“Фармацію” в оренду депутати не віддали

20 лютого 2016, 23:32

1408363596_apteka

Депутати Черкаської обласної ради майже чотири години ламали списи навколо питання оренди комунального підприємства “Фармація”, унікального в Україні фармацевтичного об’єднання, яке належить громаді, пише Дзвін.

“Одна з компаній, яка працює на фармацевтичному ринку у письмовій формі заявила, що не мала можливості ознайомитись із конкурсом, я запропонував зняти це питання з порядку денного. Голосів не набрала моя пропозиція. Пропоную провести всебічне обговорення, а тоді прийняти рішення”, – виступив голова обласної ради Олександр Вельбівець.

В. о. директора “Фармації” повідомила, що підприємство у скрутному фінансовому становищі. Мовляв, там наростають збитки.

Депутат Олександр Лупашко заявив, що на таких умовах також би взяв аптеки в Городищинському районі.

“Як можна таке підприємство комусь дарувати! – виступив Олександр Лупашко, – Адже ми не просто передаєм в оренду майно, ми ліквідуємо “Фармацію” і передаємо майно в приватні руки”.

“Спостерігається чітка політика попереднього керівництва цього підприємства загнати його у борги, щоб забрати його. Тому рішення треба приймать, за офіційною інформацією, за судовими справами, там майже 6 мільйонів боргів, а за неофіційною – дванадцять”, – заявив Вельбівець.

“Там є компанія, яка вимагає повернення боргів у судах. У Київському апеляційному суді справа. Це половина місячного об’єму реалізації підприємства, якщо рішення суду буде не на користь “Фармації”, то ми банкрути”, – виступила в. о. керівника “Фармації”.

При цьому, мова йде про кредиторську заборгованість, тобто це – товар, який лежить на полицях аптек і однозначно буде проданий. Цікаво також, що борги в “Фармації” з’явились протягом минулого року, бо ще рік тому, коли постреволюційна обласна рада підводила баланс із комунальними підприємствами, підприємство було прибутковим.

Голова фракції Радикальної партії Вадим Гайович наголосив, що компанія, яка збирається взяти в оренду “Фармацію”, зареєстрована в офшорах.

“Рішення в такому вигляді, в якому воно винесене на сесію, – це злочин перед державою, це крадіжка, наперед ретельно спланована. А фірма навмисне була створена для цієї благої цілі. Процедура торгів була порушена – в газеті був надрукований некролог, а не оголошення про конкурс. Ми не проти того, щоб врятувати підприємство. Давайте знайдем антикризових менеджерів. Якщо ні – давайте продамо на нормальних умовах. Це десятки або й сотні мільйонів гривень. А чому не відповідають особи, які призвели до штучного банкрутства? Що буде з трудовим колективом, які бере на себе зобов’язання орендар? Що буде з знеболювальними ліками, які зараз “Фармація” продає за рожевими рецептами, чим практично не займаються комерційні мережі. Немає відповіді на ці питання. Підприємство зареєстровано на підставних осіб, прізвища яких фігурують в документах офшорних фірм по всьому світі, на осіб, які фігурують у аферах із ліками, разом із сім’єю екс-міністра охорони здоров’я Богатирьової. Невже в когось ще є якісь питання”, – виступив Гайович.

Його підтримав “свободівець” Юрій Ботнар:

“Мене запевняли на початку моєї депутатської роботи, що “Фармація” – єдине прибуткове підприємство. Не знаю, на якому етапі мене обманули, але ми проти такого рішення”, – заявив Ботнар.

Цікаво, що із 5,7 млн. грн. кредиторської заборгованості – насправді лише половина справжні прострочені платежі. Решта – пеня. Підприємство, яке є основним кредитором – збанкрутувало, його права перебрав на себе банк “Київська Русь”, а тепер “Фармація” судиться із фондом гарантування вкладів, тобто з державою. Облдержадміністрація кошти на погашення боргу не дала, також відмовилась віддати аптеки районним радам, які хотіли їх зберегти самі. Мовляв, не треба “дерибанити” таке підприємство. Тож знайшли “інвестора”.

Тема розмови плавно перетекла на тему, що треба щось із “Фармацією” робить, хоч, головним було інше – якщо здавати в оренду, то на конкурентних умовах і за хорошу ціну.

У більш практичну площину дискусію перевів голова фракції “Батьківщини” Михайло Мушієк, попросивши назвати конкретні цифри.

“Станом на сьогодні кредиторська заборгованість 12 мільйонів гривень плюс штрафні санкції. 78 торгівельних точок, маємо дві бази, 11 мільйонів товарних запасів. Касовий розрив є. Площі – маємо багато приміщень, які ми не використовуємо під аптечну діяльність. 267 працівників. Середня зарплата 3 300 гривень, моя зарплата 8 тисяч. Балансова вартість майна буде визначатись експертами, вона невелика, боюсь помилитись, це десятки тисяч, але це не ринкова вартість”, – відповіла в. о. керівника “Фармації”.

Зрештою, вирішили надати слово потенційному інвестору. До речі, при цьому екс-заступниця голови обласної ради, яка сьогодні виглядала основним лобістом оренди, Наталія Кравцова так хотіла послухати інвестора, що проголосувала за кількох депутатів. “Інвестор” російською мовою заявив:

“Ми знаходимось у лідерах фармацевтичного ринку. Нас запросили відродити підприємство, ходив на комісії, різні, вже не пам’ятаю які. Нас попросили, щоб ми зареєстрували підприємство в Черкасах. Ми створили. Я один із чотирьох власників. Два моїх партнери – офшорні компанії. Але законом це не заборонено. І всіх засновників ви можете знайти у відкритих реєстрах. Я наголошую, нас попросили реанімувати “Фармацію”, і готовий звітувати на кожній сесії, але не розумію, це вам треба, чи нам? Ми не месії, для нас цікава Черкаська область”, – сказав “інвестор”, однак не розкрив “таємницю”, скільки ж область отримає орендної плати, мовляв усе можна буде порахувати лише після рішення сесії.

“Київська “Фармація”, в якої 180 аптек у Києві має прибуток один мільйон гривень у рік. Полтавська, яка має третину фармринку Полтавщини – півтора мільйона в рік”, – “обнадіяв” “інвестор” депутатів, напевне вважаючи, що вони не розуміють, як “губляться” в офшорах справжні прибутки надприбуткового фармацевтичного бізнесу.

“Де ми можемо побачити, що ви лідер фармацевтичного ринку? Ми розуміємо, що насправді заборгованість не така велика, нас цікавить, а хто порахував ризики області, саму спроможність підприємства? І там, де в засновниках є офшор, то це мінімізація, а то й уникнення податків”, – виступив “радикал” Олег Баштан, голова постійної комісії з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення Черкаської облради.

Слово представнику черкаської фірми, яка хотіла б також взяти в оренду “Фармацію”, депутати не надали.

Однак навіть за основу рішення про оренду не було прийнято.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору