Комунальна реформа: реалії життя черкаських ОСББ (відео)

28 травня 2016, 13:12

OSBB 2 issue small (1)

У Черкасах нині налічується 170 ОСББ, і їхня кількість постійно зростає. Деяким з них по 15 років. Що ж люди роблять після того, як об’єднуються? Вони планують капітальний ремонт. У минулому році для цього місто надало ОСББ 6,5 млн грн. фінансової підтримки. Найголовніші потреби – це ремонти мереж, дахів, а також утеплення і модернізація систем теплопостачання. Про те, який же вигляд має реальне ОСББ, йдеться у сюжеті «Громадське: Черкаси» .

ОСББ «Прометей», що по вулиці Смілянській, 75, є одним з найстарших об’єднань у місті – йому вже 14 років. За цей період гуртожиток не став зразковим, однак попри зовнішню недосконалість будівлі, зміни тут відчутні.

Голова правління ОСББ «Прометей» Володимир Понура розповідає, що в будинку вдалося повністю замінити електропроводку, оновити покрівлю даху, замінити вікна в коридорах, поставити нову кабіну ліфта, тепловий бойлер, замінити вхідні двері, встановити у під’їзді економні світильники із датчиками руху:

– Спершу потрібно вибудувати структуру будинку, а потім вже переходити до оздоблення, – каже Володимир Якович. – Багато хто мені дорікає, що я не роблю косметичного ремонту, що стіни облуплені, але ми в ОСББ робимо багато важливих робіт, які зовні непомітні.

ФІНАНСОВІ МОЖЛИВОСТІ ОСББ

Якщо ви об’єдналися з сусідами в ОСББ, то можете розраховувати на фінансову підтримку міста. Щороку міська влада збільшує розмір видатків для таких об’єднань та задовольняє 100% заявок.

Головний спеціаліст відділу сприяння ОСББ Черкаської міської ради Юрій Кучеренко розповідає, на яку ж допомогу можуть розраховувати власники квартир:

– У Черкасах нині діє дві програми співфінансування ОСББ: міська та державна. ОСББ має можливість залучити гроші з міського бюджету і виконувати роботи з капітального ремонту ліфтів, покрівель і енергоощадних заходів на умовах 50/50. Тобто маючи на рахунку ОСББ певну суму, можна її подвоїти за допомогою міської влади і виконати вдвічі більший обсяг робіт. Якщо ОСББ новостворене, протягом року воно може розраховувати на підтримку міської влади в обсязі 70%, – пояснює Юрій Олександрович. – Державна програма працює через кредитні установи «Ощадбанку» та «Укргазбанку». Якщо ОСББ виконує кредитні зобов’язання, держава повертає 40% вартості матеріалів, а міська рада сплачує відсотки по кредиту.

Утім незважаючи на такі оптимістичні цифри, є нарікання на те, що у Черкасах відсутня єдина стратегія розвитку житлово-комунальної галузі. Місто щороку виділяє бюджетні кошти як на допомогу ОСББ, так і комунальним підприємствам. Таким чином, пріоритети залишаються невизначеними. Голова правління ГС «Асоціація голів ОСББ та ЖБК «На варті» Володимир Друмашко каже, що Програма розвитку і утримання житлово-комунального господарства міста Черкаси на 2016-2020 роки є неефективною та не дає можливостей розвитку для відповідальних співвласників:

– Поки я бачу, що єдина стратегія відсутня, або ж вона має хаотичний, "латковий" характер, – говорить Володимир. – Її треба звести докупи і покзати, що відповідальність буде підтримуватися фінансово. Бути безвідповідальним має стати невигідно.

Нещодавно на сесії міської ради депутати зменшили бюджет для ОСББ – із десяти мільйонів гривень залишили всього три. Секретар міської ради Олександр Радуцький пояснив такий крок тим, що нині подано заявок на співфінансування всього на 15 тисяч гривень, тож немає потреби резервувати 10 мільйонів для ОСББ. Однак він запевнив, що як тільки запити від співвласників багатоповерхівок досягатимуть верхньої межі, її неодмінно збільшать:

– Я вам гарантую, і міський голова гарантує, що в повному обсязі всі заявки на співфінансування, які подадуть до міськради, будуть проплачені, – пообіцяв Олександр Романович. – Ми залишаємо 3 мільйони гривень.

ЩО МОТИВУЄ ЛЮДЕЙ СТВОРЮВАТИ ОСББ?

Причини для об’єднання із сусідами можуть бути різними. Для одних – бажання більш ефективно витрачати кошти, які сплачують за комунальні послуги. Поштовхом для інших є впровадження закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», відповідно до якого жителі багатоповерхівок мають обрати спосіб управління своїм будинком до 1 липня 2016 року. ОСББ «Прометей» Володимир Понура організував через безвихідь – у 2000 році гуртожиток на 103 квартири опинився без управителя. Тож люди вимушені були взяти справу у свої руки. Володимир Якович каже, що тоді в нього було мало підтримки, адже про ОСББ мало хто чув. Та й ризики були великі: – Зараз простіше, адже ви можете на свої збори запросити вже діючого голову ОСББ, який про все розповість, а кого тоді міг запросити я? Ми були 5 чи 6 ОСББ у місті, а серед гуртожитків – узагалі перші, – розповідає Володимир Понура. – Я тоді дуже сильно ризикував і своєю репутацією, і долею людей, адже на мене лягала вся відповідальність за будинок. Але час, наполегливість самих громадян, правління і моя активність показали, що це ОСББ може працювати.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору