Черкащани можуть пройти тестування на ВІЛ за п’ятнадцять хвилин

13 листопада 2014, 21:48

photoЗа дев’ять місяців цього року на Черкащині виявлено понад півтисячі ВІЛ-позитивних осіб. Зокрема, в Черкасах — 122, у містах Сміла та Умань — по 14 осіб, Ватутіне — 7 осіб. Серед районів у Канівському — 25, Черкаському — 24, Золотоніському — 21 та Жашківському — 20 осіб, повідомляє Черкаський край.

- У чому підступність захворювання?

— Будучи ВІЛ-інфікованим, можна про це не знати, бо не завжди є ознаки захворювання або людина вважає їх проявами інших хвороб. І так живе роками, а то й десятиліттями, — розповідає Петро Левченко, голов­ний лікар Черкаського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом. — У чому головна небезпека: хворий, не знаючи про те, що його організм уражений інфекцією, мимоволі її розповсюджує.

Частина громадян, які б і хотіли перевіритись, бояться, щоб їх «хтось не побачив» у лабораторії центру. Є й такі, які, навіть дізнавшись про свій статус ВІЛ-інфікованого, не хочуть ставати на диспансерний облік і проходити курс лікування, зауважує Петро Левченко. Скажімо, серед тих, у кого цього року виявили ВІЛ, «необлікованих» — половина, тобто понад дві сотні осіб.

Дехто відтягує момент постановки на диспансерний облік, поки переживає шок. А дехто й не збирається йти до лікаря по допомогу через той же страх, що про його статус дізнаються рідні, друзі, колеги на роботі. І це теж причина поширення ВІЛ-інфекції — що суспільство не завжди готове підтримати людину в її намірах вчинити чесно і правильно: кваліфіковано лікуватися, жити й не передавати хворобу іншим.
Завдання фахівців центру — роз’яснити, переконати, що СНІД — невиліковна, але не смертельна хвороба. Це як той же діабет чи гіпертонія.

- Як же проводиться лікування?

— ВІЛ-інфікований періодично проходить обстеження, і якщо імунітет падає до критичної межі, пацієнт починає отримувати лікування (безплатно). Це таблетки, які необхідно вживати двічі на день. При цьому хворий стає безпечним для оточуючих. Але трапляється й таке, що він починає лікуватись — і припиняє через ускладнення, побічні дії. При цьому вірус стає стійким до ліків першого ряду і надалі його можуть здолати в організмі людини лише більш сильні медпрепарати, до того ж, у сотні разів дорожчі. Це дуже ускладнює лікування.

- Чи передбачає законодавство відповідальність за поширення ВІЛ?

— Якщо виявляємо ВІЛ-інфекцію, пацієнт дає розписку, що його поставлено до відома: свідоме зараження інших осіб передбачає кримінальну відповідальність.

- Скільки коштує пройти тестування на ВІЛ?

— Як і лікування, воно безкоштовне, експрес-тест видає результат за 15 хвилин. Але треба враховувати, що інкубаційний період захворювання — від одного дня до півроку, тож у цей проміжок часу ще не можна достовірно виявити, є інфікування чи ні. Тестування конфіденційне. Для проходження цієї процедури можна звернутися в кабінети «Довіра» у всіх центральних районних та міських лікарнях області, а також до обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом. Додаткову інформацію можна отримати телефонами: (0472) 64-91-82, 64-92-39.

- Скільки черкащан проходять тестування на вірус імунодефіциту людини?

— Щорічно — близько шести відсотків населення. Цього замало. Окрім питань як виявити, як лікувати, є не менш важливе: так би мовити, соціальної профілактики. Безробіття, бідність, бездуховність породжують наркоманію, проституцію. Найбільше носіїв ВІЛ серед тих, хто перебуває в місцях позбавлення волі, споживачів ін’єкційних наркотиків та серед осіб, які мали статеві незахищені контакти з ВІЛ-інфікованими.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору