Черкаська психолог розповіла, як відрізнити депресію від поганого настрою

26 вересня 2017, 09:05

Осінь – період напружений для багатьох. Завершилася літня відпустка, нові проекти на роботі, діти йдуть у школу, багато справ по господарству – у кожного свої клопоти, які виснажують. Іноді здається, що стану «вичавленого лимона» чи «загнаного коня» немає кінця. Чимало людей задумуються про навність у них депресії. Що це таке і як їй запобігти – «Новій Добі» розповіла Вікторія Гуро, тренер-психолог «Батьківської школи» та «Школи розвитку емоційного інтелекту». 

– Нині слово «депресія» стало дуже часто вживаним. Як відрізнити депресію від тимчасового поганого настрою? 
– Так, слово депресія стало модним. Часто можна чути від людей «у мене депресія». І маючи такий стан, люди продовжують ходити на роботу, займатися буденними справами і т.д. Депресія – це психічний розлад – дуже непростий, із симптомами сильної фізичної та емоційної астенії, відсутністю бажання жити, відмови від всього, що раніше було значимим і важливим, відмовою їсти і ходити на роботу, бути активним в соціумі. Причин такого стану може бути дуже багато: залежності, втрата близької людини, розлучення, травма і подібне. Із такими симптомами, звісно, потрібно звертатися до психіатра, психотерапевта.

– Що є найчастішими психологічними причинами депресії? Як люди з депресією описують свій стан? 
– Той погіршений стан, з яким часто звертаються люди до психолога, називаючи його депресією, фахівці називають апатичним або ж астенічним. Для апатичного стану причинами можуть слугувати наднормовість людської праці, неправильно розподілений час для роботи та відпочинку, постійні конфлікти, сварки, надмірна вимогливість та критичність до себе, будь-яка раптова зміна обстановки з комфортної на некомфортну, хвороба фізична.
Усі знають про емоційне або ж професійне виснаження. Так от ймовірніше, що люди звертаються по допомогу, коли це виснаження вже настало. І тоді психіка дає збої, тіло починає реагувати на всі наші негативні почуття та емоції, які ми накопичили за якийсь певний проміжок часу.

– Чи можливо здолати цей складний період самотужки? 
– До будь якого стану людина звикає. Бо, ми ж розуміємо, що апатичний чи депресивний стан виникає для чогось. Й інші хвороби виникають для чогось. Наприклад, коли людина втомилась від роботи (причин може бути багато), а можливості відпочити немає, тіло починає сигналізувати, говорити нам через недомагання, що пора просто полежати, відпочити, приділити час собі, а не побутовим питанням. Тому апатичний стан у багатьох – хронічний, а, отже, час від часу відбуваються загострення. І такі загострення припадають на періоди після відпустки. Зміни кліматичних умов, погодніх умов, зміни в особистому та професійному житті, тобто ті періоди, які містять у собі якийсь навіть незначний стрес, можуть призвести до апатичного стану.
Якщо людина вміє керувати своїми емоціями, бо вона вчилась це робити зі спеціалістом-психологом, то вона, звісно ж, може впоратися з такими апатичними депресивними періодами у житті. Якщо ж не вчилась, то їй буде складніше це зробити. Але зараз така велика кількість пізнавальних передач, літератури, в якій можна знайти рекомендації про те, як собі допомогти, наприклад, в осінній період аби не «захворіти» на апатію, що не користується нею хіба ледачий – той, хто звик, аби його рятували, допомагали, давали вихідні, відпустку. В Європі звертатися по допомогу до лікаря з симптомами депресії, є нормою. Усім відомо, що продуктивність праці людини в депресії дуже погана. Крім того, людина в апатії може потрапити в травматичну ситуацію на виробництві або ж її спровокувати. Тому роботодавцям вигідно, аби працівник приходив на роботу в хорошому настрої. А якщо ж ні, то консультація лікаря закінчується лікарняним, у зв’язку з депресивним станом ще на кілька днів, аби людина мала змогу оговтатися після пережитих якихось подій чи відпустки.

– Нині у нашому суспільстві все ще не прийнято іти по допомогу до психолога. Яким чином допомагає фахівець здолати депресію чи певний складний період? 
– Психолог допомагає дізнатися причини виникнення такого стану чи ситуації. На зустрічі відбувається діагностика загального емоційного стану клієнта. Інколи ж для людини з поганим настроєм, апатією потрібен спеціаліст – емпат, який просто може вислухати. У наш час це мегаважливо – вміти слухати і чути тих, кого ми цінуємо.
Завдання психолога – навчити клієнта покращувати якість того життя, яке має сьогодні. І якщо причинами депресивного стану, апатичного настрою є втрати, розрив стосунків, травми моральні й фізичні, то робота психолога полягає в тому, що він дає певні рекомендації, які допоможуть пережити клієнту цей період. Якщо ж є явні симптоми психічних розладів, то психолог перенаправляє людину до психотерапевта чи психіатра на консультацію, аби ці спеціалісти допомогли, призначили медикаментозне лікування, психотерапевтичні процедури.

Поради, як не допустити апатичного стану, депресії, емоційного вигорання: 
1. Дозвольте собі мати час на роботу і на відпочинок.
2. Будьте в процесі тому, який відбувається зараз. Якщо ви смакуєте їжу, то намагайтесь не думати ще про щось. Якщо ви обіймаєте свою дитину, то будьте тільки в тому процесі, обмінюйтеся хорошою енергією.
3. Якщо вас щось дратує, щось вам не подобається, чогось ви боїтеся, то дайте цьому всьому раду. Знайдіть відповіді на питання самі або ж з психологом. Усі негативні переживання руйнують вашу психіку та фізичний стан.
4. Цінуйте себе, ставтеся до своїх бажань із повагою. Любіть себе і тих, хто поряд

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору