Араїк Мкртчян: Міська влада Черкас може послабити тарифний тягар для містян

07 грудня 2016, 10:06

13139204_1581825978794340_3062907239797062370_nПройшло вже півтора місяці з початку опалювального сезону і черкащани отримали перші платіжки. Для переважної більшості цифри, які в них фігурували, викликали шокову реакцію, бо на фоні зростання цін на весь спектр послуг та товарів широкого вжитку ці суми становлять від чверті до половини сімейного бюджету. І сьогодні усіх хвилює лише одне питання – а як жити далі, що ж робити?

На мою думку, змінити ситуацію і допомогти черкащанам – цілком під силу міській владі. Вона має безпосередні можливості для зниження тарифів, у  першу чергу шляхом модернізації комунальної інфраструктури. Такі дії суттєво б полегшили удар по громадянах, викликаний захмарними  цифрами на комунальні тарифи. Головне - повинно бути бажання йти назустріч людям. На жаль, сьогодні повного порозуміння у Черкаській міській раді немає. Депутати більш зосереджені, насамперед, на своїх питаннях, на проблемах своїх округів і, відповідно, борються за те, щоб бюджетні кошти виділялися саме на ці округи. І це, можливо, правильна позиція, але вона, на жаль, призводить до того, що глобальні, стратегічні задачі для міста залишаються поза увагою.

Почнемо з того, що більшість підприємств, які надають комунальні послуги,  підпорядковуються міській владі. Відповідно, вона може впливати на ціноутворення, зробити його процес більш прозорим і зрозумілим для громадян. Надати чіткі, економічно обґрунтовані цифри. Тоді споживач бачитиме, на що саме витрачаються його гроші.

Я, наприклад, як і більшість городян, не розумію, за що ми платимо такі величезні кошти. Підприємства, які надають кінцевому споживачу тепло, гарячу воду, електроенергію, використовують застарілі технології, мережі вже відпрацювали по кілька експлуатаційних строків. До того ж, у підприємств, які постачають електроенергію ще й досить хитро укладені договори, згідно з якими відновлення, ремонт та обслуговування їх мереж перекладаються на підприємства, організації. Своїми ж грошима вони геть нічого не роблять. Але їх послуги дорожчають. Звідки беруться такі ціни - незрозуміло. Гадаю, що на це теж слід звернути увагу.

Зараз склалися розкішні умови для місцевої влади. Завдяки фінансовій децентралізації у місцевих бюджетах накопичуються значні суми коштів. І вони дійсно використовуються за призначенням: ремонтуються дороги, встановлюються зупинки, проводяться поточні і капітальні ремонти комунальних закладів. До ладу доводять місто. І це добре.

Та, на мою думку, накопичені кошти потрібно також спрямовувати на модернізацію комунальної інфраструктури, а не вдовольнятися поточними ремонтами, хоча й вони потрібні. Найменше, що у цьому напрямку може зробити муніципальна влада, це стимулювати встановлення лічильників.

Можливий й інший варіант зниження тарифів - відповідним рішенням. Однак тоді різницю, що утворилася, потрібно буде покривати з міського бюджету.

Більш, ніж упевнений, жителі Черкас підтримку міської влади саме у питанні зниження тарифів запам’ятають найбільше. Це те, що хвилює кожного.

Вгору