Черкащина може залишитись без робітничих кадрів через бюджетні новації

22 січня 2016, 20:19

35e731647ae9e5149621a46ac163bf7d_XL

Фінансування закладів ПТУ з місцевих бюджетів, як це передбачено новими нормами, може зруйнувати систему підготовки робітничих кадрів, пише Черкаський край.

Ознайомившись із опублікованим Бюджетним кодексом та Законом «Про Державний бюджет України на 2016 рік», нині багато хто ставить питання про доцільність низки внесених новацій. Адже є галузі, що не готові опинитися в ситуації відсутності державного фінансування. Одна з таких — освітня. Прикінцеві положення закону дозволяють Уряду виконувати (або не виконувати) багато норм освітнього законодавства, залежно від наявних коштів. Таку ситуацію на недавній обласній нараді працівників профтехосвіти її учасники називали критичною. Тезу про згубні наслідки цих кроків найбільш повно розкрив директор Черкаського професійного ліцею Юрій Куліш.

— У розвинених країнах роблять усе необхідне для підготовки висококваліфікованих робітників. Тим часом українське реформування, зокрема галузі профтехосвіти, яке, треба розуміти, починається зі змін у Державному бюджеті, викликає тільки здивування.

Стаття 27 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» передбачає передачу з 1 січня 2016 р. закладів профтехосвіти на фінансування з місцевих бюджетів. Заклади, розташовані в обласних центрах, передаються у підпорядкування міст обласного значення, інші — утримуватимуть обласні бюджети. Передача фінансування і власності закладів профтехосвіти місцевим органам влади з одночасним припиненням державного фінансування, а також наміри щорічного скорочення 10 відсотків персоналу однозначно запустить у галузі руйнівні процеси.

Однією з причин є те, що держава всі роки незалежності фінансувала заклади проф­техосвіти за залишковим принципом, виділяючи гроші лише на поточні витрати (і то не на всі). Колективи самих закладів самотужки знаходили шляхи її вирішення. Так, наприклад, колектив Черкаського професійного ліцею за цей час власними силами побудував і обладнав 3 центри інноваційних технологій, 3 навчальні майстерні, 2 навчальних кабінети. Зараз закінчено будівельні роботи і ведеться оснащення ще однієї виробничої майстерні. Далекоглядним владцям, які орієнтуються на європейський досвід, варто було б підтримати зусилля профтехосвітян. Але рішення, яке ухвалила Верховна Рада стосовно закладів профтехосвіти, ставить їх в особливо несприятливу ситуацію. Річ у тому, що більшість закладів із них значну частину майбутніх робітників готує для потреб області. Тому й виникає резонне запитання: наскільки необхідне фінансування з міського бюджету підготовки робітничих кадрів для всього регіону? Чи погодяться на це депутати місцевих рад? Звичайно не погодяться. Тому в Черкасах орієнтовно 3 з 6 закладів профтех­освіти будуть «зайвими».

Тим часом це потужні заклади, які навчають на сьогодні по 400-700 учнів, готують робітників, яких чекають на ринку праці. На жаль, в Україні вже є негативний досвід закриття дитячих садочків, яких тепер відчутно бракує. Навіщо ж знову наступати на ті самі граблі? Треба зважити і на соціальну функцію профтехосвіти. Наприклад, у нашому навчальному закладі питома вага соціально незахищених дітей з малозабезпечених сімей за роки незалежності збільшилась з 24% до 68%. Кількість сиріт з 4-5 осіб зросла до 34 осіб. До сьогодні всі ці діти мали можливість отримувати професії і пільги, встановлені державою. Чи зможуть вони отримувати ці пільги завтра, якщо держава припинить витрачати на це кошти з державного бюджету?

Начальник управління освіти і нау­ки Черкаської облдержадміністрації Валерій Данилевський вважає, що віддати підготовку робітничих кадрів у сферу містечкових інтересів означає повністю розбалансувати єдиний живий організм. Як наслідок — держава може залишитися без кваліфікованих робітників.

Усвідомлюючи ризики, які несе такий підхід до справи, на останній сесії Черкаської обласної ради депутати прийняли рішення клопотати про відновлення централізованого фінансування професійно-технічних навчальних закладів.

А ось як оцінює ситуацію директор департаменту фінансової політики Черкаської міської ради Наталія Джуган:

— Передбачена передача повноважень фінансування закладів професійно-технічної освіти державної форми власності, які розташовані в містах обласного значення, відповідним місцевим бюджетам повністю руйнує базові засади місцевого самоврядування та місцевих фінансів. Цим самим порушені принципи реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади, визначені Концепцією реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади (розпорядження КМУ №333-р від 01.04.2014), зокрема розподіл видатків по рівнях, відповідно до якого надання і фінансування профтех­освіти віднесено до обласного рівня, оскільки ПТУ як спеціалізовані заклади надають послуги жителям усієї області та навіть країни. Наприклад, у м.Черкаси в закладах профтехосвіти навчається 2661 учень, з них жителями міста є тільки 895 учнів, що становить лише 33,6%. Тобто територіальна громада повинна забезпечувати утримання дітей із інших населених пунктів… Міська влада змушена зменшувати фінансування на житлово-комунальне господарство, на дошкільну освіту, аби знайти додаткові кошти для забезпечення закладів професійно-технічної освіти, а це для міста Черкаси більше 54 млн. грн.

Схожа ситуація і в Умані. Фінансування закладів профтехосвіти стане тягарем для бюджету Умані, — вважає міський голова Олександр Цебрій. За підрахунками, на утримання Уманського професійного ліцею та Уманського професійного аграрного ліцею необхідно понад 22 млн. грн.

— Мною вже направлено відповідні звернення до Верховної Ради та Кабміну про відновлення субвенції з держбюджету на фінансування цих закладів. Сподіваюсь, у Києві нас почують, — зазначив Олександр Цебрій. — Інакше це стане початком руйнації профтехосвіти і регіон має велику ймовірність залишитися без робітничих кадрів.

Вважаючи, що така «новація» в чинному законодавстві порушує норми Конституції України, самоврядного, бюджетного законодавства та ставить під загрозу існування державного замовлення на підготовку робітничих кадрів узагалі, обласна та Черкаська міська ради звернулися до Президента України, Голови Уряду та Голови Верховної Ради України з пропозицією врегулювати це питання при внесенні змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік».

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору