Черкаська акушерка розповіла, де і коли жінкам найкраще народжувати дитину

10 травня 2017, 18:08

За 33 роки практики на її рахунку тисячі прийнятих пологів та ощасливлених батьків. З 1984- го і до 2004-го Валентина Биченко працювала в пологовому залі акушерського відділення Черкаського міського пологового будинку "Центру матері та дитини". Останні 13 років – на посаді головної акушерки. Про те, що входить в обов’язки “помічників лікарів” та як за останні десятиліття змінилися методи у їхній роботі, із Валентиною Биченко поспілкувався "ІнфоМІСТ".

Про типовий день

Починається о 8 годині ранку, закінчується о 17-тій. Плани щодня різні. Є й традиційні “п’ятихвилинки”, оперативні наради зі старшими, обхід по відділенню. За можливості відвідую конференції, учора лікар проводив тренінг із серцево-легеневої реанімації. Вони доступні для молодших спеціалістів і для лікарів. Тобто робота різноманітна. Засиджуватися в кабінеті зі стосами паперів не доводиться.

Окрім медичного нагляду за вагітними, підготовки та допомоги лікареві під час пологів, одним із основних обов’язків акушерки є психологічна підтримка породіллі. Важливо, звісно, виконувати вчасно маніпуляції та процедури, але ставитися із розумінням, підтримувати у стресові моменти маємо теж ми.

Наша робота – це не стільки складно, як відповідально. Кожного дня ти відповідаєш за життя і жінки, і новонародженої дитини, за життя двох життів. У цьому і вся складність.

Про зміни 

За останні десятиліття головним досягненням стало впровадження новітніх перинатальних технологій. Також, якщо раніше породілля мала перебувати в одній позі, лежати тільки на ліжку Рахманіна (звичне гінекологічне пристосування для пологів), то нині по-іншому. Зараз можна обирати зручне положення, що полегшує період протікання переймів. Набувають популярності “партнерські пологи”. Сьогодні прийнятним є грудне вигодовування з перших годин життя малюка.

Коли вагітна жінка приходить на консультацію до лікаря, їй повідомляють про можливість відвідати заняття у школі відповідального батьківства. Кожен день у тут присвячують певній темі. Майбутні батьки за бажанням, у вільний час записуються на заняття, які проводять фахівці у різних сферах. Говорять про все: від харчування вагітних, порад як поводити себе під час пологів, до догляду за новонародженими. Такі заняття користуються популярністю. Власне завдяки школі у нас збільшилася кількість партнерських пологів.

Близько 80-90 % жінок народжують зі своїм партнером. Я вважаю, що це добре. Присутність партнера дозволяє жінці відчувати підтримку, завдяки цьому пологи навіть не так болісно протікають. Породілля не стримує себе, відчуває, що її пошкодують, може тримати за руку чоловіка, контактувати, спілкуватися з ним, а це додає сил.

Про пологи

На мою думку, найкраще, щоб пологи відбувалися в медичному закладі під наглядом лікаря. Там, де можна розраховувати на кваліфіковану допомогу як жінці, так і новонародженому немовляті. В екстремальних ситуаціях у спеціалізованому закладі можна зробити усе можливе, для того, щоб мінімізувати шкоду та ризики для здоров’я породіллі й малюка. Адже нині часто виникають ускладнення.

Пологи вдома іноді доводиться приймати. Але це не результат свідомого рішення, а ситуативний факт, коли вони почалися передчасно, не встигають приїхати у лікарню тощо. Випадків, коли жінки народжували б у не традиційних місцях, як-от у воді, на моїй практиці не було.

У нашому центрі індивідуальні пологові зали, післяпологові палати сумісного перебування. Тобто жінка увесь час може бути поруч із дитиною, окрім того, рідні мають змогу провідувати їх у зручний час. За три дні перебування ми навчаємо новоспечену матусю та інших рідних доглядати за малюком.

За добу можемо прийняти і троє пологів, а можемо 8-10. Раніше народжуваність була більшою. Тоді і 10-12 пологів було за добу. Ще коли працювала у родильному залі, то навіть двійню приймала. Тенденції до “старших” пологів серед черкащанок я не помітила. Є жінки, які народжують і в 42 роки через сімейні обставини. Є й ті, хто  у 14-16 років. Але це радше винятки. Найкраще народжувати у період 18-30 років. Але, як говорять, кожному свій час.

Бувають у практиці прикрі випадки, коли дитинка народжується із вродженою вадою. Раніше діти були здоровішими. Нині на стані здоров’я ще не народженої дитини позначається вплив навколишнього середовища: екологія, їжа, пасивний спосіб життя тощо.

Про вартість

Під час вагітності жінка здає планові аналізи в наших лабораторіях. Це безкоштовно. Якщо виникає необхідність у додаткових обстеженнях, то їх доводиться робити у приватних сервісах. Перед пологами жінка повинна придбати пакет медикаментів та необхідних матеріалів.

Тут жінка може обирати: купує самостійно, або це робить за неї менеджер з Міжнародного фонду допомоги хворим, з яким ми співпрацюємо. У такому разі вона вносить певну суму, жінці виписують квитанцію, і протягом усього періоду вагітності та пологів вона отримує необхідні препарати.

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору