Черкащани зрадили “Батьківщину” чи “Батьківщина” черкащан?

13 листопада 2014, 14:16

08b6432f46f5a9950c9b29282b7539c5_L

По завершенню виборів у штабах політичних партій підбивають підсумки та роблять висновки. Дехто досі п’є шампанське перемоги, інші – ковтають сльози програшу. У нас перемагала «Наша Україна» і Ющенко, «Батьківщина» та Юлія Тимошенко зривала тут банк. Однак цього року на парламентських виборах область вдруге після президентських не повірила ні «Батьківщині», ні Юлії Тимошенко. Що сталося в свідомості черкащан, чи це «Батьківщина» змінилася, інформує Вечірка

«Батьківщина» вже не та

Колись «Батьківщина» отримувала на Черкащині рекордні результати, такого не вдавалося, мабуть, нікому із політиків та партій. У 2007 році вона мала в нашій області 47% підтримки - 299 251 голос, цього ж року отримала 36 376 голосів – близько 6,4%. Ще на виборах 2012-го року практично на всіх округах області перше місце посіла «Батьківщина», друге-третє місця дісталися «Удару» або ж Партії Регіонів, залежно від округу. Чому ж «Батьківщина» з лідерів цілеспрямовано прямує до аутсайдерів?

Черкаська журналістка Тетяна Єщенко вважає — найбільша вада Юлії Тимошенко – глянцевість, нещирість, через яку люди не повірили їй. Саме фальш стала причиною її програшу 2010 року, коли багато черкащан проголосували «проти всіх». Тобто, ті хто був проти Януковича, все одно не повірили Юлі. Не повірили вони їй і тепер.

—   Ці парламентські вибори відрізняються від усіх попередніх, бо проходили після буремних подій в Україні, коли суспільство сформувало запит на зміни в країні та оновлення політикуму. Однак люди зміни уявляли по-своєму, а політики артикулювали їх відповідно до своїх уявлень про суспільство. «Батьківщина» так і не зуміла сформулювати, що ж нового вона принесе у життя українців та вітчизняну політику, і вийшла на ці вибори зі своїми старими та звичними гаслами: «Не здаватись! Батьківщина переможе». Юлія Володимирівна так і не зрозуміла, що люди потребують інших відповідей і нових смислів. Так само не на руку «Батьківщині» зіграла рокіровка Тимошенко із Савченко. Не всі знали, хто така Надія Савченко. А ті, хто знали, не завжди розуміли, чому вона на першому місці у списку, — аналізує журналістка.

Голосуючи за лідерів, обираємо партії

Найбільша вада української політики, на думку колишнього заступника міського голови Черкас Павла Карася — у нас немає політичних сил, ми маємо іменні партії і рейтинг цих партій дорівнює особистому рейтингу їх лідера.

—   От скажіть, де був Блок Петра Порошенка сім місяців тому. Та тоді про цю політичну силу ніхто не чув, там же був і «Народний фронт». У нас немає партій, у нас люди вибирають політичних лідерів, які й формують списки, керуючись грошима чи красивою картинкою. Їх основне завдання мати кишенькові та абсолютно контрольовані партії — аналізує Павло Карась. — Єдина партія, яка була в Україні – це Компартія. Ми продовжуватимемо обирати партії, голосуючи за політичних лідерів, допоки в Україні не почнуть з’являться сили створені не на принципах вождизму, де будуть партійні структури та вибори.

Тож на переконання Павла Карася, «Батьківщина» втратила свій електорат через Юлію Тимошенко. Вона пропустила момент, коли свідомість людей змінилася. Тож на цих виборах, так і не відчувши настроїв народу, вона продовжила працювати старими методами. Більшість колишніх симпатиків «Батьківщини» їй більше не повірили: «Коли я дивився на банери цієї партії в місті я завжди питав себе, а хто ті люди, що стоять за спиною Тимошенко. Я їх не знаю. Зрозуміло, що оточивши себе ліліпутами Юлія Тимошенко, очевидно почувалася гулівером. Однак із ліліпутами зміліла і сама партія».

Втратили цінні кадри

Багато впливових батьківщинівців переметнулись до Блоку Петра Порошенка. На Черкащині Володимир Гресь та Микола Томенко, які задавали тон у місцевій «Батьківщині», теж змінили свій політичний вектор, що дезорієнтувало деяких виборців. Та що казати, партія посипалася, «Батьківщина» вже не та. Тетяна Єщенко припускає, у раді цього скликання Юлія Тимошенко ймовірно відіграватиме роль морального авторитету чи розумної опозиції, вона оприлюднюватиме деталі кулуарних домовленостей, формуватиме міжфракційні взаємини. Це їй добре вдавалося 2002 року, коли «Батьківщина» вперше зайшла до українського Парламенту.

Керівник обласного осередку Комітету виборців України Максим Михлик проблеми «Батьківщини» на місцевому рівні вбачає у кадрових проблемах: «після відокремлення та виходу із партії на обласному рівні відомих і харизматичних політиків: Старікової, Даценка та Булатецького, —  «Батьківщина» втратила впізнавані обличчя. Партія на більшість мажоритарних округів виставили відверто слабких кандидатів».

А й дійсно 2012 року, об’єднана опозиція на всіх округах області виставляла найсильніших кандидатів, які авторитетом могли протистояти адмінресурсу та фальсифікації. Можливо і тоді у «Батьківщини» були промахи та недопрацювання, однак перед загрозою відвертого зла виборець обирав можливо й не завжди долуге та зграбне, однак добро.

— Вибори на мажоритарних округах в області показали, що за цей період парторганізація не змогла виростити лідерів, які змогли б перемогти без рейтингу партії та вождя, — аналізує народний депутат VII скликання від фракції ВО «Батьківщина» Леонід Даценко. — Люстрація, яку започаткувала партія, торкнулась швидше неугодних для лідерів місцевих парторганізацій, ніж недостойних. Власне через це вона й не мала очікуваного результату.

Тим не менше «Батьківщина» пройшла до парламенту. Залишилося ядро її прихильників і на Черкащині. Тож Юлія Тимошенко зі своєю командою отримали ще один шанс змінити себе та почути виборців. Щоправда шанс це мабуть вирішальний, адже цьогорічний захід до парламенту маже стати останнім.

ВИБОРИ 26 БЕРЕЗНЯ 2006 РОКУ

БЮТ — 277 676 голосів (37,6%)

СПУ— 97 209 голосів (14%)

Блок «Наша Україна» — 88 410 голосів (12,8%)          

ПОЗАЧЕРГОВІ ВИБОРИ 30 ВЕРЕСНЯ 2007 РОКУ

БЮТ — 299 251 голос  (47,3%)

Блок «НАША УКРАЇНА – НАРОДНА САМООБОРОНА» — 97 165 голосів (15,32%)

Партія регіонів — 97043 голоси (15,30%)

ВИБОРИ 28 ЖОВТНЯ 2012 РОКУ

ВО «Батьківщина» — 200 038 голосів (38,2%)

Партія регіонів — 99 785 голосів (19%)

ПП «Удар Віталя Кличка» — 87 650 голосів (16,8%)

ПОЗАЧЕРГОВІ ВИБОРИ 2014 РІК

ПП «Народний фронт» — 151 337 голосів (26,65%)

Партія «Блок Петра Порошенка» — 127 107 голосів (22,49%)

Радикальна партія Олега Ляшка — 56 806 голосів (11,4%)

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору