї безцінної книги.

Там ще багато глупостєй, які і возмутили інтернет-спільноту. Возмущалась спільнота голосно, аж міністр освіти почула і відзвітувалася, що буде перевірять підручник. Це, мол, папєрєдніки винні, вони цей підручник приймали. Що, три роки назад приймали? Ну, то таке, бюрократична система, самі понімаєте.

От це дуже добре, що сама пані міністр зреагувала, та ще й так швидко перевірку провела. Але який же ужас, що в коменти до міністра прибігло скільки носіїв українських скрєпів і коучів, що проводять тренінги по сімейним стосункам і бояться лишитися без заробітків, та й давай кричать: «Ах, ви, ліберасти прокляті, нав’язуєте нашим дітям свої чужі європейські цінності. Главне – це заміж вийти, все остальне – єрунда! Не йдіть, тьотю міністр, на поводу у цих хвашистів, оставляйте цю Біблію Щасливої Родини. Геть с програми математику, вона в житті не згодиться. Ввести сімейні цінності як обов’язковий предмет» і так далі в тому ж дусі.

І правда, восьмикласниці, нащо вам та освіта, кар’єра, розвиток, самостійність, почуття власної гідності, рівноправність і решта європейського непотребу? Ще не дай Боже повірите, що ви нічим не гірші за чоловіків, та й не захочете створювать Щасливу Родину за рекомендаціями Міністерства освіти. Закінчила школу, вийшла заміж, слухай команди чоловіка і прилаштовуйся до Жіночого Світу, який він тобі створив.

Всі тексти автора
Вгору