Як на громадських слуханнях у Вітово вирішували долю курників

18 грудня 2017, 12:34

Хор імені Рацево, – жартують дві жительки села Вітово на вході до сільського Будинку культури в селі Вітово. Так вони називають частину населення сусіднього села, які приїхали на сходку вітівчан та в образливій формі з криками висловлюють свій протест проти будівництва курників ДП “Перемога Нова” ще до початку слухань, пише Інфоміст.

– Вітово – за, – говорить місцева жителька Олена. – Та й більшість Рацевого теж.

– Це колотять орендарі цими людьми, – додає її сусідка.

Поблизу приміщення клубу контролюють громадський порядок десятки правоохоронців. У приміщення пускають лише після реєстрації. Однак і в такий спосіб уникнути конфлікту не вдається. До залу заштовхуються жителі Рацевого та навколишніх сіл.

Для голосування на громадських слуханнях у Вітово зареєструвалося 240 жителів. Перед обранням лічильної комісії зчинився ґвалт через гостей. Їх попрохали покинути приміщення, однак ті лишилися. Після нетривалої суперечки робота продовжилась.

Головою слухань більшість обрала заступника голови сільради Миколу Возвишаєва. До погоджувальної комісії увійшли 15 осіб від громадськості, що становить понад 50 відсотків її складу, під головуванням очільниці сільради Лариси Постригань.

– Ви бачите, як протягом цих двох років наша громада співпрацює з ДП "Перемога Нова". Я скажу тільки за Вітово, тому що в Рацево також реалізуються спільні проекти з Перемогою Новою. Вже освітлено 4 вулиці і це лише в селі Вітово. Орбіту освітлять в майбутньому, проект уже робиться, – говорить заступик голови Рацівської сільради. – Придбано дитячий майданчик, радіомікрофон для сільського клубу, костюми для співочого сільського колективу. Також підприємство фінансує свята, щомісячно виділяє 100 кг м’яса курей для школярів.

За словами Возвишаєва, у перспективі підприємство забезпечить питною водою жителів Орбіти, вже виготовлено документацію для нової свердловини та проводять тендерні процедури, а також обіцяють відремонтувати сільський ФАП.

– Десятки років такого не робилося, бо не дозволяє бюджет сільради. У цьому році він складає 2,8 млн. Але одна група дитсадочку щороку це 300 тисяч гривень, відкриється ще одна – вже 600. На нашому балансі дороги, вуличне освітлення, будинок культури, бібліотеки тощо. Я поважаю фермерів, але їхня праця – це кілька робочих місць, а підприємство пропонує значно більше, – говорить заступник. – Однак, тільки вам вирішувати, підтримати будівництво чи ні.

Він закликав громадськість поводитися толерантно. Після цього для місцевих проект презентував представник "Миронівського хлібопродукту" (МХП) Ігор Лещенко.

– Ми не ділили ніколи Рацево та Вітово, ставимося до вас, як до однієї громади. У 2016 році спрямували 1 млн 170 тисяч гривень, цьогоріч – 1 млн 540 тисяч, – говорить Лещенко.

Як і на всіх територіях, де працює компанія, Рацівська сільська рада, у разі позитивного голосування, одноразово отримає 1,25 млн гривень на соціальні потреби. Оскільки будівництво відбуватиметься у три черги, то загалом села отримають 3,75 млн. Окрім того щороку отримуватимуть населені пункти 450 тисяч за кожну чергу на реалізацію нагальних соціальних проектів.

– Ваше голосування покаже, чи потрібні ми тут, чи пора нам рухатись кудись далі. Тільки ваша згода та розуміння проекту може бути остаточним рішенням щодо майбутнього будівництва пташників, – додав представник МХП.

Згідно із планом, за межами села хочуть побудувати 10 пташників батьківського поголів’я птиці (120 метрів на 21 кожен), у яких будуть утримувати поголів’я курей. Також передбачається комплекс господарських та адміністративних споруд.

Разом на території підприємства планують утримувати близько мільйона курей.Коли підприємство запрацює на повну потужність, то зможе запропонувати аж 500 робочих місць, кажуть представники компанії.

– Я є директором Вінницької птахофабрики, куди яйце із ваших потужностей має поступати. Тому цей проект пов’язаний з потребами нашого виробництва. Щоб ви розуміли, у нас на Вінниччині діє 12 великих бригад на території біля Ладижина і там проживає одночасно 24 мільйони курей – бройлерів. А тут ми говоримо лише про один мільйон батьківського поголівя птиці, яка виробляє яйце- говорить директор та додає. –Це для того, щоб ви уявили масштаби, про які ми говоримо тут і які вже є в Україні. До того ж села, у яких ми працюємо, одні з найкращих.

Також він прокоментував ті аспекти, які найбільше турбували місцевих: сміття, вода та послід.

– У нас на кожній площадці є майданчик, де збирається сміття. Там розташовані контейнери для пластику, побутових відходів і окремо для падіжу (загиблих тварин – ред.), – говорить Ігор Лещенко. – Найбільше усіх хвилює питання останнього. Падіжу з усього мільйона птиці в нас лише 360 кг на день. Його відвозитимуть для утилізації в Канів, де працює цех із потужністю 80 тонн за добу.

Наступне питання, яке хвилювало місцевих, це куди зливають воду після миття приміщень. Як повідомив під час громадських слухань представник МХП , за рік приміщення, де живе молодняк, миють 2 рази, а решта поголів’я – 1 раз. Загалом на ці цілі використовують 2,5 тисячі кубів води з добавками. Використану рідину будуть збирати та виливати на поля, адже вона вважається хорошим добривом.

– Нами ухвалено рішення вивозити цю воду на поля інших наших підприємств,зокрема підприємства "Урожай" – говорить Ігор Лещенко. – Для утилізації такого об’єму потрібно лише 13 гектарів землі.

Коли запрацює увесь комплекс, то на чигиринському підприємстві матимуть 4800 тонн курячого по сліду. Для прикладу, у Вінниці з 11 бригад мають аж 270 тисяч тонн посліду.

– Там ми це питання вирішуємо, ви думаєте ми з двома відсотками від того обсягу не впораємося? Послід також будуть вивозити до Канева, де є потужності для переробки. Це цінне органічне добриво. Ми будемо його використовувати для власних потреб, можемо віддавати його або безкоштовно, або ж продавати фермерам, – стверджує Лещенко.

Після презентації представник підприємства, згідно законодавства, зачитав частину відповідей на 25 звернень та запитань, які надійшли у сільраду протягом місяця. Частина з них була скопійована один з одного, тому це не зайняло багато часу.

Потім висловити свою позицію стосовно будівництва курників виявили бажання місцеві жителі та представники політичних сил.Першим взяв слово емоційний фермер із Рацевого Михайло Погорішній.

– Шановні вітівчани, ми жили з вами під одним дахом десятиріччями. Ми працювали з вами в одному колгоспі, то що ж таке з вами сталося. Від підняття ваших рук залежить доля усього району. Ви зараз своїм голосуванням копаєте яму для своїх дітей, внуків і майбутніх поколінь, – продовжував емоційні апеляції чоловік. Підтримувала його лише група рацівчан, яким вдалося зайти у зал.

Після цього закликав відповідально підійти до голосування місцевих голова обласного осередку "Національного корпусу" Дмитро Кухарчук.

– Я вважаю, що виробництво має бути екологічно чистим. Ми чули сьогодні солодкі речі. Але попри це я хочу попросити вас: перед тим, як ви будете робити вибір, проаналізуйте, що відбудеться, коли ви скажете так чи ні. Бо в майбутньому це вплине на ваше життя. Ви маєте визначитися, що вам важливіше: економіка, екологія чи якісь інші речі, – сказав Кухарчук.

Проти будівництва виступив депутат Черкаської обласної ради Сергій Воронов.

Депутат зауважив, що місцевим владцям треба не хапатися за такі проекти, а активніше шукати інші способи вирішити свої проблеми: шляхом обласних програм та за рахунок коштів ДФРР.

– Що ви, як депутат обласної ради, зробили для наших населених пунктів? – відреагувала очільниця Рацівської сільради. – Найлегше керувати і воювати сидячи на дивані. Саме цим ви і займаєтесь, адже до вас не йдуть жителі населених пунктів зі своїми проблемами і ви щодня не думаєте, як вирішити питання кожного.

Ці слова у залі зустріли оплесками. Після суперечки та ще кількох емоційних виступів у приміщенні зчинився ґвалт. Час від часу лунали то аплодисменти, то вигуки "Ганьба". Зрештою вітівці вкотре попрохали своїх сусідів залишити Будинок культури, щоб вони змогли завершити слухання та провести голосування у спокійній обстановці. Однак ті лишилися на своїх місцях.

Голова слухань Микола Возвишаєв поставив на голосування проект ДП "Перемога Нова". За проголосувало 237 осіб. Лише троє висловились проти.

Наступного тижня аналогічні слухання відбудуться у селі Рацево. Саме вони і вирішать подальшу долю проекту.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору