Із початку року шахраї ошукали довірливих черкащан на близько 70 тисяч гривень

18 лютого 2015, 20:16

1412083561

Протягом 2015 року на території Черкаської області зареєстровано 187 фактів шахрайств. За цей же період минулого року - 145 випадків, пише газета "Вечірні Черкаси".

Класика лохотрону

Одним із найпоширеніших шахрайств є дзвінок невідомого, який, представляючись посадовою особою чи співробітником міліції, пропонує за грошову винагороду – від 1000-10000 грн залежно від складності правопорушення – допомогу у вирішенні проблемних питань, які сталися з вашими рідними та близькими. Найчастіше такі дзвінки здійснюються зранку або вночі. Спросоння особа розгублюється, не уточнює почуту інформацію і намагається якнайшвидше допомогти.

– Так, був випадок, коли телефонували жінці похилого віку і повідомляли

про проблеми, які нібито виникли у сина. Жінка, як зомбі, починала шукати гроші, а в цей момент син мирно спав у сусідній кімнаті, – навів приклад заступник начальника відділу з розкриття майнових злочинів управління карного розшуку УМВС Олександр Падалка. – У середньому вимагають 10 тисяч гривень. Із початку року довірливих черкащан ошукали на близько 70 тисяч гривень.

Нічний телефонний дзвінок із негативною інформацією спрацьовує як міні_стрес, і людина спросоння не може зрозуміти, що відбувається, тому часто робить якісь дії необдумано, на автоматі.

Із початку 2015 року в області зареєстровано близько 20 телефонних шахрайств (минулого року – 12). Із них у десяти випадках люди віддають кошти. Із 20 шахрайств, пов'язаних із телефонними розмовами, у 15-ти випадках шахраї перебували в інших областях – Київській, Житомирській, Дніпропетровській. У трьох випадках гроші перераховували на картки людей, зареєстрованих у Донецькій та Луганській областях.

Шахрайства, які здійснюють через мережу інтернет, також приносять чималі легкі прибутки. Наприклад, людина розмістила оголошення в інтернеті про продаж якогось товару. Зловмисники телефонують до неї на зазначений номер та просять повідомити дані банківської картки для того, щоб переказати гроші за товар. Натомість із карткового рахунку знімають усі кошти.

Торік рекордним випадком інтернет_шахрайства стала ситуація, коли молода дівчина, яка продавала весільну сукню й фотоапарат через інтернет, "попала" на 18 тисяч гривень.

Таксисти "здають" шахраїв?

Нерідко до шахрайських схем залучають таксистів. Так, за "премію" в 50-100 гривень, за словами Олександра Падалки, таксисти готові під'їхати до певного будинку й забрати гроші.

Нещодавно така схема була викрита у Чигиринському районі. Трапляються випадки, коли гроші передаються по ланцюгу чотирма-п'ятьма таксистами.

Буває, що й таксисти перекидають гроші на картку. Так, таксист зі Сміли привіз до Черкас гроші, адже в Смілі йому їх передала жінка і пояснила, що гроші для сина, який потрапив до лікарні і не має змоги пересуватися. Одні таксисти вірять у такі легенди, інші запідозрюють, що щось тут нечисто.

– Були випадки, коли таксисти відмовлялися забирати гроші у потерпілих і опинялися у ролі останніх. Шахраї дзвонили таксистам і вимагали таку суму від них. Таксисти не витримували дзвінків що п'ять хвилин та погроз і зверталися з заявами до міліції, – пояснив Олександр Падалка.

Новинка

Новинкою шахрайств є такий вид, коли фірма замовляє продукцію, наприклад, сою, цукор, дороговартісне зерно. Одна особа замовляє по телефону у підприємства перевезення фурою, наприклад, із Черкас до Миколаєва, продукції. Підприємець замовника не бачить, оплачує йому дорогу і перед цим домовляється у Миколаєві про те, що, наприклад, фура приїде та завантажиться там, а розрахунок буде по факту доставки в

Черкаси й огляду вантажу. Після цього йде завантаження, скидається інформація, що приїде такий-то автомобіль. До речі, коли авто перевіряють по базі, номери дійсні, номерні знаки не замінені і водій – не міфічний, а реальний. Машина завантажується, від'їжджає, і десь на півшляху, у місці, де буде продаватися продукція, водію надходить інформація, що треба відвантажитись і в Черкаси їхати вже не треба. Такі випадки шахрайства були зареєстровані минулого року в Кам'янці й Чорнобаї. На таких оборудках заробляли по півмільйона гривень.

Так, за такою самою схемою черкаський шахрай майже на 2 млн грн ошукав 11 фермерів із Херсонської та Миколаївської областей.

Як не потрапити на гачок шахраїв?

- Якщо до вас телефонує невідомий та вимагає кошти на допомогу рідній людині – заспокойтеся, перервіть розмову і передзвоніть тому, хто "потрапив у біду". Якщо телефон відключений, зв'яжіться з його колегами, друзями.

- Якщо співрозмовник представляється працівником правоохоронних органів, запитайте, з якого він відділення міліції, запишіть його ініціали, уточніть посаду та звання. Після цього наберіть "102" і поцікавтесь, чи дійсно працює там такий-то правоохоронець.

Щоб не поповнити лави жертв інтернет-шахраїв:

- Не повідомляйте інформацію про платіжну картку або картковий рахунок: пін-код, паролі доступу до рахунків, термін дії платіжної картки, кредитні ліміти, персональні дані тощо – через інтернет.

- Оплачуйте товари, придбані через інтернет, тільки зі свого комп’ютера з метою збереження конфіденційності персональних даних та інформації про картковий рахунок. Якщо оплата товару здійснюється через чужий комп’ютер, після завершення всіх розрахунків переконайтеся, що персональні дані та інша інформація не збереглися (знову відкривши сторінку продавця, на якій здійснювалась оплата товару).

- Не вводьте пін-код для оплати в інтернеті (використовуйте тільки в банкоматі чи в пост-терміналі).

Тетяна Роговська, "Шахрайський гачок", "Вечірні Черкаси" № 7 від 18 лютого 2015 року

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору