Бюджетні ризики 2017: що сьогодні турбує міських голів на Черкащині?

27 жовтня 2016, 20:06

14885873_687251008110246_196456706_n

Скорочення непедагогічного персоналу, зменшення бюджету розвитку, проблеми із пільговими перевезеннями - про бюджетні ризики та загрози, які можуть чекати на місцеве самоврядування при ухваленні державного бюджету на наступний рік, говорили сьогодні під час засідання Черкаського регіонального відділення Асоціації міст України.

За словами заступника директора департаменту фінансової політики ЧМР Романа Жовніра, у цьому році вперше за останній час проект державного бюджету  підготовлений вчасно. Втім Асоціацією міст України проведено його аналіз і встановлено певні загрози для місцевих бюджетів.

- У Бюджетний кодекс вносяться зміни, які стосуються надання обсягів медично-освітньої субвенції. Зараз за рахунок освітньої субвенції пропонується здійснювати тільки виплату заробітної плати педагогічним працівникам. Всі додаткові витрати на утримання загальноосвітніх шкіл на оплату непедагогічного персоналу лягають на місцеві бюджети. При тому, що останні два роки ми маємо тенденцію дофінансовувати ці видатки тому що того обсягу, який вираховується відповідним профільним міністерством недостатньо для забезпечення мінімальної потреби. Протягом року урядом ініціюється підвищення цін, які не враховані в тих показниках, які затвердженні у відповідному проекті про державний бюджет на відповідний період. Це в свою чергу ставить міські громади перед фактом, що потрібні додаткові кошти. Асоціація міст вважає, що зазначені зміни в бюджетному законодавстві зможуть привести до того, що недостатність коштів призведе до скорочення непедагогічного персоналу. А, наприклад, в охороні здоров'я планується така іновація, як оплата комунальних послуг та енергоносіїв за рахунок місцевих бюджетів, тобто субвенція вже на ці цілі спрямовуватись не буде, - зазначив Роман Жовнір.

14826235_687251554776858_423759924_n

Фінансові навантаження на органи самоврядування - найболючіше питання для міського голови сьогодні. Такої думки очільник Шполи Сергій Кравченко.

- Чим більше держава буде скидати на нас фінансові навантаження, тим менше коштів ми зможемо виділяти на розвиток інфраструктури для покращення життя наших громадян. Це найболючіше питання для міського голови, оскільки люди обирають його з надією на покращення. А не з надією, що більше коштів потрібно буде віддавати на субвенції в державу чи на якісь інші співфінансування. Сьогодні я надав свої пропозиції народному депутату Владиславу Голубу, сподіваюся, що їх врахують. Вони стосуються питання пільгових перевезень, дошкільної освіти, законопроекту щодо передачі повноважень на розпорядження землями тощо, - зазначив Сергій Кравченко.

Про проблему пільгових перевезень зазначив і заступник директора департаменту фінансової політики Роман Жовнір. За його словами, вже протягом двох років вона є гострою для Черкас.

- Незважаючи на наявність у Бюджетному кодексі норми, що ці видатки повинні забезпечуватися за рахунок субвенції з державного бюджету, ця субвенція відсутня. А в цьому році взагалі урядом пропонується виключити цю норму і передати повністю ці видатки на місцеві бюджети. Головна їхня мотивація – це те, що зазначені видатки не є ефективними. Виходить, що держава передає ці неефективні видатки на місцеві бюджети, щоб вони їх забезпечували. Тому Асоціація міст України пропонує провести державну реформу щодо монетизації пільг, тобто мають бути чітко визначені пільгові категорії і вже під них формуватися кошти у державному бюджеті, - наголосив Роман Жовнір.

У цілому, за результатами аналізу проекту Держбюджету на 2017 рік, пропонованих урядом змін до Бюджетного та податкового законодавства, неприйнятними для місцевого самоврядування Асоціація міст України визначила:

- розподіл додаткової дотації з державного бюджету на фінансування видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я;

- питання передачі видатків галузі освіти (крім оплати праці педагогічних працівників) та оплату енергоносіїв галузі охорони здоров’я на місцевий рівень;

- необхідність розмежування повноважень між державою та органами місцевого самоврядування та забезпечення ресурсом додатково переданих повноважень;

- врегулювання на законодавчому рівні питань паркування транспортних засобів, вирішення фінансового забезпечення компенсаційних виплат за пільговий проїзд, пільги з послуг зв’язку та інших пільг;

- забезпечення відшкодування різниці в тарифах, розв’язання проблем у сфері професійно-технічної освіти.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору