Нелегали піщаних кар’єрів: роками триває видобуток піску біля Червоної Слободи

15 липня 2015, 10:27

811a2b427d6fb33776f2055a41f406ae_XL

Не так давно обласні видання повідомляли про зухвале і незаконне видобування піску в кар’єрі на дніпровському узбережжі поблизу села Червона Слобода. Тоді правоохоронні органи області відреагували майже миттєво — з’явилися навіть фото опечатаної важкої техніки.

Журналісти «Черкаського краю» з’ясували, що незаконні роботи з видобутку і вивозу піску ніхто й не думав зупиняти. У вівторок вранці біля одного з кар’єрів, яких неподалік Червоної Слободи не менше трьох, журналістів зустрів місцевий активіст Віталій Бортнік.

— Чуєте, гуде? — Техніка працює. Пісок вантажать і возять, — Віталій вказав рукою на кар’єр, де натужно дирчать та сновигають бульдозери.

Повз нас дорогою поволі прогуркотів КаМАЗ, «з горою» завантажений піском (далі великі вантажівки з піском проїздили щоп’ятнадцять хвилин). У водах Дніпра зачаїлися два земснаряди. У того, що ближче до берега, працював двигун.

— Незаконне добування піску поблизу Червоної Слободи триває вже років із десять. Тут пісок добувають кілька підприємств. У когось одних документів немає, в іншого підприємця — інших, а в когось і взагалі жодних дозволів. Фактично усі кар’єри по Дніпру в районі Червоної Слободи — незаконні, — запевнив Віталій Бортнік.

Працівники кар’єра, побачивши журналістів із фотоапаратами, намагались уникати спілкування.

— Ми не працівники, ми просто тут гуляємо, — прикинулись «шлангами» двоє робітників, у яких ми запитали про те, де можна знайти начальство.

— Буде зараз вам начальство. Хвилин за п’ятнадцять побачите, — грізно заявив дядечко в робі.

Проте ні за 15, ні за 30 хвилин нікого з начальства ми так і не побачили.

Прокоментувати ситуацію з видобутком піску ми попросили сільського голову Червоної Слободи Миколу Котка.

— Проблема в тім, що землями, які в адміністративних межах села, але за межами забудови, не управляє сільська рада й громада. Ми не можемо контролювати те, що там відбувається. Проблема, на мій погляд, у тому, що підприємства, які видобувають пісок, належним чином не оформили документи, — почав роз’яснювати Микола Котко. — Думаю, що певною мірою це пов’язано з пануванням старої практики оформлення цих дозволів. Ви ж розумієте, що існує певний механізм вирішення таких питань, — із цими словами сільський голова демонстративно потер вказівним пальцем по великому пальцю, натякнувши на міцні корупційні традиції у сфері оформлення дозвільної документації.

Підозріло сліпими здаються правоохоронні органи. Десять років триває незаконне видобування піску, але про жодне, доведене до логічного завершення розслідування, селяни не чули.

— Я не можу пояснити ці чудеса, — розвів руками сільський голова.
Здається, в каламутних дніпровських водах біля кар’єра загніздилась нечиста сила. І вона навіює слідчим апатію у сенсі продовження розслідування і чинить усілякі каверзи. Так, рік тому за фактом незаконного видобування вже відкривали кримінальне провадження. Але чим воно закінчилося, невідомо. Тепер відкрито нове…

Існування нового кримінального провадження щодо незаконного видобування та продажу піску підтвердили в обласному управлінні міліції: «Відкрито кримінальне провадження за частиною 1 статті 239-2 Кримінального кодексу України (незаконне заволодіння землями водного фонду в особливо великих розмірах). Проводяться слідчі дії, призначено ряд експертиз», — лаконічно повідомили в УМВС України в Черкаській області.

Дивну неквапливість правоохоронців у проведенні розслідування помітив і голова Черкаської РДА Костянтин Омаргалієв. Він ще рік тому почав боротися з незаконними діями підприємців. Але побороти пісковидобувну мафію йому поки не вдалось.

— Питання незаконного видобування піску ми ставили й торік. Тоді було створено комісію з депутатів Черкаської районної ради. Комісія на чолі з головою районної ради Анатолієм Ярішем виїздила на місце події. Було звернення до правоохоронних органів. Також було порушено кримінальну справу за фактом незаконного видобування піску. А недавно, як мені відомо, за цим же фактом порушено нову кримінальну справу. Її розслідування передано слідчому управлінню УМВС України в Черкаській області. Правоохоронці опечатали техніку, яка працювала в кар’єрі. Тобто факт незаконного добування піску зафіксовано, і я сподіваюсь, що розслідування буде успішним. Але мені не зрозуміло, чому в розслідуванні згаданих фактів правоохоронці не проявляють активності.

— Наша група щойно повернулася з кар’єра. Добування піску триває. Важка техніка, у тому числі й два земснаряди, працює.
— Ви ж розумієте, що райдержадміністрація не відкриває кримінальні провадження, у неї немає наглядових функцій, і охорона правопорядку — не наша компетенція. Але я знову запрошу депутатів районної ради, працівників ДАІ і ми разом будемо фіксувати, що там відбувається.

— Наскільки відомо редакції, на місці кар’єра влада хотіла б бачити вантажний порт?
— Справді, ми ведемо перемовини з іноземним інвестором про будівництво вантажного порту з елеватором потужністю 60 тисяч тонн на території Червонослобідської сільради. Переговори тривають ще з минулого року. Орієнтовна вартість проекту будівництва вантажного порту близько 30 мільйонів євро. Дозвіл на розробку плану і забудови території підтверджений на містобудівній раді. Всі проекти затверджені. Земельна ділянка під це виділена, а документи — на стадії оформлення. Наголошую, що жодного рішення про надання дозволу про видобування піску у вказаному кар’єрі районна рада не ухвалювала. А тим часом незаконне добування піску заважає інвестору розпочати втілення проекту.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору