Антисанітарія нищить експонати черкаського музею (відео)

27 липня 2017, 18:15

У Черкасах обласний краєзнавчий музей може втратити своє фондосховище разом із безцінними експонатами, повідомляють "Подробности".

Навіть у будній спекотний день у Черкаському краєзнавчому музеї багато відвідувачів - ціна квитка мізерна, а подивитися тут є що. На трьох поверхах - експозиції з прадавніх часів і до сьогодення. Та Валентина Олексіївна показала місце, куди навіть привілейованих гостей не пускають. Вона головний зберігач музейних фондів.

"Фондосховище знаходиться у цокольному приміщенні, площею 860 квадратних метрів".

Свята - святих музею більше нагадує бомбосховище радянської епохи. Понад півтори тисячі експонатів - зберігаються не в сейфах, а у лакованих шафах вісімдесятих років. Тут знаходиться і унікальна колекція вишитих сорочок та рушників, і гусарські обладунки. Та найцінніше - стародруки. Перепис Пересопницького Євангелія 16 століття, та єврейські тори, написані на пергаменті.

- Якимось дивним чином вони збереглися в нашому музеї. Зараз я не можу сказати, хто була ця людина, яка зуміла їх зберегти, коли їх палили та нищили. Зберегла їх і принесла сюди, - говорить головний зберігач Черкаського обласного краєзнавчого музею Валентина Мухова.

Та тепер ці стародруки може знищити... волога. Витяжки ледве працюють, крім того, сховище постійно підтоплюють смердючі води каналізації, яка систематично прориває. Щодня Валентина Олексієвна проводить заміри, і вони не втішні.

"Дивіться, вісімдесят один відсоток - при нормі до 65".

Цим проблемам - вже півтора десятиліття. Весь цей час грибок поступово перебирається з фондосховища і вже дістався навіть оглядових зал.

- Прориви каналізації і прориви тепломереж вже є нормою для цього музею вже, зараз система кондиціонування не працює, - говорить заступник директора з наукової роботи черкаського обласного краєзнавчого музею Назар Лавріненко.

Самотужки боротися із проблемами краєзнавчий музей не може - не вистачає фінансування, а в обласному департаменті культури лише знизують плечима. Мовляв, на реконструкцію внутрішніх мереж потрібен не один мільйон гривень, а їх в бюджеті - поки що немає.

- Там необхідні архітектори, і вони мають дати свою оцінку тій проблематиці яка там зараз існує, - говорить директор департаменту культури черкаської обласної адміністрації Олександр Шабатін.

Тільки після висновків комісії, кажуть чиновники, можна буде розглядати питання про виділення грошей на реконструкцію мереж. Однак уже з наступного бюджетного року.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору