На Черкащині моніторитимуть, чи доходять до пацієнтів ліки, закуплені за державні кошти

31 жовтня 2017, 07:42

30 жовтня в Черкасах відбулася прес-конференція «Громадський моніторинг доставки, наявність та використання лікарських засобів на місцевому рівні». Під час неї представники БО «Черкаська мережа» оголосили, що в Черкаській області стартує проект ПРООН «Надання послуг з організації та проведення процедур закупівель Міністерству охорони здоров’я України, інформує "Вичерпно".

Проект «Доступні ліки» передбачає збір інформації та моніторинг ситуації в м. Черкаси та Черкаській області щодо доступності для пацієнтів ліків, закуплених ПРООН для МОЗ за кошти державного бюджету, за програмами «Дитячий гепатит» та «Доросла онкологія».

На прохання Міністерства охорони здоров’я у 2015-2019 рр. ПРООН закуповує певні лікарські засоби і вироби медичного призначення. Так відбувається реформа держзакупівель у сфері охорони здоров’я, аби зробити її чесною та прозорою. Цьогоріч у кількох областях, зокрема, і Черкаській, неурядові громадські організації (по одній в кожному регіоні) здійснюють моніторинг доставки, наявності та використання лікарських засобів, аби зрозуміти, які життєво необхідні ліки, куплені за державний кошт, досягають свого пацієнта. У Черкаській області цю функцію виконує Благодійна організація «Черкаська мережа».

- Ви знаєте, що ліки для людей, які живуть з ВІЛ, надаються державою. Тому тема закупівлі цих ліків стосується нас особисто. Дуже важливо, щоб у людей, які мають хронічні захворювання, було безперервне лікування. Від цього залежить якість їхнього життя, та й їхнє життя загалом. А ще є загроза того, що коли людина, наприклад, у випадку з ВІЛ, не приймає регулярно ліки, вона може стати джерелом розповсюдження вірусу, — наголосила під час заходу Голова правління БО «Черкаська мережа» Олена Стрижак, додавши, що в Україні дуже часто стикалися із проблемою затримки поставок ліків, коли зривалися тендери. І проблема там була не у відсутності коштів, а у відсутності механізму закупівель та певній безвідповідальності людей, які за це відповідають.

Наголосимо, антиретровірусна терапія відсутня у відкритому доступі, ці ліки не купиш в аптеці. Є програма розвитку ООН, в якій наразі працюють над тим, щоб закуповувати ці ліки без перерв, зауважила Стрижак.

Також вона наголосила, що наразі Україна прагне до стратегії 90/90/90. Тобто 90% від всієї кількості людей знають про свій статус, 90% приймають антиретровірусна терапію та 90% з усіх людей мають реактивний вірус.

- Наша мета — проаналізувати ті закупівлі, які наразі є, з’ясувати, яким чином це відбувається і як цим користуватися людям, тобто допомогти пацієнтам зрозуміти, де вони можуть отримати інформацію, а потім вже ліки, — додала Олена Стрижак.

За словами координаторки проекту «Доступні ліки» в Черкаській області Світлани Федорової,  суть цієї програми в тому, щоб обійти ті корупційні схеми, які існували в нашій країні і збільшити доступ до ліків людей, які хворіють тими чи іншими хронічними захворюваннями.

- Наше завдання — перевіряти чому, якщо препарати закуплені по програмам вчасно, вони не доходять до пацієнтів. Тому ми будемо опитувати лікарів і пацієнтів, будуть використані дві анкети, — пояснила пані Світлана. — Так ми зможемо зрозуміти, в чому саме проблема. У лікарів ми спитаємо, коли поступили препарати в медзаклад, коли вони були видані пацієнтам, а у пацієнтів —  коли вони отримали ліки, в якому об’ємі і так далі.

Експерт із питань моніторингу БО «Черкаська мережа» Тамара Борисова наголосила, що учасники проекту сподіваються на відвертість медиків.

- Цікаво те, що цей проект є замовленням Міністерства охорони здоров’я, тому ми сподіваємося, що лікарі медзакладів, які потрапляють під проект, розкажуть про труднощі, з якими стикаються. І ми їм роз’яснити, що за це їх не покарають, не звільнять, а навпаки — це покращить роботу. Анкети будуть анонімними. Тому ми сподіваємося, що відповіді будуть щирі, — зазначила вона. — Ми не ж контролюємо, щоб когось покарати. Ми хочемо з’ясувати, де та яма, яку потрібно залатати, де ж та прірва, через яку потрібно щось побудувати.

Наразі препарати розповсюджуються ще із закупівлі 2016 року, наголосила Світлана Федорова. Насправді, наголошує представниця Мережі, ліки закуповуються, проте чомусь вони не доходять до пацієнтів. Внаслідок цього в людей із хронічними захворюваннями ідуть ускладнення із здоров’ям, але найстрашніше — дискридитується сама система. Тому в якийсь момент МОЗ захоче повернутися до старої системи, що зумовить зрештою ще більші затримки.

Наостанок спікери наголосили, що вони шукають компромату і конструктиву в цій роботі.

Додамо, на диспансерному обліку перебувають 3600 осіб із ВІЛ, виявлених же таких випадків значно більше. Варто зауважити, що лише людина, яка стоїть на диспансерному обліку, може отримувати лікування.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору