Катеринопільщину врятують від екологічного лиха (фото)

30 березня 2016, 13:15

очисні 009

Катеринопільщина замало не стала центром нової екологічної катастрофи. Причина – у місцевих очисних спорудах, які вже давно потребували капітального ремонту. Та досі для цього не вистачало коштів.

Очисні споруди Катеринополя збудували ще понад 20 років тому. Окрім районного центру вони обслуговували ще й смт Єрки та село Шостакове.

- Наші очисні споруди були збудовані ще за старими технологіями – там кілька відстійників. Саме у них і збігалися нечистоти, - розповідає голова Катеринопільської РДА Ольга Ніколенко. – Але поступово очисні споруди руйнувалися, до того ж їх потроху розбирали і самі люди. Тягали плити, каркаси. І робилося це роками.

З часом старі очисні споруди, які роками не реконструювалися, почали нести екологічну небезпеку. Через відсутність фільтрів каналізаційні стоки не проходили процес очисти і потрапляли прямо в місцеву річку Гнилий Тікич. Щоб зрозуміти, що в таких випадках трапляється з річками та екологією, достатньо згадати ситуацію із очисними спорудами м.Золотоноша. До реконструкції місцевих очисних споруд нечистоти сильно забруднювали річки Золотоношка та Суха Згар. Довкола водойм розносився страшенний сморід, а все живе в них гинуло. Й нині йдеться про мільйони коштів, аби розчистити золотоніські водойми від бруду. У Катеринополі кажуть, що великого смороду довкола їхніх очисних ще не чутно, але місцева річка вже забруднена. Тож згодом екологічної катастрофи не уникнути було б і тут. Тому відновлення очисних споруд, наголошує голова РДА, це найнагальніше питання в їхньому районі.

очисні 003

Впродовж останніх років вже було кілька кроків по зрушенню ситуації з місця - вдалося відремонтувати каналізаційно-відкачуванльні насоси. Утім - це лише крапля в морі, бо ж капітального ремонту потребує вся система. Ціна питання – майже 5 мільйонів гривень. Ольга Ніколенко додає, що ця сума – непідйомна для районного бюджету.

очисні 006

- Допомогло місцеве ТОВ «Катеринопільский елеватор», яке власним коштом виготовило технічну документацію на реконструкцію наших очисних споруд. Це власне була їхня ініціатива – відремонтувати очисні, - уточнює голова РДА. – Далі ми громадою розробили проект реконструкції і подали його до Фонду регіонального розвитку при Кабміні. Ми мали надію, що там відберуть саме наш проект. І тоді, за їхніми умовами, десять відсотків виконання цього проекту мали профінансувати ми, а решту – Фонд. Оскільки у нас власних коштів обмаль, то ці десять відсотків, а це близько 500 тис. грн, нам взявся погасити елеватор.

Катеринопільський проект конкурс виграв, утім на кошти потрібно було ще чекати, а проблема з нечистотами потребувала нагального вирішення. Тож на останній сесії Черкаської облради депутати проголосували за виділення з природоохоронного фонду 4 113,040 тис. грн на реконструкцію каналізаційних очисних споруд Катеринополя. А кошти, які надійдуть від Фонду, уточнює Ольга Ніколенко, область задіє в проектах інших громад.

очисні 002

- Для нас немає великої різниці, звідки надійдуть ці кошти. Головне, щоб вони були якнайшвидше, і ми вже приступили до робіт. Бо люди дуже хвилюються та з нетерпінням чекають, коли очисні почнуть нормально функціонувати. Тим більше, що після реконструкції це будуть очисні європейського зразку, - зазначає пані Ольга.

Потерпіти місцевим жителям доведеться як мінімум до кінця літа. Саме за такий термін збираються відремонтувати катеринопільську каналізацію. Куратором реконструкції зголосилося стати саме ТОВ «Катеринопільський елеватор», який входить в ПАТ Миронівський хлібопродукт.

очисні 010

- У них великий досвід будівництва очисних споруд на своїх підприємствах по всій Україні. Вони нам допоможуть і в проведені тендеру, адже ми хочемо щоб наші очисні реконструювали якісно, - наголошує Ольга Ніколенко.

У свою чергу, директор ТОВ «Катеринопільський елеватор» Артур Футима зауважує, що очолюване ним товариство бере на себе значну частину співфінасування. І йдеться вже не про 500 тис. грн., а про мільйон гривень, аби коштів вже точно вистачило на всю реконструкцію.

 

вадим сказав:

Очиснi споруди нiколи не обслуговували с. Шестакове,в село лише зливають нечистоти. Цi “oчиснi споруди” вже рокiв 15 стоять зруйнованi та не працюють. I ЗНАЮЧИ ПРО ЦЕ!!!Катеринопiльський елеватор та комунгосп майже два роки зливають своi нечистоти, якi отруюють людей та рiчку. Вода в рiчцi забруднена у 108 разiв вище вiд норми. Звичайно ж сморiд у Катернополi не чутно, ним “насолоджуються” жителi с.Шостакове. На всi скарги та заяви I сiльський голова,I. депутат обласноi ради,i голова Катеринопiльськоi PДА,I правоохороннi органи реагували лише обiцянками. Лише щоб заспокоiти людей, щоб не “пiднiмали хвилi” I тiльки завдяки висвiтленню нашоi бiди журналiстами, чиновники зашевелилися I намагаються виправдатися перед електоратом та вищим кeрiвництвом, “турбуючись” про людей.А чому спочатку було не вiдремонтувати, а потiм використовувати очиснi??? I навiщо вони в с.Шестакове, якщо село ними нiколи не користувалося??? Нехай будують у Катеринополi- новенькi, за свiтовими стандартами.
Вiдсутнiсть коштiв-ВIДМОВКА!!! Найбiльший забруднювач ПАТ”Миронiвський хлiбопродукт” один Iз свiтових лiдерiв у своiй галузi.
Просто всiм байдуже до простих людей, головне грошi!

Вгору