“Ляшківці” Черкащини вшанували подвиг холодноярських партизан

20 вересня 2018, 13:53

"Ляшківці" Черкащини вшанували подвиг холодноярських партизан

Напередодні Дня партизанської слави, який в Україні відзначається 22 вересня, у Холодному Яру поряд із монументом загиблим партизанам, обласний осередок Радикальної партії Олега Ляшка зібрав понад 300 своїх партійців з районних осередків РПЛ, поважних ветеранів та учасників АТО. Всі вони зібрались тут, аби низько вклонитись подвигу дідів та прадідів, які партизанили у цих овіяних визвольним духом місцях. Люди, що приїхали сюди зі всіх усюд, поклали квіти до підніжжя пам’ятника. Коли бракувало сліз та слів — читали вірші та співали пісень. Таким чином захід позбувся ознак офіційності та вилився у прояв світлих людських емоцій.

Голова Черкаського обласного осередку РПЛ Іван Полудень, який власне всіх і згуртував, нагадав , що партизанський рух на Черкащині був надзвичайно потужний. На території Холодноярської республіки діяло кілька партизанських загонів, які чинили потужний опір окупантам. Партизанами та підпільниками було знищено на Черкащини понад 13 тис. фашистів. Підірвано 72 ешелони з живою силою та технікою ворога. На Черкащині партизани звільнили 43 населених пункти.

"Ляшківці" Черкащини вшанували подвиг холодноярських партизан

— Ми зібрали тут, біля пам’ятника партизанам людей, яким небайдужою є пам’ять про цих героїв та загалом наша непересічна холодноярська історія. Більшість з них — місцеві мешканці, які багато знають про партизанський рух, перш за все, завдяки переказам своїх рідних. Між тим, наша політична сила тісно співпрацює із донькою легендарного командира партизанського загону — Петра Антоновича Дубового. Тамара Дубова-Горб написала документальну книгу про подвиг холодноярських партизан, яких пам’ятає як безпосередній учасник тих подій, — розповів Іван Іванович. — Це цінно тим, що в живих героїв тих часів вже, на жаль, не має. Залишились лише їхні нащадки. Ось і Тамара Петрівна дитиною перебувала у Холодному Яру в партизанському загоні батька. Була тоді така пересторога, не наражати на небезпеку дитину командира стратегічного формування. Дитяча свідомість дивом закарбувала все те, що бачила навколо, і потім, вже дорослою людиною описала майже з фотографічною пам’яттю всі ті страшні та героїчні події.

Щоб більше людей та головним чином молодь знали правду про Вітчизняну війну та партизанський опір фашистам обласна організація РПЛ вирішила допомогти авторці видати додатковий тираж її твору. Це триста екземплярів, які поповнять бібліотечні фонди районів області. Зокрема, в Черкаському, Кам’янському, Чигиринському, Смілянському районі та місті Сміла. Також бібліотекам обласний осередок РПЛ подарував ще кілька книжок про історію Черкащини.

"Ляшківці" Черкащини вшанували подвиг холодноярських партизан

— Нехай люди читають і всмоктують нашу історію, — зауважує Іван Полудень. — Це надзвичайно важливо для всіх нас саме тепер, коли Україна воює на Сході. І коли партизанський рух знову ожив та ефективно протидіє агресору. Однак, чим далі плине час, тим більше минулих подій забувають люди, на жаль, — обурюється він. — Сучасники не мають забувати людей, які поклали свої життя заради нашого сьогоднішнього дня, яким би невизначеним наше буття особисто нам не здавалось. Важко навіть уявити, як доводилось тоді добровольцям, що пішли воювати до партизанських загонів, і в яких тяжких умовах вони жили, маючи на меті одну єдину мрію — перемогти та очистити рідну землю від ворога. Холодно, голодно та ще й стріляють і вбивають! Ми також маємо контактувати з дітьми та онуками героїв, черпати від них інформацію та всіляко підтримувати у нашому щирому намірі не забути жодного героя, аби ланцюжок пам’яті не переривався. Часто виходить, що ми ветеранів неначе відкидаємо та позбавляємо належної уваги. З людьми потрібно працювати, не зважаючи на всі складності нашої нової історії.

За ініціативу не забувати героїв партизанського опору та ветеранів керівництву РПЛ та зібранню від всієї холодноярської громади подякував сільський голова села Мельники.

"Ляшківці" Черкащини вшанували подвиг холодноярських партизан

Голова Черкаської обласної організації ветеранів Володимир Веретільник нагадав присутнім, що збройний супротив фашистам чинили понад 14 тисяч наших земляків, що воювали у 32 партизанських загонах та 56 підпільних організаціях саме на Черкащині.

Нащадок легендарного командира Віктор Дубовий низько вклонився пам’яті загиблих та померлих партизан. Він передав щирі вітання від особисто Тамари Петрівни та всієї родини Дубових.

"Ляшківці" Черкащини вшанували подвиг холодноярських партизан

— У цих святих для нас місцях ми згадуємо та вшановуємо народних месників, — зауважив він. — Вони не шкодували життя, аби здолати фашистів. Черкащина була міцним партизанським плацдармом. Воювали цілими родинами — від старого до малого. У лісах Холодного Яру діяли декілька партизанських загонів чисельністю понад 4 тис. чоловік. Партизанський загін під командуванням Петра Антоновича Дубового був найбільшим та мав у лісі стаціонарну базу. У грудні 1943 року це потужне формування вже мало у своєму складі понад 1,5 тис. бійців. Це була грізна сила в тилу ворога, яка здійснила понад 100 бойових операцій.

Справу Петра Дубового гідно продовжили його нащадки , ставши професійними військовими. Його сини Владислав та Олександр стали офіцерами. Онук Віктор та правнуки Володимир та Ілля також продовжили цю славну династію. Горб Володимир та Антон Дубовий є учасниками АТО. Героїчна історія продовжується.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору