Черкаські фермери у розпачі: що ж іще придумають, щоб сільгоспвиробника придушити?

18 грудня 2015, 17:49

1

У четвер під стінами Верховної Ради відбувся всеукраїнський мітинг аграріїв та підприємців. З атрибутикою: коров’ячими головами замість ялинок та лозунгами «Вимагаємо збереження спецрежиму ПДВ – єдиної форми підтримки аграріїв», «Вбивство вітчизняного тваринництва – новорічний подарунок українцям від Мінфіну», «Селянам та підприємцям набридло бути донором корупції» й іншими. Врешті мітингарям повідомили, що у 2016 році в Україні діятиме відкоригований чинний Податковий кодекс, поки не прийнятий новий, пише Черкаський край.

«Була земля ваша…»

А сьогодні в Черкасах фермери передали звернення до голови облдержадміністрації Юрія Ткаченка та голови обласної ради Олександра Вельбівця. Відбулося це гласно: спочатку аграрії Черкаського, Тальнівського, Драбівського районів мітингували на Соборній площі перед облрадою.

А вивело фермерів з терпіння насамперед земельне питання: землевпорядні служби «вимагають хабара в розмірі 300-350 доларів США за гектар землі», прозвучало в зачитаному тексті звернення. Фермери обробляють землю, площа якої дорівнює сільгоспугіддям двох районів. І кожен фермерський клаптик потребує оформлення, зокрема поновлення договору оренди.

— Фермер бігає, збирає необхідні довідки, — наводить приклад, як це відбувається, Віктор Гончаренко, голова фермерів та землевласників Черкаської області. — Йому завертають — не такі. Врешті документи підготовлено за всіма вимогами. Фермер жде місяць, другий. І раптом йому приходить відмова. Бо, бач, на якійсь «бомажці» стоїть підпис посадовця, який уже звільнений. Йди, бери новий. Поки фермер іде по новому колу, знаходиться спритник, який встиг дати хабара і вже він господар на цій землі…

Фермери звернулися до керівників області з проханням поклопотатися перед керівництвом держави про прийняття законопроекту №1159, який передбачає, щоб землями державної та комунальної власності розпоряджались місцеві ради, а не Київ. Про створення сприятливих умов кредитування, збереження пільгового режиму оподаткування для фермерів і землевласників. Про запровадження земельного податку на один гектар землі з урахуванням її нормативної грошової оцінки. Про прирівнювання розміру плати за оренду земель під госпдворами до оренди земель сільгосппризначення. Про запровадження державної програми розвитку сільських територій.

«Таких неборак, як я, багато»

Віктор Зінченко, з села Руська Поляна, який у фермерстві вже 23 роки і в якого всього лиш 37 гектарів землі, іронічно оцінює політику щодо села.

— Коли починається збір урожаю, я щоразу прикидаю: що ж іще придумають, щоб сільгоспвиробника придушити? Як шараду розгадую. То ціни на пальне, злетять, то на зерно обрушаться. Що ж іще? Вже наче все було. Коли раз — трактора треба купити. Вирішив я взяти в комерційної структури в лізинг МТЗ. Заплатив 32 тисячі гривень першого внеску. А мені видали акт… на виконані роботи. Я насторожився. Коли кинувся в інтернет — еге, фірма вже заточена на шахрайство, таких неборак, як я, вже сотні. Так я того МТЗ й не побачив, бо далі пішов долар рости, і покупка стала не по кишені. А шукати адвоката, щоб повернути гроші — ох, коли б знову на «розвод» не втрапити…

Що ж до відміни пільги з ПДВ, то у одного з перших фермерів області така позиція:

— Мене не цікавить ціна на пальне, на зерно, рівень податків, а тільки рівень мого достатку: щоб моя фермерська сім’я могла достойно відпрацювати, заробити кошти на відновлення виробництва й на життя, й хоча б раз на три роки поїхати бодай на дешевенький курорт. Але цього й зараз немає, а як відмінять пільгу, то й годі.

Фермерів обурив репортаж на одному з центральних телеканалів, де мітинг у Києві намагалися подати як штучно зібраний.

— Людей було багато, — каже учасник акції під Верховною Радою, голова Драбівської районної асоціації фермерів і землевласників Валерій Перепелиця. — Звичайно, крупніші підприємства привозили своїх працівників, бо їхня доля прямо залежатиме від нового податкового розкладу.

— Я учора о четвертій ранку прокинувся, щоб їхати в Київ на мітинг. На фермі в о 4.30 в сільгосптоваристві, чую, вже люди доять. Не за які розкішні зарплати стараються. А я їду захищати свої і їхні права. Душа болить...

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору