Грабежів на Черкащині побільшало, але їх розкриття «шкутильгає»

12 червня 2015, 08:52

7f10867ef89addd3e31fdefbd0e6e35d_L

За п’ять місяців у Черкаській області було зареєстровано 208 грабежів. Торік за ці ж п’ять місяців 134 жителя області стали жертвами грабунків, пише Вечірка.

«Вибач, таке життя»

Черкащани полюють на жертв в інших «хлібних» місцях. Так, киянка стала жертвою грабіжника - уродженця Черкаської області пізно ввечері, коли поверталась із дня народження онука додому.

На станції до неї підійшов невідомий чоловік і промовивши «вибач, таке життя», викрутив їй руки, аби зняти золоті прикраси. Ще й ляпасів надавав. Бив так, що 53-річна жінка отримала перелом носа, пальців та чисельні забої голови. Окрім золота, забрав усе цінне, що було при жінці: мобільний телефон та гаманець з грошима. Після цього вибіг із вагону на наступній станції. Незважаючи на травми, киянка не стала замовчувати неприємну пригоду і знайшла сили скласти з правоохоронцями фоторобот кривдника.

Два тижні знадобилося, аби встановити особу нападника. Ним виявився не працюючий 27-річний черкащанин, який мешкає в столиці і має досить бурхливе кримінальне минуле. З 2013 року перебуває у розшуку за вчинення пограбування. Чоловік нині під вартою.

А от у Звенигородці грабіжника затримали за три години. 27-річний житель одного з сіл Звенигородського району після відпочинку в місцевому кафе повертався додому. Зустрів знайомого, устиг посваритися з ним і в пориві гніву ударив чоловіка, витяг з його кишені мобільний і втік.

По складеному опису міліціонери вирахували грабіжника, якого затримали за місцем проживання. Він зізнався у вчиненому, причину конфлікту назвати не зміг і пояснив, що телефон забрав для власного користування.

Як повідомив начальник Звенигородського районного відділу міліції Олег Калюжний, за даним фактом слідчим відділенням відкрито кримінальне провадження за частиною 2 статті 186 (Грабіж) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до шести років.

«На кінець року лишалося до 20 нерозкритих справ»

За даними начальника сектору зв’язків із громадськістю УМВС області Дмитра Грищенка, з початку цього року в Черкаській області було зареєстровано 208 грабежів. Це на 74 випадки грабежів більше, аніж минулого року, коли було скоєно 134 грабежі. 91 особі цього року оголошено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень. Зі 134 минулорічних грабежів менше половини – 57 особі – оголошено про підозру у скоєнні кримінального правопорушення.

Василь Демчик, колишній заступник начальника слідчого управління УМВС області (1974-1995 рр), полковник міліції, адвокат пояснює слабку розкриваність так:

- Старий кодекс із крадіжками швидко справлявся: порушувалася кримінальна справа і термін її розслідування починав діяти з моменту її порушення. Зараз кримінальні справи не порушуються, а відкривається незрозуміло яке провадження. Хто і як займається цим провадженням – невідомо. Оскаржити чи проконтролювати хід розслідування теж неможливо. Терміну відліку по справі немає, особа злочинця ж не встановлюється, тому вони можуть розслідуватися роками. Все в руках слідчого. Тобто сказали А і не сказали Б. Повинен був бути розділ із розслідування нетяжких злочинів, які покладені на органи дізнання. Тепер у слідчого накопичується до шестисот проваджень, тоді як у наші роки в сейфах таких справ було до 30-ти. Сам дільничний приймав раніше рішення по справі.

Завдячуючи новому КПК, упевнений колишній слідчий, нинішні слідчі не справляються зі справами і не мають сил кинутись на тяжкі злочини, якими повинна займатись кримінальна міліція. Бо новий КПК примушує слідчого займатися справами, до яких раніше він не мав стосунку.

Розкриваності заважає і низький професіоналізм слідчих працівників. Їх раніше було в Черкасах вісім, і справ було до сотні із залишком на кінець місяця 5-6, а на кінець року – 15-20. Це тільки в Черкасах. Слідчий не займався розкриттям справ. Ця функція була покладена на працівників кримінального розшуку, які мали оперативні розробки, свою агентуру. Це були професіонали, яких поважали.

А нині в органи внутрішніх справ пішли пацани – і якщо вони й знаходять злочинця, то не виключено, що вступають у злочинний зв’язок із грабіжником, який ділиться награбованим. Раніше, якщо на місці пригоди були вилучені сліди пальців, рук, то на другий день ми знали, хто скоїв злочин. Зараз слідчий, який виїжджає на місце пригоди, мало що вилучає. Огляд місця пригоди слабо проводиться. І розшук, який повинен розслідувати грабежі й розбої, працює слабо. А зараз і сліди є, але в підозрюваних не проводять обшук, не допитують. І причина цьому в змові правоохоронця й злочинця. Ні в одній справі я не побачив, щоб був план, судимих не перевіряють, почерк злочинів не звіряють. Що можна спитати з дівчини-слідчого, яка закінчила інститут перукарів Поплавського? Молодь боїться йти в цю роботу. Юридичні інститути раніше закінчували після армії, у 25 років приступали до роботи, а зараз приходять в ОВС у 19 років. Там, де бездіяльність міліції, там розкриваність грабежів низька. Повинні ж у них бути оперативні служби, агенти. Змінити й викорінити таку ситуацію, на думку Василя Демчика, неможливо. Адже причина в непрофесіоналізмі.

- Командувач військово-повітряними силами сідає в реактивний літак і показує новачку, що потрібно робити, міністр охорони здоров’я може сам замінити хірурга і провести операцію. Так повинно бути в міністерствах, в тому числі МВС. Начальник райвідділу повинен взяти за зябра дільничних і спитати по кожному провадженню. Повинен бути бєспрєдєл не до законослухняних, а до порушників, – вважає Василь Демчик.

Не соромтесь кричати «Рятуйте!»

У наш час від нападу грабіжників не застрахований ніхто. Але, як кажуть, береженого Бог береже. Перш за все, намагайтесь уникати темних і безлюдних місць. Пустирі, парки, посадки, полігони приваблюють злочинців віддаленістю й малолюдністю. Виставлені напоказ прикраси та дорогі речі – сережки, ланцюжки, браслети, фотоапарат, телефон, приваблюють увагу злочинців.

Ви помітили, що в ногу з вами тривалий час хтось крокує? Перейдіть на іншу сторону. Якщо є перехожі – підійдіть до них, почніть розмову. Якщо такої можливості немає, зателефонуйте по мобільному телефону, зробіть вигляд, що чекаєте на когось, можете зайти до магазину, кафе, звернутися до охорони підприємства, установи

Якщо ваш робочий графік такий, що вам хочеш не хочеш доводиться повертатися по темному додому – обирайте освітлену дорогу і майте при собі ліхтарик та якийсь засіб для самооборони.

Якщо нападу грабіжника уникнути не вдалося, не соромтеся галасно кричати, кликати на допомогу. Психологія грабіжника така, що він розраховує на те, що опір йому ніхто чинити не буде. Тому для самозахисту згодяться ключі, пилочка, парфуми, дезодорант, парасолька, гострий каблук. Намагайтеся запам’ятати прикмети нападника, щоб при зверненні до правоохоронних органів надати максимум інформації про зовнішність грабіжника.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору