На Черкащині наловили півтисячі мишей для дослідів

16 листопада 2015, 15:00

1407050312_issledovateli-nauchilis-delat-mysh-prozrachnoj-foto-1

У порядку здійснення поточного епіднагляду групою лабораторного спостереження за природно-вогнищевими та трансмісивними інфекціями ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» в період з 8 вересня до 4 листопада 2015 року проведені епізоотологічні обстеження окремих територій Золотоніського, Канівського, Чорнобаївського, Корсунь-Шевченківського, Черкаського та Чигиринського районів із відловом мишоподібних гризунів та обліком їх чисельності. Відловлено 468мишей, полівок та землерийок, які в даний час досліджуються в лабораторії особливо небезпечних інфекцій.

Про це повідомляє прес-служба Державної СЕС Черкаської області.

За результатами обліку середня чисельність дрібних ссавців на обстежених територіях спостерігається на рівні багаторічних показників в усіх основних біотопах і знаходиться в межах 10,2 – 28,8% на 100 пастко-діб, у минулому році цей показник становив 12,6 – 23,9%.

В окремих лісових масивах по берегах річок та чагарниках у заплавах чисельність гризунів значно перевищує середньо-багаторічну і становить 41 – 60% на 100 пастко-діб, що можливо пов’язано з посушливою погодою останніх місяців літа та початку осені.

Результати бактеріологічних та серологічних досліджень відловлених гризунів свідчать про те, що, як і в минулому році, продовжує реєструватись інфікованість дрібних ссавців збудниками туляремії та лептоспірозу.

Туляремія– природно-вогнищеве інфекційне захворювання, осередки якого відносяться до найбільш стійких щодо впливу різноманітних зовнішніх факторів, що обумовлено наявністю значної кількості ссавців (зайці, водяні щури, ондатри тощо) серед яких циркулює інфекція, високою стійкістю самого збудника до дії фізичних факторів, а також різноманітністю комах, які є резервуаром та переносниками інфекції. Все це обумовлює здатність збудника туляремії продовжувати циркуляцію навіть при дуже значних змінах природних умов.

Лептоспіроз – тяжке інфекційне захворювання, що має високу частку смертельних наслідків. Основними носіями збудника є сірі щури, миші та полівки.

Для туляремії та лептоспірозу характерна сезонність. З настанням холодів восени спостерігається переміщення гризунів до людських осель, що збільшує ризик захворювань.

На особливу небезпеку захворювання наражаються мисливці, рибалки, а також працівники сільського господарства та лісництва.

Останнім часом збільшилась кількість забудов, як приватними особами так і підприємствами та організаціями, не виключена можливість саме на територіях, де в минулі роки були захоронення тварин, які загинули від сибірки. У зовнішньому середовищі збудник сибірки зберігається у вигляді спор, які в ґрунті можуть існувати десятиліттями, у воді – виживати декілька років. Таким чином, є висока вірогідність ризику зараження людей та виникнення захворювання, яке супроводжується гарячкою, специфічним пошкодженням шкіри або ураженням легень.

З метою профілактики, діагностики цих інфекцій за зверненнями громадян, підприємств, організацій лабораторія особливо небезпечних інфекцій ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» проводить дослідження біологічних матеріалів людини, об’єктів зовнішнього середовища, а саме:

-  діагностичні серологічні дослідження крові від хворих на лептоспіроз, псевдотуберкульоз, кишковий ієрсиніоз, туляремію, бруцельоз;

-  дослідження проб зовнішнього середовища: води із місць водокористування на лептоспіроз, ґрунту на наявність збудника сибірки, інших проб з об’єктів довкілля на туляремію, ієрсиніози.

Телефони для довідок: (0472)360716, 0935097991

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору