103 населені пункти Черкащини належать до зони радіоактивного забруднення

27 квітня 2016, 15:37

1Минуло вже 30 років після страшної аварії на ЧАЕС. Катастрофа була спричинена вибухом і подальшим руйнуванням четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції в ніч на 26 квітня 1986 року. Руйнування мало вибуховий характер, реактор був повністю зруйнованим, і в довкілля було викинуто велику кількість радіоактивних речовин. Офіційно понад 100 тисяч людей були змушені покинути свої домівки.

Цю дату ого­лошено Міжнародним днем пам’яті жертв радіа­ційних аварій і катастроф в Україні, Росії та Білорусі. Серед усіх трагедій, які пережило людство, Чорнобильська катастрофа не має аналогів за масштабами забруднення довкілля, негативного впливу на здоров’я людей, їх соціальні, економічні і побутові умови життя.  Аварія суттєво змінила радіаційну обстановку на Європейському континенті.

Аварія призвела до забруднення більше 50 тисяч кв. км. території України. Радіоактивне забруднення території Черкаської області складає  6180 км2. 103 населених пунктів Черкаської області віднесено до зони радіоактивного забруднення.

За рахунок процесів змиву радіоактивних речовин із поверхні ґрунтів, починаючи з осені 1986 року, відбувалось формування радіоактивного забруднення води річок і водойм. З 1993 р. рівні забруднення цезієм-137 поверхневих вод у системі Дніпровських водосховищ стабілізувались і з 1995 р. практично наблизилися до перед аварійних показників.

Під час інтенсивних переміщень забруднених повітряних мас над територією області ліси відіграли роль своєрідного фільтру, що, в свою чергу,  вплинуло на забруднення 137Cs та 90Sr(цезієм - 137 та стронцієм - 90) деревини.

Санепідслужбою області, починаючи з 1991 року, щорічно проводилися близько 20 тис. радіологічних досліджень, зокрема харчових продуктів і продовольчої сировини біля 7 тис., води питної – 1300, об’єктів навколишнього середовища – 1100, рівнів радіаційного фону в повітрі -10 тис. За результатами радіологічних досліджень, впродовж останнього десятиріччя, можна зробити висновок, що рівні 137Cs і 90Sr у продовольчій сировині та харчових продуктах  які виробляються в області, питній воді, не перевищують допустимих нормативів.

Рівні радіаційного фону на території нашої області складають 7-17 мкр/годину, що притаманно для  природного фону.

Лабораторією електромагнітних полів та інших фізичних факторів ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» продовжується моніторинг радіаційного забруднення води, повітря, ґрунтів, харчових продуктів, сільськогосподарської та лісової продукції, будівельних матеріалів, інформують у прес-службі відомства.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору