На Черкащині святкуватимуть Івана Купала за давніми традиціями (програма)

20 червня 2016, 14:15

150620161038497203085

25 червня 2016 року в селі Легедзине відбудеться святкування Купайла, відродженого з ініціативи громади села шість років тому. Свято, що започатковувалось як загальносільське сьогодні відвідують жителі Черкаської, Одеської, Кіровоградської, Дніпропетровської та Київської областей, переймають досвід і впроваджують святкування Купайла за давніми традиціями у своїх регіонах, повідомляють "Вісті Черкащини".

Село Легедзине розташоване за 230 км від Києва і на перший погляд є одним з багатьох звичайних сіл України. Особливу увагу до нього привернули кілька потужних подій, що відбулися протягом останнього десятиліття і викликали інтерес усієї України. Щорічні Толоки з будівництва та реконструкції трипільських хат, зйомки народного кіна «Чорний Козак», встановлення пам'ятника героям антибільшовицького повстання, купальські дійства, що проходять на чарівній землі Східного Поділля.

Землі Легедзиного бережуть в собі унікальні пласти історичної пам'яті про давні та найбільші поселення трипільської цивілізації. Щороку на території села працюють археологічні експедиції, а державний заповідник «Трипільська культура» зберігає віднайдені артефакти.

Купальське дійство традиційно відбудеться в період літнього сонцестояння. Спілкування з природою, занурення у давню культури через спів, танці, забави, пошуки квітки папороті як це споконвіку робили наші пращури.

Вогонь і Вода – головні символи Купальської ночі, що поєднуються в різних моментах свята: спалювання опудала і потоплення деревця, свічки на вінках, що пливуть по воді, пущене з пагорба у воду запалене колесо, стрибання через вогонь і купання. Вогонь є втіленням сонячної енергії на землі, відповідно на Купайлі, Святі Сонця, його присутність у кожному з обрядів має надзвичайну силу. Цьогоріч купальське дійство присвячене Вогню та пов’язаним з ним традиціям.

ПРОГРАМА СВЯТА

Денна програма (Подвір'я Музею трипільської культури):

12:00

• Майстерні традиційних ремесел

• Екскурсії (музей-заповідник "Трипільська культура")

13:00 – 15:00

• Школа традиційного народного танцю

14:00

• Відкриття нової експозиційної зали музею-заповідника «Трипільська культура»

• Виставка робіт народних майстрів з м. Бахмут Донецької області

15:00

• Робота ковальських та гончарних майданчиків

• Майстер-класи: плетіння вінків, прикрашання купайлиць, виготовлення обрядових "качанів" з вишень, спів купальських пісень, виготовлення ляльок-мотанок, витинанок, пташок, янголів.

18:00

• Театралізоване дійство-показ

19:00

• Купальська хода з музиками та піснями від музею до купальського пагорба

*Вечірня програма* (Купальський пагорб, ставок):

19:30

• Прикрашання Купайла вінками та стрічками, спів, танці, ігри, козацькі забави, розваги

21:00

• Запалювання вогнища і смолоскипів.

• Вогонь і вода: купальське дійство-реконструкція свята Купайла

22:00

• Купальські ігри, пісні, танці

Нічна програма (Подвір'я Музею трипільської культури):

00:00 – 04:00 – Легедзинський кінопоказ просто неба

Запрошуємо фотографів на свято Купайла «Cпіймати мить купальської вічності». Номінації:

• «Найкращий купальський вінок»

• «Найкраще фото дівчини у купальському вінку»

12:00 -16:00 – фотографування;

17:00 - 18:00 - оцінювання світлин «народним журі», вручення подарунків

16:00 – 04:00 – фотографування у довільному режимі

Традиція святкування Купайла (Свято Сонця) 7-го липня виникла порівняно недавно і пов'язана з бажанням церкви позбутися атрибутів дохристиянських вірувань (хороводи, перестрибування через вогню, звертання до Сонця). Повернення до Купайла в період літнього сонцестояння є лише поверненням до давньої традиції і не є відновленням язичницького культу.

Як добратись до Легедзиного?

- з будь-якої точки України варто дістатись до Умані, або Черкас;

- через село Легедзине проходить дорога Н16, яка з’єднує Черкаси і Умань;

- будь-який автобус чи маршрутне таксі, які курсують між цими двома містами, проходять через центр села Легедзине і зупиняються (за умови завчасного повідомлення водія) біля музею «Трипільська культура»;

- відстань від міста Черкаси до села Легедзине 160 км., відстань від міста Умань до села Легедзине 25 км. Плануючи свою подорож врахуйте, будь ласка, ці показники.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору