На Черкащині прогнозують початок жнив на півтора тижні раніше звичайного

16 червня 2015, 18:59

0fd4836257f54a94b1cdb37b84c7708b_L

За термінами і значимістю період жнив можна порівняти хіба що із сівбою, але це порівняння буде відносним, адже сівбу залежно від погодних умов можна певною мірою пересувати, а жнива — ні. Цей факт навіть зафіксовано у хліборобських приказках: «Весняний день рік годує», а «Жнив'яну годину й роком не поправиш», пише Вечірка.

Цьогорічні погодні умови змусили хліборобів похвилюватися за майбутній урожай.

Особливостями поточної вегетації ранніх хлібів були нестача вологи та тепла восени 2014 року, як наслідок – половина посівів озимих культур в області увійшли в зиму нерозкущеними; тепла та малосніжна зима, що ослабило озимі рослини та рано назрівали проблеми з вологою; рання весна, зі значними перепадами температури та дефіцитом опадів у більшості часу. Як наслідок, були проблеми із вчасним підживленням та проведенням посівної в оптимальні строки; не типово аномально теплий та сухий початок літа.

Однак, не дивлячись на такі складні умови, перезимівля озимих минула успішно, а вегетація відновилася на 2-3 тижні раніше звичайного. При цьому, розтягнутий характер весни з поступовим наростанням тепла та достатньою кількістю вологи в ґрунті дозволив рослинам нормально розкущитися та укорінитися.

Земля швидко визріла, що дозволило господарствам області розпочати посівну в ранні строки – з середини березня. Завдяки періодам ефективних дощів, проблем зі зволоженням ґрунту до середини травня в області не було;

Ґрунтова засуха в області розпочалась з 2-ї половини травня, коли врожай ранніх хлібів було сформовано на 60-70 %.

Станом на 16 червня 2015 року фенологічний розвиток ранніх хлібів переважно відбувається в строки, близькі до середніх багаторічних, місцями - на тиждень раніше. З урахуванням погодних умов, що склалися та очікуваних надалі (переважно підвищений температурний фон) розвиток сільгоспкультур в період формування та наливу зерна дещо прискориться. Так, зерно озимої пшениці досягне воскової стиглості в період 23.06-03.07 та практично одночасно - в період 29 червня по 6 липня дозріє ярий ячмінь та горох, що на 1-2 тижні раніше звичайного та на тиждень пізніше попереднього року.

Дата настання фази повної стиглості, що є показником початку прямого комбайнування, або обмолоту вже сухих валків, залежатиме від вологості повітря. В середньому тривалість переходу від воскової до повної стиглості зерна складає 9 днів. За переважно сухої погоди, що очікується в 1-й декаді липня цього року, скоротиться до 4-5 днів, за більш вологої, що очікується в 3-й декаді червня – розтягнеться до 10-ти днів. Тобто до початку жнив на Черкащині у 2015 році необхідно бути готовими з початку липня.

Синоптики прогнозують: на Черкащині початок жнивної кампанія в цьому році очікується з початку липня, що на 1,5 тижні раніше звичайного. Це пов’язано з ранніми строками початку вегетації та сівби і підвищеним температурним фоном з 3-ї декади травня.

- За аналізом статистичних даних, у роки з аналогічними погодними умовами весною та схожими синоптичними процесами на початку літа, в період жнив на Черкащині можна очікувати на переважно спекотну посушливу погоду. Грозові дощі різної інтенсивності, місцями у супроводі шквалів та граду, які можуть викликати полягання та пошкодження посівів сільгоспкультур, можливі лише в окремі дні. Найбільша їх кількість очікується на початку серпня, - зазначив начальник Черкаського обласного центру з гідрометеорології Віталій Постригань. – З огляду на це, радимо при плануванні польових робіт враховувати очікувані погодні умови, які будуть уточнюватися середньо та короткостроковими прогнозами погоди.

За аналітичними даними, у роки зі схожими погодними умовами весною та схожими синоптичними процесами на початку літа, цього року в період жнив на Черкащині можна очікувати на переважно спекотну посушливу погоду. Грозові дощі різної інтенсивності, місцями у супроводі шквалів та граду, які можуть викликати полягання та пошкодження посівів сільгоспкультур, можливі лише в окремі дні. Найбільша їх кількість очікується на початку серпня. Тому при плануванні робіт необхідно враховувати прогнози погоди.

Щоб зменшити втрати врожаю за рахунок осипання зерна, жнивну кампанію необхідно провести в стислі строки.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору